Pasaulyje

2019.12.18 13:44

LRT iš Donbaso. Žmonės vaikšto tamsiomis gatvėmis, nes su žibintuvėliu būsi nušautas

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2019.12.18 13:44

„Saugus negali būti net kasant bulves. Moteris prisimena, kad ne kartą iš bulvių lauko teko bėgti pasilenkus, mat buvo staiga prasidėjęs apšaudymas“, – sudėtingą civilių gyvenimą tiesiai iš karo zonos komentuoja LRT RADIJO žurnalistė Ana Daukševič.

Žurnalistė A. Daukševič lankosi Rusijos ir Ukrainos karo fronte, Donbaso regione. Čia po truputį daugėja vietų, kur po Paryžiuje vykusių Normandijos formato derybų, karinės pajėgos yra atitraukiamos.

Kelis šimtus gyventojų turinti Katerynivkos gyvenvietė 2014-aisiais atsidūrė pačiame karinių veiksmų centre tarp Ukrainos ir apsišaukėliškos Luhansko respublikos karių. 2018 m. Ukrainos kariams pavyko kaimą perimti savo kontrolei, tačiau iki šiol čia vyksta intensyvūs apšaudymai. Po Normandijos formato derybų čia turi būti nutraukta ugnis.

Tačiau Katerynivkoje apsilankiusi A. Daukševič sako, kad šioje gyvenvietėje karinės pajėgos atitrauktos tik dalinai. „Vienoje kaimo pusėje ramu, tačiau kitoje pusėje karo veiksmai vyksta iki šiol, – tiesiai iš karo fronto situaciją komentuoja LRT RADIJO žurnalistė. – Susišaudymai vis pasikartoja“.

A. Daukševič pakalbino vietos kultūros darbuotoją Iriną, kuri, rizikuodama savo gyvybe, į darbą leidžiasi tamsiu keliu. „Ji gyvena toje vietoje, kur pajėgos dar nėra atitrauktos. Kasdien Irina priversta eiti į kitą kaimo dalį. Ten yra mažiukas kultūros centras, kuriame Irina ir dirba. Moteris sako, kad eiti į darbą yra labai pavojinga. Kaime neveikia gatvių apšvietimas, o pasišviesti kelią žibintuvėliu yra labai pavojinga, mat gali būti apšaudytas. Patys kariai civilius moko imtis saugumo priemonių“, – pasakoja žurnalistė.

Irina pasakoja šiurpą keliančius dalykus, kurie vietos žmonėms tapo kasdienybe. „Saugus negali būti net kasant bulves. Moteris prisimena, kad ne kartą iš bulvių lauko teko bėgti pasilenkus, mat buvo staiga prasidėjęs apšaudymas“, – gyvenimą karo zonoje komentuoja A. Daukševič.

Vis tik Irina sako tikinti, kad vieną dieną taika ateis į jos kraštą. „Ji yra pabėgusi iš okupuotų teritorijų. Ten moteris yra palikusi savo butą, kitą turtą, – pasakoja A. Daukševič. – Šiuo metu moteris gyvena Ukrainos pajėgų kontroliuojamoje pusėje. Tačiau ir čia nėra ramu – jau šešerius metus čia gyvenantiesiems tenka taikstytis su tokiomis ekstremaliomis gyvenimo sąlygomis“.

Pasak A. Daukševič, iš pirmųjų linijų atitraukti kariai prižiūri tvarką antrose linijose: palaiko tvarką gyvenvietėse, stebi, kad nebūtų provokacijų. „Kariai nežino, ko laukti, nes Normandijos derybos ugnies vis tik nenutraukė. Kasdien yra fiksuojami apšaudymai net iš tokių ginklų, kurie jau buvo uždrausti Minsko susitarime“, – tikina žurnalistė.

Kalbinti kariai teigia nejaukiai besijaučiantys ir stojant tylai, mat po dienos tylos, sunku nuspėti, iš kurios pusės būsi apšaudytas ar atskries sunkesnės artilerijos ugnis. „Kariai nori taikos, jie nori grįžti namo. Tačiau nėra jokių požymių, kad būtų einama prie to“, – sudėtingą situaciją iš Donbase esančios Katerynivkos komentuoja A. Daukševič.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt