Pasaulyje

2019.12.16 07:57

„Amnesty International“ praneša, kad per protestus Irane žuvo mažiausiai 304 demonstrantai

BNS2019.12.16 07:57

Irane mažiausiai 304 žmonės žuvo per lapkritį tris dienas trukusį susidorojimą su demonstrantais, daugelį šios šalies miestų apėmus protestų bangai, sakoma pirmadienį paskelbtoje naujoje žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ ataskaitoje.

Nevyriausybinė organizacija anksčiau skelbė, kad neramumai Irane pareikalavo mažiausiai 208 gyvybių, įskaitant dviejų nepilnamečių – 15 ir 17 metų jaunuolių.

Iranas savo ruožtu šiuos skaičius atmetė kaip „visišką melą“.

„Amnesty“ nurodė surinkusi „šiurpių liudijimų“, rodančių, kad Irano valdžia organizavo demonstrantų „skerdynes“ ir ėmėsi „didelio masto varžymų“, siekdama nuslėpti aukų skaičių.

„Lapkričio 15-ąją kilus šalies masto protestams Irano tarnybos ėmėsi nuožmaus susidorojimo“, – sakoma Londone įsikūrusios žmogaus teisių organizacijos pranešime.

Buvo suimta „tūkstančiai protestuotojų, taip pat žurnalistų, žmogaus teisių gynėjų ir studentų“, pabrėžė „Amnesty“. Anot nevyriausybinės organizacijos, šiais veiksmais Teheranas siekė „neleisti jiems pasisakyti apie Irano negailestingas represijas“.

Dideles demonstracijas šalyje išprovokavo netikėtas vyriausybės sprendimas pabranginti degalus.

Per kelias dienas tvarka buvo atkurta, bet Teheranas iki šiol yra patvirtinęs tik penkių žmonių žūtį – įskaitant keturių saugumo pajėgų narių, nužudytų „riaušininkų“.

Tebelaukiama oficialaus pranešimo apie aukas, kurį turėtų paskelbti nacionalinis teismo medicinos institutas.

Tuo metu „nepriklausomi šaltiniai“ sakė „Amnesty“, kad praėjus mėnesiui „saugumo pajėgos tebevykdo reidus šalyje, suiminėdamos žmones jų namuose ir darbovietėse“.

„Amnesty“ nurodė, kad tarp sulaikytųjų esama ne vien suaugusiųjų, bet ir paauglių iki 15 metų.

Dešimtys žmonių laikomi „be teisės susisiekti“, o kiti – „sąlygomis, prilygstančioms priverstiniam dingimui“, rašo organizacija. Anot jos, kai kurios areštinės „smarkiai perpildytos“.

Organizacija paragino Teheraną „skubiai ir besąlygiškai paleisti visus nepagrįstai sulaikytus asmenis“.

„Amnesty“ taip pat paragino tarptautinę bendriją skubiai imtis daryti spaudimą Iranui, be kurio „tūkstančiams toliau grės kankinimai ir kitoks blogas elgesys“.