Pasaulyje

2019.12.14 17:54

Britai ir vėl nepatenkinti: Johnsono pergale neapsidžiaugę londoniečiai surengė protestą

Jolanta Paškevičiūtė, Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.14 17:54

Didžiojoje Britanijoje ne visi patenkinti konservatorių partijos ir premjero Boriso Johnsono pergale parlamento rinkimuose. Šimtai žmonių Londono centre surengė protesto demonstraciją.

Jos dalyviai, daugiausia jauni žmonės, nešė plakatus „Borisas Johnsonas. Ne mano ministras pirmininkas“.

Tačiau šiuose parlamento rinkimuose būta netikėtų posūkių, buvę leiboristų regionai balsavo už konservatorius, nes jų gyventojai nori, kad „Brexito“ problema būtų nedelsiant išspręsta.

Vieni švenčia ir žada, kad neliks dėl „Brexito“ abejonių, kurios neduoda ramybės trejus su puse metų, kiti protestuoja, kartais netgi piktai. Policijai tenka raminti.

Keli šimtai žmonių, nepatenkintų konservatorių ir B. Johnsono pergale, žygiavo nuo premjero rezidencijos Dauningo gatvėje iki Trafalgaro aikštės. Plakatai perspėjo, kad B. Johnsonas – ne jų premjeras, ragino vyriausybės vadovą trauktis.

„Bjauru, kad konservatoriai vėl laimėjo. Jokių vilčių, negaliu patikėti, kad mums teks dar penkeri taupymo metai, vis didesnė praraja tarp turtingų ir vargšų. Tai reikia stabdyti. Todėl protestuoju, nors iki šiol niekada nesu dalyvavusi protesto akcijoje“, – kalbėjo protestuotoja Cheryl Tompsett.

Protestuotojų gretose daugiausia jaunimas.

„Svarbu, kad žmonėms nedingtų tas permainų noras, nemanytų, kad jau pabaiga. Ir po šių rinkimų žmonės toliau savanoriaus, padės maisto bankams, kovos su diskriminavimu ir neteisingumu. Prarasti viltį – blogiausia, kas gali nutikti“, – įsitikinusi protestuostoja Tiger Hutchinson.

Steve`as Bray`us buvo liberalų demokratų partijos kandidatas rinkimuose, bet į parlamentą nepateko. Jis aršus kovotojas prieš „Brexitą“.

„Mano atsakas B. Johnsonui – liaukitės meluoti, būkite sąžiningas. Tada ir aš savo megafoną užsikišiu kojine. Man „Brexitas“ – visiška parodija, lyg kalakutai balsuotų už Kalėdas. Visi rajonai, kurie balsavo už pasitraukimą iš Europos Sąjungos, mokės brangiausiai“, – tvirtino S. Bray`us.

Tačiau šiuose rinkimuose būta ir posūkių, kuriais net sunku patikėti. Didžiausią staigmeną pateikė Anglijos pietryčiuose esantis Blaito miestelis. Ilgus dešimtmečius jis buvo leiboristų tvirtovė, o šįkart balsavo už konservatorius, nors jų lyderiai anksčiai buvo pelnę tik neapykantą.

Tokį posūkį nesunku paaiškinti, sako apsipirkti išėję miestelio gyventojai, kurių dauguma dirba laivų statykloje ar anglių kasykloje. Jie nori, kad šalis pasitrauktų iš Europos Sąjungos. Ir kuo greičiau.

„Balsavau už tai, kad išsispręstų „Brexitas“, leiboristų lyderis J. Corbynas norėjo antro referendumo. Manau, daugelis tuo sotūs. Juk balsavome prieš trejus su puse metų. Nenorime, kad tai užsitęstų. Man B. Johnsonas nepatinka, bet jis tas žmogus, kuris viską padarys iki galo“, – kalbėjo turgavietės prekiautojas Jackas Walkeris.

„Visą gyvenimą balsavau už leiboristus, bet dėl „Brexito“ apsigalvojau, nes esu sotus. Trejus metus šalis trypčioja, verslas ir visi kiti kaupia atsargas, nes nežino, kuo viskas baigsis. Dabar bent jau aišku“, – sakė kitas turgavietės prekiautojas Colinas Spottswoodas.

Blaito slėnis – ne vienintelis buvęs leiboristų bastionas, kur „Brexitą“ remiantys gyventojai nubaudė leiboristus, nes esą jiems rūpi tik „eurofilai“ didmiesčių gyventojai.