Pasaulyje

2019.12.12 10:01

Paveikslas, kur nacionalinis Meksikos herojus vaizduojamas nuogas ir su aukštakulniais, sukėlė protestus

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.12 10:01

Meksikoje prieštarų kelia paveikslas, vaizduojantis nacionalinį šalies herojų nuogą ir su aukštakulniais.

Kūrinio kritikai sako, kad paveikslas žeidžia tautiniUs jausmus ir istorinę atmintį, todėl ragina darbą pašalinti iš parodos nacionaliniame muziejuje. Muziejus to daryti neketina – sako, kad paveikslas yra meninė interpretacija.

Žinios. Šiauliuose pūpso tūkstančiais lempučių padabinti namai, įtraukiami į lankytinų kalėdinių objektų sąrašą

Šturmavę Meksikos nacionalinį vaizduojamojo meno muziejų, protestuotojai sako kasdien blokuosią įėjimą į įstaigą, kol nebus nukabintas jų tautiniUs jausmus esą žeidžiantis paveikslas.

Kūrinys vaizduoja Meksikos nacionalinį herojų Emiliano Zapatą jojantį ant žirgo, neįprasta poza, rožine skrybėle ir su aukštakulniais.

„Jie bando iš mūsų atimti aukščiausios pagarbos nusipelniusį simbolį. Jie bando nusavinti mūsų didvyrius, padovanojusius mums šalį, žemę ir laisvę. Šita globalizacijos paveikta valdžia painioja saviraiškos laisvę su ištvirkimu“, – teigia protestuotojas Antonio Medrano.

Paveikslas, pavadinimu „Revoliucija“ įtrauktas į parodą, skirtą šimtosioms E. Zapatos mirties metinėms paminėti. Nors nėra naujas, nepasitenkinimą sukėlė tik dabar, kultūros ministerijai nusprendus jį panaudoti ekspozicijos reklamai. E. Zapatos anūkas sako, kad šeima kreipsis į teismą, jei paveikslas nebus nuimtas.

Bet muziejus paveikslo nuimti neketina. Sako, kad tai meninė interpretacija, kelianti aktualius klausimus, tokius kaip homoseksualumo padėtis Meksikos visuomenėje.

„Šio paveikslo sukelta prieštara kelia nuostabą. Paveikslą naujosios kartos menininkas iš Čiapos, Fabianas Chairesas, nutapė dar 2014-aisiais. Jis mėgsta lytiškumo temą. Ir šiame paveiksle bandoma parodyti, kad mūsų visuomenėje moteriškumas gali būti revoliucingas“, – sako parodos kuratorius Luisas Vargas.

Kūrinio autoriui idėja kilo supratus, kad revoliucinis herojus E. Zapata daugiausia vaizduojamas itin vyriškai, ir atrodo, kad šlovinami ne jo darbai, o pats perdėtas vyriškumas.