Naujienų srautas

Pasaulyje2015.08.31 01:34

Dešimt metų po „Katrinos“: vėl skamba muzika

Naujasis Orleanas pagerbė žuvusius, džiaugėsi, kad atsigauna po lygiai prieš dešimt metų užgriuvusio uragano „Katrina“, nusinešusio beveik du tūkstančius gyvybių, be pastogės palikusio milijoną žmonių.

Naujasis Orleanas pagerbė žuvusius, džiaugėsi, kad atsigauna po lygiai prieš dešimt metų užgriuvusio uragano „Katrina“, nusinešusio beveik du tūkstančius gyvybių, be pastogės palikusio milijoną žmonių.

Tai buvo didžiausia gamtos nelaimė per visą JAV istoriją, bet Naujame Orleane vėl skamba muzika, miestas susigražina „didžiojo nerūpestingojo“ vardą.

Naujajame Orleane giedra, kitaip negu kai užgriuvo „Katrina“: beveik visas miestas buvo apsemtas – apsauginis pylimas buvo bejėgis, kai vanduo pakilo šešis metrus.

Daugiau negu 80 Katrinos aukų iki šiol neatpažintos, jos palaidotos memorialo stichijos aukoms mauzoliejuje, nuostoliai siekia 150 mlrd. dolerių, bet Naujasis Orleanas garsėjo laisva dvasia, kuri ji sugrįžo.

Paminėti stichijos dešimtmečio buvo atvykęs Barakas Obama ir tuometinis prezidentas George`as Bushas jaunesnysis, nors jo administracija sulaukė pagiežingos kritikos dėl neveiklumo.

Buvęs prezidentas Billas Clintonas pasakė kalbą per nemokamą koncertą, kuriame dalyvavo daug garsenybių. Jo žmona ,Hillary Clinton, siekia tapti demokratų partijos kandidate kitais metais vyksiančiuose prezidento rinkimuose.

„Turite, ką švęsti, bet šventę turi lydėti žuvusiųjų prisiminimas: jie liko artimųjų atmintyje, jų prisiminimas turi griauti tai, kas mus skiria. Bet jūs nusipelnėte juoktis ir šokti, o rytoj atsibudę prisiminkite, ką jau padarėte ir ką dar reikia padaryti,“ – sakė B. Clintonas.

Kad Naujasis Orleanas būtų geriau apsaugotas nuo potvynių, išleista 14 mlrd. dolerių, maždaug 80 mlrd. investuota į naujų namų statybas, bet kai kurie miesto gyventojai sako, kad potvynis nuplovė kreoliškus, afrikietiškus, karibiškus miesto bruožus. Dabar Naujajame Olerane šimtu tūkstančiu gyventojų mažiau – kai kam atstatyti namus buvo nepakeliama finansinė našta.

Errolas Josephas dar neįsikėlė į naują namą: kai nuslūgo vanduo, ketverius metus rinko būtinus leidimus, susirinko savo santaupas, draudimo išmokas, federalinę paramą ir tuomet pradėjo statyti. Bet pritrūko vieno leidimo, galop jį gavo, turėjo keisti darbų vykdytojus. Įsikelti žada lapkritį ir tikisi, kad jo kaimynams nereikės gaišti dešimtmečio, kad sugrįžtų namo.

„Namai... Tai visai kas kita negu „namas“. Sakoma, jie statosi namus, bet juk negali „statyti namų“, nes statai namą. O namus kuri drauge su šeima“, – sakė E. Jospeh.

Nors miesto gyventojai sako – Naujasis Orleanas jau nebus, koks buvo, bet muzika vėl skamba, Prancūzų kvartale vėl svaigina aštrių troškinių kvapas. Turizmas vėl klesti: pernai Naujajį Olreana aplankė devyni milijonai turistų, ir kas labai svarbu, pavyko privilioti daugiau verslo.

Tiesa, nusikalstamumas vis dar didelis, bet mažėja – kalėjimuose dviem trečdaliais  mažiau kalinių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi