Pasaulyje

2019.12.12 12:53

Naujojoje Zelandijoje planuojama iš ugnikalnio salos paimti žuvusių žmonių palaikus

BNS2019.12.12 12:53

Naujosios Zelandijos pareigūnai paskelbė, kad penktadienį pradės operaciją per ugnikalnio išsiveržimą Baltojoje saloje žuvusių aštuonių žmonių palaikams paimti.

Manoma, kad šioje Naujosios Zelandijos saloje, kur pirmadienį išsiveržė ugnikalnis, dar yra likę aštuonių aukų palaikai. Iš vulkano išsiveržus plikinantiems garams ir karštiems pelenams, taip pat žuvo kiti aštuoni žmonės, o dar dešimtys buvo sunkiai sužeisti.

Dėl tebesitęsiančio vulkaninio aktyvumo buvo vėluojama paimti palaikus iš pelenais nuklotos salelės, kurioje ugnikalnio išsiveržimo metu iš viso buvo 47 turistai.

Naujosios Zelandijos medikai sužeistuosius ligoninių nudegimų skyriuose gydo ištisą parą.

Sunkumus, su kuriais susiduria medikai, pademonstravo ir aukščiausio rango medicinos pareigūno Peterio Watsono pranešimas spaudos konferencijoje, kad buvo papildomai užsakyta odos iš Amerikos odos bankų. Ligoninės laukia papildomų 120 kv. m odos, kad galėtų ją persodinti pacientams.

Australijos audinių bankai atsiuntė Naujajai Zelandijai 20 tūkst. kv. cm odos.

„Oda dažniausiai persodinama pacientams, kurių nudegimai kelia didžiausią pavojų gyvybei, paprastai jei yra nudegę daugiau kaip 50 proc. kūno paviršiaus“, – sakė donorų audinių banko „Donor Tissue Bank Victoria“ vadovas Stefanas Paniatowskis.

Jis paaiškino, kad tiek kūno paviršiaus apdegęs pacientas neturi pakankamai savos sveikos odos, kurią būtų galima persodinti pažeistose vietose. Be to, pacientams, kuriems prasidėjusi infekcija, pernelyg pavojinga daryti naujas žaizdas perkeliant jų pačių odos lopinėlius.

Vyriausybinė agentūra „GeoNet“ skelbia, kad Baltosios salos ugnikalnis yra aktyviausias šalyje, o 70 proc. jo yra po vandeniu.

Šį ugnikalnį kasmet aplanko apie 10 tūkst. žmonių. Per kelis pastaruosius dešimtmečius jis buvo nekart išsiveržęs, pastarąjį kartą – 2016 metais.

Pasak pareigūnų, naujo išsiveržimo metu saloje buvo 24 australai, devyni amerikiečiai, penki Naujosios Zelandijos piliečiai, keturi vokiečiai, du britai, du kinai ir vienas malaizietis. Daugelis jų buvo iš bendrovės „Royal Caribbean“ kruizinio laivo, kuris dviem dienomis anksčiau išplaukė iš Sidnėjaus.

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas sakė, kad tarp žuvusiųjų tikriausiai yra 10 australų. 12 iš sužeistų australų evakuojami į Australijos ligonines tolesniam gydymui, o vienas australų pacientas lieka ligoninėje Naujojoje Zelandijoje, sakė jis spaudos konferencijoje ketvirtadienį.

„GeoNet“ ketvirtadienį Baltosios salos ugnikalnio keliamo pavojaus laipsnį sumažino iki 2 ir atkreipė dėmesį, kad nuo pirmadienio, kai pavojaus laipsnis trumpam buvo padidintas iki 4, naujų išsiveržimų nebuvo. Nuo pirmadienio vakaro galiojo 3 pavojaus laipsnis pagal 5 laipsnių skalę. 5-asis laipsnis reiškia didelį išsiveržimą.

Artimiausiu metu naujas išsiveržimas vis dar tikėtinas, nurodė agentūra ir pažymėjo, kad vulkaniniai požeminiai smūgiai dažnėja, reguliariai išsiveržia garai ir išteka purvas.