Pasaulyje

2019.12.11 11:36

Suomija ruošiasi susigrąžinti pilietybę turinčius ISIS narių vaikus ir žmonas iš stovyklų Sirijoje

ELTA2019.12.11 11:36

Suomijos vyriausybė ruošiasi kitą savaitę grąžinti į šalį jos piliečius, esančius Al Holo pabėgėlių stovykloje Sirijos teritorijoje. Tai trečiadienį pranešė laikraštis „Ilta-Sanomat“, remdamasis savo šaltiniais.

Leidinio žiniomis, Suomijos sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai prieš kurį laiką buvo informuoti, kad lėktuvas su šalies piliečiais atskris į šalį gruodžio 19 d. Valdžia šio pranešimo oficialiai nepatvirtino. Naujoji Suomijos premjerė Sanna Morin pareiškė neturinti informacijos apie planą grąžinti Suomijos piliečius iš stovyklos Sirijoje.

Opozicinė Tikrųjų suomių partija ruošiasi trečiadienį parlamente pateikti paklausimą dėl Al Holo stovykloje esančių Suomijos piliečių, priklausančių teroristinei „Islamo valstybės“ (IS) grupuotei, vaikų likimo. Jį apsvarsčius parlamente turėtų įvykti balsavimas dėl pasitikėjimo vyriausybe. Pasak partijos atstovų, reikia išsiaiškinti, ar džihadistų šeimos, t. y. moterys ir vaikai, bus parvežtos iš Al Holo stovyklos į Suomiją.

Antradienį Tikrųjų suomių lyderis Jussis Halla-aho pareiškė, kad, jo žiniomis, moterys ir vaikai iš Al Holo jau šią savaitę bus pargabenti į Suomiją. Partijos nuomone, smogikų šeimų nariai gali kelti grėsmę šalies saugumui.

Anksčiau laikraštis „Ilta-Sanomat“ rašė, jog esą Suomijos URM vadovas Pekka Haavistas mėgino savavališkai išvežti iš Sirijos stovyklos į Suomiją IS narių vaikus. Leidinio žiniomis, jis netgi darė spaudimą vienam iš ministerijos darbuotojų, konsulinio skyriaus vadovui Pasiui Tuominenui, kad šis išgabentų vaikus iš Sirijos diplomatiniu reisu. Ministras šią informaciją neigia.

Praėjusią savaitę P. Haavistas pareiškė, kad ministro pirmininko prašymu jis aiškinasi, kaip būtų galima padėti Al Hole esantiems Suomijos piliečiams. Anot jo, stovyklos vadovybė Suomijos atstovams leido suprasti, kad nepritaria šeimų išskyrimui. Tai reiškia, kad vaikai negali būti išvežti iš ten be motinų.

Spalį Suomijos teisingumo kancleris nusprendė, kad bent jau vaikus iš stovyklos reikia paimti. Kadangi šis sprendimas Suomijai turi juridinę galią, P. Haavistas paskyrė pareigūną, kuris susipažįsta su situacija ir šiuo klausimu susisiekė su kurdų atstovais. URM vadovas pabrėžė, kad šalies valdžia stebi Suomijos piliečių vaikų situaciją stovykloje.