Pasaulyje

2019.12.10 15:32

Osle Etiopijos premjerui Ahmedui įteikta Nobelio taikos premija

ELTA2019.12.10 15:32

Norvegijos sostinės Oslo rotušėje Etiopijos ministrui pirmininkui Abiy Ahmedui antradienį įteikta 2019 metų Nobelio taikos premija – medalis ir diplomas. A. Ahmedas susilaukė audringų ovacijų.

Premjeras A. Ahmedas yra pirmasis Nobelio premija apdovanotas etiopas.

Spalį Norvegijos Nobelio komitetas paskelbė A. Ahmedą 2019 metų Nobelio taikos premijos laureatu „už jo pastangas taikai pasiekti ir tarptautinį bendradarbiavimą, o ypač už ryžtingą jo iniciatyvą išspręsti pasienio konfliktą su kaimyne Eritrėja.“

„Priimu šį apdovanojimą visų Etiopijos ir Eritrėjos piliečių vardu, ypač tų, kurie paaukojo savo gyvybes vardan taikos“, – sakė A. Ahmedas, priimdamas prestižinį apdovanojimą per oficialią ceremoniją Oslo rotušėje.

Etiopijos premjeras pridūrė, kad taip pat priima apdovanojimą savo partnerio, Eritrėjos prezidento Isaiaso Afwerkio vardu, kurio geranoriškumas, pasitikėjimas ir pasiryžimas buvo itin reikšmingi, siekiant nutraukti du dešimtmečius trukusį priešiškumą tarp abiejų šalių.

2018-ųjų liepą ilgalaikės priešės Etiopija ir Eritrėja po ilgus metus trukusio priešiškumo atkūrė santykius. A. Ahmedui einant Etiopijos premjero pareigas, Etiopija ir Eritrėja pasirašė taikos susitarimą. Abi kaimynės 1998-2000 metais kariavo pasienio karą ir nuo to laiko nesutarė.