Pasaulyje

2019.12.15 18:25

Po MH17 lėktuvo numušimo artimųjų netekę olandai ant Rusijos nepyksta, bet tikisi teisingumo

LRT.lt2019.12.15 18:25

Prieš 5 metus Pietas Ploegas neteko savo šeimos narių, kai virš Ukrainos buvo numuštas reisu MH17 skridęs lėktuvas. Kaip ir visi kiti, kuriuos palietė ši tragedija, jis tikisi, kad artėjantis teismo procesas padės išsiaiškinti kaltuosius ir įvykdyti teisingumą, rašo „Deutsche Welle“.

Kai kitais metais Nyderlanduose bus teisiami keturi asmenys, kaip įtariama, virš Ukrainos Donbaso regiono numušę reisu MH17 skridusį orlaivį, P. Ploegas būtinai dalyvaus procese. Jis tą dieną prarado net keletą giminaičių ir teigia nenorintis praleisti nė vienos teismo dienos, nes jam labai svarbu „sužinoti, kas yra atsakingas“ už šią tragediją.

2014 m. liepos 17 d. Malaizijos skrydžių bendrovės „Malaysian Airlines“ lėktuvas, pakilo iš Amsterdamo oro uosto skrydžiui į Kvala Lumpūrą, tačiau virš Rytų Ukrainos, netoli Rusijos sienos, skridęs orlaivis „Boeing 777“ buvo numuštas rusiška „Buk“ raketa žemė-oras ir sudužo, pražudydamas visus 298 juo skridusius žmones, įskaitant 80 vaikų. P. Ploego teigimu, „tą dieną jo gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis.“

Nyderlandų vyriausybė įsitikinusi, kad pagrindinė atsakomybė už reiso MH17 žūtį tenka Rusijai. Praėjus penkeriems metams po tragedijos, Jungtinė tyrėjų komanda, kurią sudaro Nyderlandų, Australijos, Belgijos, Malaizijos ir Ukrainos tyrėjai, nustatė keturis pagrindinius įtariamuosius: tris Rusijos ir vieną Ukrainos pilietį, kurie, kaip manoma, šiuo metu gyvena Rusijoje arba separatistų kontroliuojamoje Rytų Ukrainos teritorijoje.

Todėl teisme, kuris prasidės 2020 m. kovo 9 d., jie bus teisiami už akių, rašo „Deutsche Welle“.

Palaikai vis dar nerasti

P. Ploegas neteko reisu MH17 skridusio vyresniojo brolio Alexo, brolienės ir sūnėno. Jo brolis, aistringas biologas, norėjo nusivežti žmoną ir sūnų į tropikus. Moters ir vaiko palaikai buvo rasti, o P. Ploego brolio vis dar ieškoma.

P. Ploegas sako, kad nei kūno, nei bagažo kol kas nepavyko atgauti. Nepaisant to, jis nepraranda vilties, nes „keli šimtai (po katastrofos rastų) fragmentų, kurių iki šiol nepavyko identifikuoti, bus analizuojami, pasitelkus naujausias technologijas, tačiau rezultatų sulauksime tik kitų metų birželį ar liepą.“

Jo brolio dukterys kartu su tėčiu į Malaiziją neskrido. Šiuo metu jomis rūpinasi P. Ploegas. Jaunesnioji, kaip ir jos velionis tėtis, nori tapti biologe. P. Ploegas teigia, kad brolio, jo žmonos ir sūnaus žūtis buvo „didžiulis smūgis“ jo tėvams, kurie mirė 2019 m. Po brolio žūties P. Ploegui, kaip ir daugeliui reiso MH17 aukų artimųjų, prireikė psichologo pagalbos. Jis metė administratoriaus darbą netoli Utrechto įsikūrusioje įmonėje, rašo „Deutsche Welle“.

Neapykantos Rusijai nejaučia

Šiandien P. Ploegas yra „Vliegramp MH17“ – daugumą tų, kurie tą lemtingą 2014 m. liepos dieną prarado artimuosius, vienijančio fondo – direktorius.

Jis dirba visuomeniniais pagrindais, padėdamas ruoštis kovo mėnesį prasidėsiančiam teismo procesui, pagelbėdamas tragedijos metu artimųjų ir draugų netekusiems žmonėms ir paremdamas tuos, kas ketina bylinėtis su Rusija, pavyzdžiui, Europos žmogaus teisių teisme, rašo „Deutsche Welle“.

P. Ploegas „Deutsche Welle“ pasakojo, kad jo dažnai klausia nuomonės apie Rusiją ir Ukrainą. „Jie visi mano, kad aš nekenčiu rusų, bet taip nėra, – aiškina jis. – Jei Rusijos armija ar valdžia elgiasi keistai, tai dar nieko nesako apie Rusijos žmones.“

Jis niekuomet anksčiau nesidomėjo situacija Rytų Ukrainoje, bet po 2014 m. liepos viskas pasikeitė. Dabar vyras stengiasi suvokti Ukrainoje vykstantį konfliktą ir, žinoma, sužinoti, kas atsakingas už išpuolį prieš reisą MH17.

„Norime sužinoti, kokios struktūros stovi už tų žmonių, kurie paleido raketą į lėktuvą, ir kaip tai buvo padaryta,“ – sako P. Ploegas. Jam labai svarbu išsiaiškinti, ar tai buvo planuotas išpuolis prieš civilinį orlaivį.

Teismas gali trukti metų metus

P. Ploegas sako, kad teisme nori dalyvauti ne tik dėl savęs – jis nori atstovauti tuos, kas negali atvykti į posėdžius. Manoma, kad teisminis nagrinėjimas užtruks apie pusantrų metų, jei atsakovai nepasinaudos savo teise pasisamdyti advokatų. Jei pasinaudos, teismas gali užsitęsti ilgus metus. „Gal penkerius ar šešerius – niekas tiksliai negali pasakyti; bet tai nėra taip svarbu – šiuo metu teismas man yra svarbiausias dalykas gyvenime,“ – aiškina P. Ploegas.

Paklaustas, ar, jo nuomone, Ukraina yra kaip nors atsakinga už tai, kad buvo numuštas lėktuvas, vyras atsako: „Ne Ukrainos valdžia tai padarė, tačiau norėtume pasikalbėti su Ukraina (apie) tai, kodėl ji neuždarė savo oro erdvės civiliniams lėktuvams.“

P. Ploego fondas siekia užtikrinti, kad į karus įsitraukusios valstybės būtų priverstos uždaryti savo oro erdvę, nes, anot jo, Nyderlandų saugumo taryba prieš keletą mėnesių pranešė, kad tokios zonos yra labai pavojingos, o mes tikrai nenorėtume, kad kažkas panašaus dar kartą pasikartotų.“