Pasaulyje

2019.12.12 10:26

Rusija imasi atsakomųjų veiksmų – išsiunčia iš šalies 2 Vokietijos diplomatus

atnaujinta 13.51
LRT.lt, BNS2019.12.12 10:26

Maskva pažadėjo imtis atsakomųjų veiksmų, kai praėjusią savaitę Vokietija iš šalies išsiuntė 2 Rusijos ambasados darbuotojus dėl jų ryšių su kartvelo nužudymu Berlyne rugpjūtį. Ketvirtadienį Rusija iš šalies paskelbė išsiunčianti 2 Vokietijos ambasados darbuotojus, praneša „Deutsche Welle“.

Vokietijos prokurorai praėjusią savaitę pareiškė turinti įrodymų, kad buvusio čečėnų kovotojų vado Zelimchano Khangošviloi nužudymas Berlyne buvo užsakytas Kremliaus ir susijęs su valstybiniais veikėjais. Kremlius tai neigia.

Anot Vokietijos Vyriausybės, Rusija nebendradarbiavo Sakartvelo pilietybę turėjusio vyro nužudymo tyrimo byloje. Bylos tyrimą perėmė Vokietijos kontržvalgyba.

Berlynas sprendimą vadina nepagrįstu

Rusijos sprendimas išsiųsti iš šalies du vokiečių diplomatus reaguojant į analogišką Berlyno žingsnį yra „nepagrįstas“, ketvirtadienį pareiškė Vokietijos užsienio reikalų ministerija ir perspėjo, kad rutuliojantis ginčui gali imtis „tolesnių veiksmų“.

Maskvos sprendimas „siunčia neteisingą signalą ir yra nepagrįstas“, teigė Vokietijos URM atstovė.

Anksčiau ketvirtadienį Rusija paskelbė, kad išsiųs iš šalies du vokiečių diplomatus, atsakydama į Berlyno sprendimą dėl vieno buvusio Čečėnijos sukilėlių vado nužudymo iš Vokietijos išsiųsti du rusus.

Taip pat skaitykite

Tapatybę atskleidė

40 metų Sakartvelo piliečiui Zelimchanui Changošviliui rugpjūčio 23 dieną buvo du kartus iš arti iššauta į galvą viename Berlyno parke. Įtariama, kad žmogžudystę įvykdė vienas rusas, kuris netrukus buvo areštuotas Vokietijos sostinėje.

Vokiečių federaliniai prokurorai perėmė tyrimą nustatę, kad prie Z. Changošvilio nužudymo prisidėjo Rusijos arba Čečėnijos vyriausybė.

Praėjusią savaitę Rusijos URM tvirtino, kad „politizuotas požiūris į tyrimą yra netinkamas“, ir pažadėjo imtis atsakomųjų priemonių.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas sakė, kad Rusija anksčiau prašė Vokietijos išduoti Z. Changošvilį, ir tvirtino, kad kai kuriose Europos šalyse vis dar glaudžiasi „daug žmonių, dalyvavusių teroro aktuose“ ir nužudymuose neramiame Kaukazo regione.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksčiau šią savaitę nužudytąjį pavadino „banditu“ ir „žudiku“ bei taip pat tvirtino, kad Maskva nekart prašė Vokietijos jį išduoti, bet Berlynas esą nesutiko.

Vokietijos teisingumo ministerija trečiadienį nurodė, kad nežino apie jokius Rusijos prašymus dėl Z. Changošvilio ekstradicijos.

V. Putinas pavadino Z. Changošvilį „labai žiauriu ir kruvinu kovotoju“, kuris esą dalyvavo separatistų veikloje ir prisidėjo prie sprogdinimų Maskvos metropolitene.

Rusijos prezidentas pirmadienį pareiškė, kad Maskva yra pasirengusi padėti Vokietijai tiriant Berlyne įvykdytą nužudymą.

Kanclerė Angela Merkel yra sakiusi, kad Vokietija nusprendė iš šalies išsiųsti rusų diplomatus, „nes nepastebėjome Rusijos paramos mums aiškinantis šį nužudymą“.

Kaip pranešama, įtariamasis važiavo dviračiu, o vėliau liudininkai pastebėjo tą asmenį išmetant savo transporto priemonę ir krepšį su ginklu į upę.

Vokietijos policija taip pat aptiko peruką, kurį tikriausiai buvo užsidėjęs įtariamasis.

Vokiečių policija įtariamą žudiką įvardija kaip Vadimą S., o žurnalistinių tyrimų tinklalapis „Bellingcat“ skelbia, kad įtariamasis yra 54-erių Vadimas Krasikovas, kuris užaugo Kazachstane, kai ši šalis buvo Sovietų Sąjungos sudėtyje, o vėliau persikėlė į Sibirą.