Pasaulyje

2019.12.12 17:31

Kinijos ambasados renginyje filmą apie Tibetą žiūrėjo Vyriausybės atstovas, Seimo nariai

LRT.lt2019.12.12 17:31

Vilniuje Kinijos ambasados surengta dokumentinio filmo apie Tibetą peržiūra sulaukė Lietuvos Vyriausybės vicekanclerio, parlamentarų, diplomatų ir studentų dėmesio. Tuo pat metu Lietuva kovoja su Kinijos pastangomis įsitvirtinti šalyje, teigia aukšto rango politikai.

Dokumentiniame filme vaizduojami Tibeto peizažai ir „kruopštūs jo žmonės, tuo pačiu įamžinant modernizacijos iššūkius tradicinėje visuomenėje“, teigia Kinijos valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.

Filmą prodiusavo Kinijos centrinė televizija. Jame neparodomi žmogaus teisių pažeidimai Tibete, kurį Kinija okupavo 1950 metais.

Gruodžio 4 d. vykusiame renginyje dalyvavo Lietuvos Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis, taip pat kiti „pareigūnai, parlamentarai ir ekspertai“, o Kinijos ambasadorius Lietuvoje Shen Zhifei pareiškė, jog tikisi „pastatyti draugystės tiltą tarp Kinijos ir Lietuvos“, skelbia Xinhua.

Vyriausybės kanceliarija portalui LRT.lt patvirtino, kad minėtame renginyje lankėsi tiek D. Matulionis, tiek nemažai Seimo narių, užsienio diplomatinių atstovybių bei valstybės institucijų atstovų. Teigiama, kad nei peržiūros, nei po to vykusio priėmimo metu jokios kalbos sakytos nebuvo:

„Dėl dalyvavimo šiame renginyje D. Matulionis konsultavosi su Užsienio reikalų ministerija, kuri tam neprieštaravo. Lietuva laikosi vienos Kinijos politikos, bet (Kinijos – LRT.lt) ambasadoriui D. Matulionis užsiminė, kad Tibeto klausimas mūsų visuomenei yra jautri ir nevienareikšmiška tema.“

Vyriausybės kanceliarijos teigimu, filme vaizduojama tibetiečių kultūra, religija, papročiai. „Jokios tiesioginės propagandos ten nebuvo“, – komentuoja Vyriausybės kanceliarija.

Kelia nerimą

Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis lapkritį pažymėjo, kad Kinija siekia įtakos vieninteliame šalies uoste Klaipėdoje, o tai keltų tiesioginę riziką NATO.

Tuo pat metu Prahos Karolio universiteto ekspertės atliktas tyrimas Pekiną apibūdino kaip siekiantį per kultūrinę švelniąją galią skleisti savo naratyvą Rytų ir Centrinėje Europoje, įskaitant ir Baltijos šalis.

Pasitelkdama švietimą, atminimo renginius, savo diplomatinius darbuotojus ir Kinijos diasporą, Pekinas siekia izoliuoti Tibeto lyderius tremtyje, taip pat daryti įtaką su Taivanu ir Honkongu susijusiems klausimams tarp ES valstybių narių.

Konfucijaus insitutai, veikiantis įvairiose pasaulio valstybėse, dažnai skleidžia prokiniškas žinutes, renka žvalgybinę informaciją apie studentus, neliečia temų, kurios nepatogios Kinijai, arba net draudžia tam tikrus akademinius renginius.

Taip pat skaitykite

Analitikai pastebi, kad Vidurio Rytų Europos šalys yra ypač pažeidžiamos dėl Kinijos siūlomų didelių investicijų. Lietuvoje Kinijos buvimas glaudžiai siejamas su Baltarusijos verslo interesais, nes „Diržo ir kelio“ iniciatyva jau išsiplėtė iki Minsko.