Pasaulyje

2019.12.10 18:09

„Normandijos ketverto“ pokeris: pagrindiniai laimėtojai ir užkulisiniai Putino tikslai

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.12.10 18:09

Yra progresas, bet proveržiu to nepavadinsi – taip būtų galima apibendrinti ilgai lauktą Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimą. Nors būta nesutarimų, vis dėlto pavyko susitarti bent dėl trijų pagrindinių punktų.

Tarpininkaujat Prancūzijos ir Vokietijos lyderiams pirmiausia buvo sutarta iki metų pabaigos apsikeisti belaisviais, taip pat iš trijų taškų atitraukti pajėgas ir dar kartą susitikti iki kitų metų kovo.

Taip pat skaitykite

Vis dėlto ne tai buvo pagrindinis tikslas, kaip paaiškėjo iš pačios derybų eigos, LRT TELEVIZIJAI sako Mykolo Romerio universiteto politologas Alvydas Medalinskas.

„Putino tikslas irgi buvo visiškai kitas. Manau, kad buvo trys pagrindiniai tikslai. Pirmiausia pačiupinėti, kas toks yra Zelenskis. Akivaizdu, kad suprato, jog Zelenskis yra įstatytas į labai aiškius „raudonųjų linijų“ rėmus, iš kurių jis negali išeiti.

Antras dalykas, dujos. Manau, kad neatsitiktinai važiavo ministrai, „Gazprom“ atstovai... Jeigu „Nord Stream“ („Šiaurės srautas“) būtų įvestas nuo sausio 1 dienos, kaip buvo planuota, bet taip neatsitiko, nes danai šį procesą užlaikė, manau, būtume matę ne tokį Putiną. Ne tokį mandagų, pakankamai griežtą, galbūt net aktyviai spaudžiantį Ukrainą. Bet dabar jis supranta, kad per Ukrainą vis tiek turi eiti dujos“, – mano politologas.

Anot jo, trečias dalykas ir pats svarbiausias V. Putinui – įvaizdis. Buvo siekiama padaryti taip, kad po šio susitikimo Vakarų pasaulis pradėtų kalbėti, kad galbūt tai yra visai geranoriškas politikas. Šioje vietoje, anot A. Medalinsko, viskas priklausys nuo Vakarų šalių reakcijos.

„Nemanau, kad Putinas tikėjosi, kad atšauks sankcijas dabar, gruodžio mėnesį, (...) bet, jeigu Europos Sąjunga į savo susitikimus pradės kviesti aukšto rango Rusijos pareigūnus, gal tą patį Putiną pasikalbėti, gausime labai įdomią situaciją, kuri, manau, Putinui labai naudinga, o Vakarams labai nenaudinga“, – tvirtina politologas.

Tiesa, „Normandijos ketverto“ susitikime laimėjo visos keturios pusės, teigia politologas. Jo teigimu, Prancūzijos vadovas Emmanuelis Macronas parodė, kad yra iniciatorius šio proceso ir Prancūzija gali vaidinti svarbų vaidmenį Europos politikoje. Vokietijos kanclerei Angelai Merkel taip pat buvo svarbu parodyti, kad įdėta daug pastangų. V. Zelenskiui susitikimas buvo naudingas dėl to, kad jis pasirodė nesilpnas, kad jis gali kalbėtis su V. Putinu.

Visą pokalbį žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“:

Laba diena, Lietuva. Jūrų muziejuje jau vyksta stebuklai: tarp eršketų nardo Kalėdų Senelis, delfinai ruošiasi spektakliui