Pasaulyje

2019.12.12 10:07

JAV rengiasi taikyti sankcijas Turkijai dėl rusiškų raketų pirkimo

ELTA2019.12.12 10:07

Jungtinių Valstijų Senato užsienio reikalų komitetas pritarė įstatymo projektui, kuriuo būtų įvedamos sankcijos Turkijai dėl pradėtos karinės operacijos Sirijoje ir rusiškų raketų sistemų S-400 įsigijimo.

Kaip skelbia „Reuters“, respublikonų kontroliuojamas komitetas 18 balsų už ir 4 – prieš priėmė „2019 m. Amerikos nacionalinio saugumo skatinimo ir ISIS („Islamo valstybės“) sugrįžimo prevencijos aktą“. Dabar šį įstatymo projektą plenariniame posėdyje svarstys Senatas.

„Dabar pats metas Senatui susivienyti ir pasinaudoti proga pakeisti Turkijos elgesį“, – sakė komiteto pirmininkas, respublikonas Jimas Rischas, inicijavęs projektą kartu su demokratu Bobu Menendezu.

Savo ruožtu kitas respublikonas Randas Paulas prieštaravo sankcijų projektui ir tvirtino, kad jis susilpnintų prezidento Donaldo Trumpo galimybes derėtis su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu.

Tiesa, dauguma senatorių tikino, kad Turkijos įsigyjamos rusiškos S-400 raketų sistemos kelia grėsmę NATO gynybos pajėgumams.

„Tai nėra šiaip nedidelis žingsnis. Tai yra Turkijos sprendimas eiti visai kita linkme nei anksčiau. Turkija neparodė mums pagarbos, jie neparodė pagarbos ir kitiems NATO sąjungininkams“, – teigė J. Rischas.

Pasak Turkijos užsienio reikalų ministerijos, ši JAV Kongreso iniciatyva „nepadarys nieko kito, kaip tik pakenks Turkijos ir JAV santykiams“. Tokiam požiūriui pritaria ir Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas.

„Suprantame, kad JAV Kongreso nariai nebemato ir nebegirdi tiesos“, – sakė Turkijos prezidento atstovas spaudai Ibrahimas Kalinas.

Kad įsigaliotų, šiam sankcijų projektui dar turi pritarti Atstovų Rūmai ir prezidentas D. Trumpas.