Pasaulyje

2019.12.24 13:20

Donbase abi kariaujančios pusės kankina žmones, separatistai kalinius gabena į Rusiją

Hromadske.ua, LRT.lt2019.12.24 13:20

Jungtinių Tautų (JT) vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro dokumentuose užfiksuoti sulaikymo, kankinimo ir prievartos atvejai abejose Donbasą skiriančios demarkacinės linijos pusėse, taip pat Rusijoje, į kurią separatistai dažnai išgabena sulaikytuosius, informuoja „Hromadske“.

Taip teigiama JT vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro ataskaitoje, kurią cituoja „Hromadske“.

Dokumente aprašomi keli nužudymo, sulaikymo ir kankinimo atvejai, fiksuoti tiek vyriausybės kontroliuojamose Donecko ir Luhansko srityse, tiek ir Rusijos remiamų separatistų užimtose teritorijose.

Dokumente rašoma, kad laikotarpiu nuo 2019 m. rugpjūčio vidurio iki lapkričio vidurio Ukrainos kariškiai nužudė iš Donecko į vyriausybės kontroliuojamą Ukrainos teritoriją atvykusį vyrą.

2019 m. liepos 11 d. jis atvyko aplankyti giminių į vyriausybės kontroliuojamoje Donecko srities teritorijoje esantį Konstantinopilskės kaimą. Remiantis teismo dokumentais, mažiausiai trys ginkluoti karinių pajėgų nariai savavališkai vyrą sulaikė, įtardami, kad jis gali būti ginkluotos separatistų grupės narys. Jis buvo nugabentas į miškingą vietovę, kur sulaukė grasinimų nužudyti. Vėliau vyras vėl buvo nuvežtas į karinį dalinį, kur buvo verčiamas prisipažinti, įvykdęs nusikaltimą.

„Supratę, kad auka nesusijusi su jokiomis ginkluotomis grupuotėmis, nusikaltėliai bandė nuslėpti nusikaltimą – jie nuvežė sulaikytąjį į Marijinką ir nužudė, paleisdami bent septynias kulkas į galvą ir nugarą. Rugpjūčio 2 d. aukos kūnas buvo rastas nuotėkų rezervuare Marijinkos priemiesčiuose“, – rašoma ataskaitoje.

Rugpjūčio 16 d. Žovtnevo apylinkės teismo sprendimu trys kariškiai buvo 60 dienų uždaryti į areštinę. Spalio mėnesį Marijinkos apylinkės teisme buvo pradėta nagrinėti trijų karinių pajėgų narių, kaltinamų pagal Ukrainos Respublikos baudžiamojo kodekso 115-2 (žmogžudystė), 146-3 (pagrobimas) ir 187-2 (apiplėšimas) straipsnius, byla.

Dar viena žmogžudystė įvykdyta 2019 m. rugsėjo 16 d. Mariupolyje. Buvo nušautas už separatizmą kalintas ir neseniai iš kalėjimo išėjęs vyras.

Gegužės mėnesį separatistai sulaikė aštuonis Ukrainos kariškius. Vieną jų taip vadinama savavališkai pasiskelbusios „Donecko Liaudies Respublikos“ vyriausybė pasodino į kalėjimą. Spalio mėnesį jis rastas negyvas savo kameroje.

Ataskaitoje taip pat teigiama, kad separatistų sulaikyti asmenys neretai išvežami į Rusiją, o prieš tai kankinami ir verčiami prisipažinti, kad dirba Ukrainos specialiosioms tarnyboms.

Rugsėjį JT žmogaus teisių stebėjimo misijos Ukrainoje vadovė Matilda Bogner informavo, kad nuo karo Donbase pradžios jau žuvo daugiau kaip 3,3 tūkst. civilių.

Pataisymas: ansktesnėje šio straipsnio versijoje dėl vertimo netikslumų separatistai buvo klaidingai vadinami sukilėliais – LRT.lt