Pasaulyje

2019.12.16 08:40

NATO stebi neįprastą Rusijos povandeninių laivų aktyvumą

Rasa Strimaitytė, ELTA2019.12.16 08:40

Rusija, NATO duomenimis, nuolat stiprina savo operacijas po vandeniu. Aljansas šiais metais stebėjo didžiausią Rusijos povandeninių laivų aktyvumą nuo Šaltojo karo pabaigos, vokiečių žiniasklaidos grupei „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ sakė NATO atstovė Oana Lungescu. Vien tik per operaciją aplink Norvegiją spalį buvo stebima iki 10 Rusijos povandeninių laivų vienu metu.

NATO į tai reaguos, pabrėžė atstovė. Aljansas, be kita ko, planuoja patruliavimą Šiaurės Atlante. Taip pat bus investuojama į modernias kovos su povandeniniais laivais iš oro priemones. Šiaurės Atlantas dėl karinių atsargų tiekimo maršrutų, civilinių prekybos kelių ir komunikacijos kanalų „yra gyvybiškai svarbus Europos saugumui“, - sakė atstovė.

Tarp scenarijų, kuriuos svarsto NATO, yra ir toks, kad rusų povandeniniai laivai gali nukirsti povandeninius kabelius tarp JAV ir Europos. Šiais kabeliais vyksta didžioji dalis interneto komunikacijos. Tokios atakos galėtų būti hibridinio karo dalis.

Pastaruoju metu vėl išaugo nerimas dėl galimų ginklavimosi varžybų tarp Vašingtono ir Maskvos. Praėjusią savaitę paskelbta, kad JAV po pasitraukimo iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF) išbandė nuo žemės paleidžiamą vidutinio nuotolio raketą.

Balistinė raketa buvo paleista iš oro pajėgų bazės Kalifornijoje Ramiojo vandenyno kryptimi. JAV sparnuotąją raketą išbandė jau ir rugpjūčio viduryje.

Rusija ir Kinija tada įspėjo dėl naujų ginklavimosi varžybų ir paprašė surengti neeilinį JT Saugumo Tarybos posėdį.