Pasaulyje

2019.12.13 00:09

Triuškinančia pergale Borisas Johnsonas užsitikrino parlamentinę daugumą

atnaujinta 12.31
BNS2019.12.13 00:09

Jungtinėje Karalystėje premjeras Borisas Johnsonas iškovojo didžiulę pergalę pirmalaikiuose parlamento rinkimuose. Savo ruožtu Jeremy Corbynas pareiškė, kad nebeves pagrindinės Jungtinės Karalystės opozicinės Leiboristų partijos į kitus visuotinius rinkimus, skelbia Sky News.

Jungtinės Karalystės premjero B. Johnsono Konservatorių partija penktadienį laimėjo parlamentinę daugumą. Pirmalaikių visuotinių rinkimų rezultatai rodo, kad toriams atiteks 326 iš 650 vietų Bendruomenių Rūmuose, tai reiškia, kad jokia kita partija jų neįveiks. Rinkėjų apklausos po ketvirtadienio rinkimų prognozavo konservatoriams 368 mandatus.

Kad kuri nors partija gautų daugumą Bendruomenių Rūmuose, ji privalėjo užsitikrinti mažiausiai 326 mandatus.

Tuo metu pagrindinė opozicinė centro kairioji Leiboristų partija, vadovaujama J. Corbyno, gali tikėtis gauti 191 mandatą.

BBC skelbia Regioninė Škotijos nacionalinė partija (SNP) gaus 55 vietas, o centristinė Liberalų demokratų partija – 13 vietų. Abi šios partijos yra nusistačiusios prieš „Brexitą“.

Vieno mandato gali tikėtis Žaliųjų partija, o likusius 22 mandatus pasidalys kitos rinkimuose dalyvavusios partijos.

Tikėtina, kad „Brexito“ partija, vadovaujama įnirtingo euroskeptiko Nigelo Farage`o, į parlamentą nepateks.

Jeigu šie rezultatai pasitvirtins, jie smarkiai didina tikimybę, kad Didžioji Britanija ateinančių metų sausio 31-ąją pasitrauks iš Bendrijos.

Visoje Anglijoje, Škotijoje, Velse ir Šiaurės Airijoje 7 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku buvo atidaryta per 40 tūkst. balsavimo apylinkių, įskaitant paskubomis tam pritaikytus malūną, kelis barus, kirpyklą ir kulinarijos parduotuvę. Balsavimas baigėsi 22 val. vietos (penktadienio vidurnaktį Lietuvos) laiku.

Britų leiboristai sako rinkimus pralaimėję dėl nuovargio nuo „Brexito“

Pagrindinė Jungtinės Karalystės opozicinė Leiboristų partija sako, kad parlamento rinkimus triuškinamai pralaimėjo dėl visuomenės nepasitenkinimo užsitęsusiu „Brexito“ procesu.

„Panašu, kad „Brexitas“ dominavo. Didelė dalis to yra nuovargis nuo „Brexito“. Žmonės tiesiog norėjo juo nusikratyti“, – televizijai „Sky News“ ketvirtadienio vakarą sakė leiboristų atstovas Johnas Mcdonellis.

Savo ruožtu, Jungtinės Karalystės premjeras B. Johnsonas penktadienį pareiškė, kad britų rinkėjai suteikė jo Konservatorių vyriausybei „galingą naują mandatą“ įgyvendinti „Brexitą“ ir suvienyti šalį.

Rinkėjų apklausos ir pirmieji rezultatai iš balsavimo apylinkių rodo, kad istorinę pergalę ketvirtadienio rinkimuose iškovos toriai. Į vakarus nuo Londono esančiame Aksbridže savo kandidatūrą kėlusiam B. Johnsonui pavyko išsaugoti savo vietą parlamente.

Prancūzija sako, kad rinkimų Britanijoje rezultatai padės užtikrinti tvarkingą „Brexitą“

Prancūzija sveikina aiškią britų premjero pergalę ketvirtadienį vykusiuose Jungtinės Karalystės parlamento rinkimuose, sako šalies ministrė.

Prancūzijos Europos reikalų ministrė Amelie de Montchalin tvirtino, kad ši pergalė padės užtikrinti tvarkingą „Brexito“ proceso pabaigą.

„Jeigu balsavusių rinkėjų apklausų rezultatai bus patvirtinti, tai leis užsitikrinti (konservatoriams) aiškią daugumą, tokią, kokios pastaraisiais metais trūko Jungtinėje Karalystėje“, – žurnalistams Briuselyje sakė ministrė.

„Ne man reikia jausti palengvėjimą ar nerimą, bet pastaruosius kelis mėnesius mes su prezidentu sakėme: mums reikia aiškumo“, – tvirtino ji, turėdama omenyje prezidentą Emmanuelį Macroną.

D. Trumpas sveikina JK premjerą su „puikia“ pergale rinkimuose

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pasveikino Jungtinės Karalystės premjerą su pergale rinkimuose ir pareiškė, kad jųdviejų šalys dabar galės pasirašyti „didžiulį“ prekybos susitarimą.

„Sveikinu Borisą Johnsoną su jo puikia PERGALE!“ – parašė JAV vadovas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Britanija ir Jungtinės Valstijos dabar galės laisvai pasirašyti didžiulį naują prekybos susitarimą po „BREXITO“. Šis susitarimas turi potencialo būti daug didesnis ir pelningesnis nei bet koks susitarimas, kurį galėtume pasirašyti su ES“, – tvirtino D. Trumpas.

Šie prieš Kalėdas surengti rinkimai yra jau treti per mažiau nei penkerius metus.

B. Johnsonas inicijavo visuotinius rinkimus, kai tapo aišku, jog jis nesugebės išvesti Britanijos iš ES iki spalio 31 dienos. Premjeras tikisi, kad naujos sudėties parlamentas palaikys jo sudarytą susitarimą dėl išstojimo sąlygų.

Jo rinkimų kampanijos šūkis buvo „Įvykdykime „Brexitą“ (angli. „Get Brexit Done“). Premjeras žadėjo užbaigti jau kelerius metus besitęsiantį politinį sąmyšį dėl JK ateities, taip pat tapusį sunkia našta ekonomikai ir šalies gyventojams.

B. Johnsonas pažadėjo, jog užsitikrinęs daugumą galės prastumti parlamente su Briuseliu suderėtą „Brexito“ susitarimą, kad suspėtų išvesti Britaniją iš ES iki dabartinės numatytos galutinės datos sausio 31-ąją.

Tai užbaigtų beveik penkis dešimtmečius vykdytą Britanijos integraciją su ES, nors abi pusės dar turi parengti naują susitarimą dėl prekybos ir saugumo.

Kremlius abejoja, ar santykiai pagerės

Kremlius penktadienį pareiškė, kad Maskva visuomet tikisi, jog rinkimai kitose šalyse atneš į valdžią balsus politikų, pasisakančių už „gerus santykius“ su Rusija, bet teigė abejojantis, ar taip nutiks pirmalaikius rinkimus Jungtinėje Karalystėje laimėjusių konservatorių atveju.

„Nežinome, kiek teisingi tokie lūkesčiai konservatorių atveju“, – pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas, komentuodamas JK premjero Boriso Johnsono vadovaujamos partijos pergalę išvakarėse vykusiuose visuotiniuose rinkimuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt