Pasaulyje

2015.08.29 18:00

Egipte „Al Jazeera“ žurnalistai pasiųsti už grotų

ELTA, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.08.29 18:00

Kairo teismas nuteisė tris „Al Jazeera“ žurnalistus trejiems metams kalėjimo, pripažinęs juos kaltais dėl klaidingų žinių skleidimo.

Kairo teismas nuteisė tris „Al Jazeera“ žurnalistus trejiems metams kalėjimo, pripažinęs juos kaltais dėl klaidingų žinių skleidimo.

Verdiktą nedelsiant pasmerkė „Al Jazeera“ žiniasklaidos tinklo laikinasis generalinis direktorius Mostefa Souagas.

„Šiandienos verdiktas prieštarauja logikai ir sveikam protui. Mūsų kolegos Baheras Mohamedas ir Mohamedas Fahmy dabar turės grįžti į kalėjimą, o Peteris Greste‘as buvo nuteistas jam nedalyvaujant“, – sako jis.

Pasak laikinojo generalinio direktoriaus, byla yra pernelyg politizuota, ji nebuvo nagrinėjama sąžiningai ir laisvai.

Teisėjas šeštadienį žurnalistus pasiuntė už grotų trejiems metams, tačiau B. Mohamedui skyrė papildomus šešis mėnesius kalėjimo už šovinių tūtelių laikymą. Pasak teisėjo, trijulė Egipte dirbo be licencijos.

Žurnalistai buvo sulaikyti Egipte 2013 metų gruodį už melagingą žinių skleidimą bei uždraustos grupuotės „Musulmonų brolija“ rėmimą. Trijulė neigė kaltinimus ir tvirtino, kad jie yra suklastoti. 2014 m. Egipto teismas skyrė P. Greste‘ui ir M. Fahmy septynerius metus, o B. Mohamedui – 10 metų kalėjimo.

Sausį Apeliacinis teismas nurodė pradėti pakartotinį bylos svarstymą, savo sprendimą grįsdamas įrodymų trūkumu.

P. Greste‘as jau buvo deportuotas į gimtąją Australiją pagal įstatymą, leidžiantį grąžinti kalėti nuteistus ar teisiamus užsieniečius į jų gimtines. Šeštadienį jis buvo teisiamas už akių.

M. Fahmy ir B. Mohamedas buvo paleisti už užstatą, prieš tai daugiau nei 400 dienų praleidę Egipto kalėjime. M. Fahmy atsisakė Egipto pilietybės, vildamasis, kad jis galėtų būti deportuotas į Kanadą.

Trijulė sulaukė palaikymo iš viso pasaulio vyriausybių, žiniasklaidos organizacijų ir žmogaus teisių grupių. 

Kritika Egiptui

Šis nuosprendis dar stipriau meta šešėlį ant Egipto teisėsaugos, kuri kaltinama vis labiau ribojanti žodžio laisvę. Neseniai Egipto valdžia priėmė naują įstatymą kovai su terorizmo sklaida šalyje, kuris iš esmės neleidžia žiniasklaidai skelbti kitokios nuomonės apie galimą terorizmą šalyje, negu valstybės oficiali pozicija.

Peteris Greste ne pirmą kartą bando atkreipti dėmesį į šią bylą. Kiek anksčiau jis prašė kolegų žurnalistų iš viso pasaulio nepalikti istorijos nuošalyje ir kalbėti apie tai, kas vyksta Egipte. Tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ teigė, kad toks sprendimas yra farsas, o faktas, kad dviem žurnalistams dabar gresia kalėjimas, yra pavyzdys, kad Egipto teismai yra neteisingi ir tai pajuokia visą Egipto teisingumo sistemą.