Pasaulyje

2019.12.13 15:30

LRT iš Londono. Paskelbti galutiniai balsavimo rezultatai, o škotai kalba apie nepriklausomybę

Parlamente – rekordinis skaičius moterų
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS, ELTA2019.12.13 15:30

Jungtinėje Karalystėje po didžiulės Boriso Johnsono pergalės pirmalaikiuose parlamento rinkimuose neliko kliūčių išstoti iš Europos Sąjungos sausio 31-ąją. Traukiasi dviejų didžiausių opozicinių partijų vadovai, siekę antrojo referendumo.

Po trejų metų sumaišties kairiųjų rėmėjai masiškai perbėgo pas konservatorius ir leiboristai patyrė didžiausią sutriuškinimą po karo. Tuo metu Škotijoje beveik visas vietas laimėję nacionalistai reikalauja antrojo referendumo dėl atsiskyrimo.

Žinios. Seime kelią skinasi „valstiečių“ iniciatyva apmokestinti taršius automobilius

Boriso Johnsono pažadas buvo paprastas: įvykdyti „Brexitą“. Jis sako, kad dabar tai yra nepaneigiamas, neapgręžiamas ir neginčijamas visos britų tautos sprendimas.

„Per šiuos rinkimus jūsų balsas išgirstas, ir pačiu laiku. Nes mes, politikai, šiuos trejus su puse metų iššvaistėme, ginčijomės apie Britaniją ir ginčijomės net apie ginčų toną. Visas tas nesąmones baigsiu, ir „Brexitą“ įvykdysime laiku, sausio 31-ąją. Jokių „jeigu“, „bet“, „galbūt“. Europos Sąjungą paliksime kaip viena Jungtinė Karalystė.

Konservatoriai iki šiol neturėjo daugumos ir niekaip nepatvirtino išstojimo susitarimo. Dabar karalienės pritarimo naujajai Vyriausybei B. Johnsonas prašo turėdamas 40 mandatų daugumą. Didžiausia konservatorių pergalė nuo 1987-ųjų jam leis diktuoti politiką ir jau po savaitės rengti balsavimą dėl „Brexito“ susitarimo. Bet kai viena didžiulė krizė artėja prie sprendimo, kita – tik plieskiasi.

„Laimejęs daugumą Borisas Johnsonas galės laisviau priiminėti sprendimus ir derėtis su ES, bet negalės trauktis nuo pažadų ir teisintis, kodėl negali jų įgyvendinti. Borisas Johnsonas žada suvienyti šalį, tačiau „Brexito“ drama paliko savo pėdsaką. Škotijoje laimėjusi nacionalinė partija žada referendumą dėl nepriklausomybės“, – sako Londone esantis LRT reporteris Edvardas Špokas.

„Borisas Johnsonas gal ir gavo mandatą išvesti Angliją iš Europos Sąjungos. Bet jokiu būdu jis neturi mandato Škotijos išvesti iš Europos Sąjungos. Ir Škotija turi galėti pasirinkti savo ateitį. Aiškiau negu per šiuos rinkimus negali ir būti: Škotija nenori penkerių metų B. Johnsono Vyriausybės ir nenori prarasti Europos šalies statuso“, – po rinkimų komentavo Škotijos Vyriausybės vadovė Nicola Sturgeon.

Niukaslo apygarda JK vėl spėjo suskaičiuoti balsus pirmoji, joje vėl laimėjo leiboristė. Bet paskui viena po kitos kairiųjų tvirtovės atiteko dešiniesiems. Už leiboristus dešimtmečius balsavę pramoniniai šiaurės rajonai pirmą kartą parėmė konservatorių premjerą. Svarbiau už ištikimybę partijai pasirodė noras įvykdyti „Brexitą“.

Nuovargį jaučia ir išeiviai iš Lietuvos.

„Jaučiasi erzelis gatvėje ir tarp lietuvių. Tiesiog daugelis jau nebekreipia dėmesio, procesas ilgas ir sudėtingas ir kartais nebesusigaudai kas čia vyksta, tiesiog teka gyvenimas sava vaga“, – sako JK lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.

Po dešimties metų opozicijoje leiboristai turės ten praleisti dar vieną kadenciją. Jiems tai ketvirtas pralaimėjimas iš eilės ir skaudžiausias nuo 1935-ųjų. Daugelis narių aštriai kaltina partijos vadovą. Jis partiją taip pasuko į kairę, kad atbaidė net daugelį tų, kam nepriimtinas premjeras. Jeremy Corbynas žada trauktis, bet ne iš karto.

„Brexitas“ visai poliarizavo ir suskaldė šios šalies debatus, visai užgožė normalias politines diskusija. Pripažįstu, kad tai prisidėjo prie rezultatų, kurių leiboristų partija šį vakarą sulaukė visoje šalyje. Bet socialinio teisingumo ir žmonių poreikių klausimai neišnyks vien todėl, kad „Brexitas“ bus išspręstas“, – sakė J. Corbynas.

Bet net jei mūšis dėl „Brexito“ atrodo baigtas, tik prasideda kur kas sunkesnis procesas – susitarti dėl būsimųjų santykių su Europos Sąjunga.

Sustiprėjusios B. Johnsono pozicijos galbūt leis jam neklausyti raginančių santykius kirsti kuo greičiau ir per ilgesnes derybas gauti palankesnių sąlygų. Bet kai Donaldas Trampas jį sveikina ir vilioja prekybos susitarimu, didesniu negu gali pasiūlyti Briuselis, dabar pačiam Džonsonui teks atsakomybė rinktis ateitį tarp didžiųjų partnerių Europos ir Amerikos.

Skelbia sumaišties pradžią

Britanijos rinkimų rezultatai paaiškėjo, kai daugumos laikraščių numeriai jau buvo atiduoti spausdinimui, užtai naujienų svetainės pagrindinį dėmesį skyrė bauginančioms derybų dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo sausio 31-ąją perspektyvoms ir būsimam prekybos susitarimui.

„Johnsonas triumfuoja, bet kokia kaina?“ – klausė Vokietijos „Frankfurter Allgemeine Zeitung“.

Vaizduodamas paskutinio „Brexito“ etapo chaotišką perspektyvą leidinys rašo, kad „Jungtinei Karalystei šis naujas laikotarpis bus gerokai mažiau žadantis, nei skelbė išstojimo [stovyklos] propagandininkai“

„Tokiame aštrios geopolitinės konkurencijos tarp galingųjų valstybių pasaulyje veiksmai pavieniui ne visada atsiperka“, – rašoma leidinyje.

Berlyno dienraštis „Tagespiegel“ nurodė, kad B. Johnsonas dabar turi nuspręsti, kokia šalimi ilgainiui nori būti Britanija.

„Jeigu klausysis savo partijos radikalių elementų, jis rizikuoja visiškai nutraukti ryšį su žemynu ir paversti savo šalį mokesčių rojumi – daugelio torių svajone apie „Singapūrą prie Temzės“ “, – rašo „Tagespiegel“.

„Tikrosios grumtynės su ES dar tik prasideda“, – perspėjo Suomijos leidinys „Ilta-Sanomat“ ir pridūrė, kad taip pat „dabar prasideda maišatis“.

Nyderlandų „De Volkskrant“ pripažino, kad Didžiosios Britanijos parlamento rinkimų rezultatai atnešė „didelį palengvėjimą“ B. Johnsonui, tačiau iškėlė naują iššūkį – „kaip išsaugoti Jungtinės Karalystės vienybę“ net ir tariantis dėl „Brexito“.

„Dabar prasideda tikrasis darbas“, – sakoma laikraščio svetainėje.

Tuo metu prancūzų „Le Monde“ perspėja, kad Škotijos separatistinių idėjų atgimimo perspektyvos ir pasigirstantys raginimai suvienyti Airijos salą, atskiriant ją nuo likusios Jungtinės Karalystės dalies, gali „paversti Borisą Johnsoną, „Brexito“ ministrą pirmininką, suskaldytos karalystės [premjeru]".

Be to balsavimo rezultatus „Le Monde“ įvardina kaip ES nesėkmę: „Šį kartą Europa tikrai neteko Jungtinės Karalystės.“

„Dabar europiečių reikalas yra padaryti teisingą sprendimą: išsaugoti maksimalius ryšius su savo kaimynais“, – rašoma laikraštyje.

Prancūzų dienraščio „Liberation“ ilgametis korespondentas Briuselyje Jeanas Quatremer nurodė, kad B.Johnsono pergalė yra dar viena svarbi pamoka Europai.

„Pagaliau Briuselyje nebegirdėsime tam tikrų Europos pareigūnų arba eurokratų, išmintingai postringaujančių, kad „Brexitas“ neįvyks, kad britai yra „pragmatiški“ ir kad mes visi vis tiek galėsime toliau kalbėti angliškai. Ačiū už tai jums, @BorisJohnson“ – J. Quatremer parašė socialiniame tinkle „Twitter“.

Rekordinis moterų skaičius

Per ketvirtadienį vykusius pirmalaikius parlamento rinkimus į Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmus išrinktas rekordinis skaičius moterų – 221. Dar niekada anksčiau Didžiosios Britanijos parlamente nebuvo tiek narių moterų, praneša „The Guardian“.

Šiuose rinkimuose pagerintas ankstesnis rekordas – per rinkimus 2017 metais į parlamentą buvo išrinktos 208 moterys.

Galutiniai rezultatai

Didžiosios Britanijos premjero Boriso Johnsono Konservatorių partija užsitikrino 365 vietas iš 650 vietų Bendruomenių rūmuose, rodo galutiniai ketvirtadienį vykusių pirmalaikių parlamento rinkimų rezultatai.

Pagrindinė opozicinė Leiboristų partija gavo 203 vietas, tai blogiausias rezultatas partijai nuo 1935 metų. Škotijos nacionalinė partija (SNP) liko trečioje vietoje su 48 vietomis. Liberalai demokratai laimėjo 11 vietų. Kitos partijos pasidalijo 23 vietas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt