Pasaulyje

2019.12.17 15:43

Nausėda su Latvijos ir Estijos prezidentais aptarė Astravą: turime neleisti prekiauti „nešvaria“ elektra su ES

atnaujinta 15.48
LRT.lt2019.12.17 15:43

Antradienį Rygos pilyje susitiko šios šalies vadovas Egilas Levitas priėmė Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą ir Estijos vadovę Kersti Kaljulaid. Lyderiai tarėsi dėl greitesnio elektros tinklų sinchronizacijos proceso bei pozicijų Astravo klausimu derinimo.

Kaip tviterio žinutėje rašo G. Nausėda, su Latvijos ir Estijos vadovais buvo aptartas pozicijų derinimas dėl Astravo AE saugumo.

„Turime neleisti prekiauti „nešvaria“ elektra su ES“, – rašo Lietuvos prezidentas. Lietuva yra uždraudusi prekiauti Astravo AE pagaminta elektros energija ir siekia, kad ji nepatektų į šalies rinką. Tačiau Latvija bei Estija tokio sprendimo nėra priėmusios, todėl, kritikų teigimu, Baltarusijoje pagaminta elektra į ES tinklus galėtų patekti per šias šalis.

Latvijos prezidentas E. Levitas tviteryje taip pat parašė, kad dėmesys buvo skirtas ir regioniniams projektams, ypač „RailBaltica“ geležinkeliui, „bendriems energetikos projektams“ bei buvo aptartas Londone gruodžio 3–4 dienomis vykęs NATO viršūnių susitikimas.

„Pasiūliau prezidentiniu lygiu skirti nuolatinį dėmesį Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijos su žemynine Europa ir „Rail Baltica“ projektų eigai ir pavesti Vyriausybėms paversti prioritetu visas su šiais projektais susijusias užduotis bei paspartinti šių projektų įgyvendinimą“, – po trišalio Baltijos valstybių vadovų susitikimo sakė prezidentas G. Nausėda, rašoma pranešime spaudai.

„Baltijos valstybių stiprybė yra vienybėje, todėl esu įsitikinęs, kad nuolatiniai prezidentų susitikimai yra geriausia platforma strateginio bendradarbiavimo gairėms, ateities vizijoms ir iššūkiams aptarti. Turime kartu stebėti geopolitinius procesus ir stiprinti bendras pozicijas formuojant Europos Sąjungos ir NATO politiką“, – pranešime spaudai nurodo G. Nausėda.

Daug dėmesio buvo skirta Europos ateičiai, ES daugiašalei finansinei perspektyvai, „Brexitui“, Rytų partnerystei, santykiams su trečiosiomis šalimis ir daugiašaliams regioninio bendradarbiavimo formatams.

„NATO yra mūsų saugumo stuburas, tačiau savo saugumu pirmiausia turime rūpintis patys. Negalime kolektyvinio saugumo turėti nemokamai. Investicijos į gynybą ir pajėgumus – būtinos. Mums, Baltijos šalims, tai – ne užgaida, o būtinybė, ypač gyvenant tokioje geopolitinėje aplinkoje“, – Lietuvos vadovo žodžiai cituojami pranešime spaudai.

Po Lietuvos, Latvijos ir Estijos Prezidentų susitikimo Rygos pilyje valstybių vadovai aplankė miesto Kalėdų mugę ir ten laikinai įsikūrusią radijo studiją, rašoma pranešime spaudai.