Pasaulyje

2019.12.09 18:32

„Normandijos ketverto“ kuluaruose – Putino ir Zelenskio susitikimas: dėl ko buvo susitarta?

atnaujinta 06.51
ELTA, BNS, LRT.lt2019.12.09 18:32

Prancūzijos sostinėje Paryžiuje įvyko vadinamojo „Normandijos ketverto“ viršūnių susitikimas dėl konflikto Rytų Ukrainoje.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas susitiko Eliziejaus rūmuose. Kaip skelbia „Deutsche Welle“, tai pirmas per trejus metus susitikimas Normandijos formatu dėl konflikto Rytų Ukrainoje.

Rusijos ir Ukrainos prezidentai čia surengė ir pirmą dvišalį susitikimą. Po dviejų šalių lyderių pokalbio V. Putinas žurnalistams prasitarė, kad yra „patenkintas rezultatais“.

Tiesa, panašu, kad V. Putinas ir V. Zelenskis „Normandijos ketverto“ susitikimo metu aptarė pagrindinį sienų kontrolės klausimą, tačiau nesugebėjo susitarti, kaip ir kada ji bus grąžinta Ukrainai, o po belaisvių mainų klausimo – pasidavė ir pokalbį „atidėjo“.

V. Zelenskis pirmadienį pareiškė besitikintis, kad Paryžiuje pasiektas susitarimas apsikeisti kaliniais su prorusiškais separatistais Donbase padės susigrąžinti 72 ukrainiečius dar iki šių metų pabaigos.

V. Zelenskis sakė, kad iki metų pabaigos tarp Ukrainos ir prorusiškų separatistų turi įvykti apsikeitimas kaliniais principu „visi į visus“.

„Ženkime pirmąjį, didelį, žingsnį, nes 72 žmonės galės grįžti namo, – pabrėžė V. Zelenskis. – Norisi tai padaryti iki metų galo.“

Trumpai pateikiami pagrindiniai „Normadijos ketverto“ sutikimo aspektai:

- Šalys turi užtikrinti ugnies nutraukimą ir vykdyti išminavimą;

- iki 2020 m. kovo pabaigos turi būti išvestos karinės pajėgos iš dar trijų postų;

- iki 2019 m. pabaigos turi įvykti belaisvių mainai;

- turi būti atidaryta naujų perėjimo punktų;

- Ukrainos įstatymuose turi būti įteisinta Steinmeierio formulė;

- po keturių mėnesių „Normandijos ketverto“ šalių lyderiai ketina vėl surengti susitikimą dėl karo Rytų Ukrainoje.

Atnaujinta 01.17 val.

Tuo metu protestuotojai stebi V. Zelenskio kalbą netoli prezidentūros Kijeve.

Atnaujinta 01.15 val.

V. Putinas pabrėžė, kad svarbu įvykdyti Minsko susitarimus. Jis taip pat priminė, kad, pagal Minsko susitarimus, „reikalaujama“, jog Ukrainos Konstitucijoje būtų įtvirtintas ypatingas Donbaso statusas.

Atnaujinta 00.48 val.

V. Zelenskis patvirtino, kad bus keičiamasi belaisviais iki metų pabaigos. Taip pat prezidentas pridūrė, kad yra daug klausimų, dėl kurių nebuvo galima susitarti.

„Pats faktas, kad mums pavyko pradėti šį dialogą, yra labai teigiamas“, – sakė jis.

Tiesa, V. Zelenskis visiškai atmetė bet kokias pastangas „federalizuoti“ Ukrainą, sakydamas, kad Ukraina yra „unitarinė valstybė“.

„Kiekvienas ukrainietis laiko Donbasą ir Krymą Ukrainos dalimi“, – pridūrė V. Zelenskis.

V. Zelenskis sako, kad yra pasiryžęs užtikrinti, kad Ukraina atgautų savo sienos kontrolę. Taip pat, anot jo, nededamas taškas diskusijoje dėl dujų, esą bus surengtos tolesnės derybos.

Atnaujinta 00.46 val.

E. Macrono teigimu, per ateinančius keturis mėnesius šalys privalo sutarti dėl sąlygų, kaip Donbase bus surengti rinkimai: „Tai suteiks pasitikėjimo pagrindą ir mes galėsime judėti ta linkme“.

A. Merkel teigia, kad po keturių mėnesių „Normandijos ketverto“ šalių lyderiai ketina vėl surengti susitikimą dėl karo Rytų Ukrainoje.

Atnaujinta 00.37 val.

Šalys susitarė dėl visiškos paliaubų iki 2019 m. pabaigos. Taip pat susitarta dėl:

- belaisvių mainų;

- visos organizacijos, įskaitant Raudonajį Kryžių, bus prieinamos visiems karo belaisviams;

- dėl atsitraukimo 3 punktuose.

Atnaujinta 00.34 val.

Prasidėjo bendra spaudos konferencija, ją stebėti tiesiogiai galite per LRT.lt.

Atnaujinta 00.22 val.

Visos derybos baigtos: į salę įžengė Ukrainos delegacija.

Atnaujinta 00.10 val.

„Hromadske“ praneša, kad, anot šaltinių, V. Zelenskis nesugebėjo susitarti dėl sienos kontrolės – V. Putinas pasiūlė, kad pirmiausiai nekontroliuojamose teritorijose įvyktų rinkimai, tik tada Ukraina gautų galimybę kontroliuoti sieną.

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis pasiūlė surengti rinkimus Donbase praėjus mažiausiai 36 valandoms po to, kai Rusijos pajėgos bus atšauktos iš Donetsko ir Luhansko, tačiau V. Putinas nesutiko su šiuo pasiūlymu.

Atnaujinta 23.29 val.

Pranešama, kad lyderiams neišėjo dėl daug ko susitarti.

Pasak šaltinio Ukrainos delegacijoje, išėjo susitarti dėl kalinių apsikeitimo, kuris preliminariai įvyks iki gruodžio 31 d. Anot „hromadske“ korespondentės šaltinio, bus išsaugotas specialusis Donbaso regiono statusas.

„Jie sutarė toliau derėtis“, – teigė „Naftogaz Ukraine“ vykdomasis direktorius Jurijus Vitrenko. Anot jo, Ukrainos ir Rusijos lyderiai negalėjo pasiekti susitarimų dėl dujų.

Atnaujinta 22.58 val.

Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas Paryžiuje sako, kad V. Zelenskis laikėsi Vyriausybės pozicijos ir kad nebuvo jokios „išdavystės“.

Atnaujinta 22.37 val.

Kol V. Putinas teigia, kad yra „patenkintas“, V. Zelenskio atstovai teigia, kad derybos vis dar tęsiasi.

Atnaujinta 22.22 val.

Jau kuris laikas Kremlius siuntė signalus, kad yra pasirengęs dirbti su V. Zelenskiu. V. Putinas yra jį pavadinęs simpatišku ir nuoširdžiu.

Tačiau Rusijos prezidentas taip pat nenorės grįžti tuščiomis ir sieks sušvelninti šaliai taikomas sankcijas.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas sakė leidinių grupei „Funke“, jog „turime padaryti viską, ką galime, (...) kad Ukrainos taikos procese pasiektume progresą“.

Jis konfliktą pavadino „pūliuojančia Europos žaizda“.

H. Maasas gyrė V. Zelenskį, kad šis taikos deryboms suteikė „naują impulsą“. Vokietijos diplomatinės tarnybos vadovas pridūrė, kad „norint padaryti pažangą kitais sunkiais žingsniais, Rusija taip pat turi žengti žingsnį“.

„Pasitikėjimo tarp šalių problema išlieka, – sakė šaltinis iš Prancūzijos prezidentūros, paprašęs necituoti jo vardu. – Reikia jį sukurti, kad galėtume judėti į priekį“.

Atnaujinta 22.20 val.

Po vakarienės šalių vadovai turėtų surengti bendrą spaudos konferenciją.

„Lyderiai diskutuoja apie bendro pareiškimo projektą ir kiekvienas jo straipsnis yra gyvai aptariamas“, – sakė V. Zelenskio administracijos vadovo pavaduotojas Kirilas Tymošenko.

„Tvyro darbinė atmosfera, nėra jokių problemų“, – pridūrė jis.

Atnaujinta 22.15 val.

Kijeve maždaug 800 demonstrantų prie prezidentūros toliau laukia susitikimo rezultatų.

Atnaujinta 22.10 val.

Laukiama bendros spaudos konferencijos.

Atnaujinta 22.08 val.

„Aš patenkintas rezultatais“, – praeidamas žurnalistams sakė V. Putinas.

Atnaujinta 21.44 val.

Rusijos ir Ukrainos prezidentai baigė pirmą dvišalį susitikimą Paryžiuje. Šaltinis iš Kremliaus sakė, kad V. Putinas, V. Zelenskis, Prancūzijos prezidentas E. Macronas ir Vokietijos kanclerė A. Merkel vėliau dar kartą susitiks per vakarienę.

Atnaujinta 21.16 val.

Kijeve protestuotojai ir toliau nesiskirsto, stoviniuoja Bankovo gatvėje, šalia prezidentūros. Kai kurie sako, kad pasiliks bent jau iki V. Zelenskio planuojamos spaudos konferencijos po „Normandijos ketverto“ susitikimo.

Atnaujinta 20.52 val.

„Normandijos ketverto“ susitikimas baigėsi. Pranešama, kad prasidėjo V. Putino ir V. Zelenskio dvišalis susitikimas. Po dvišalio susitikimo planuojama surengti spaudos konferenciją.

Susitikimas prasidėjo viena valandą vėliau negu buvo numatyta. Prieš sėdant prie derybų stalo tiek V. Putinas, tiek V. Zelenskis atrodė gana ramūs, tiesa, vienas kito atžvilgiu buvo pakankamai abejingi ir laikėsi atstumo.

Derybų salėje už valstybių vadovų susėdo delegacijų nariai. Rusijos delegacijoje yra prezidento padėjėjai Jurijus Ušakovas ir Vladislavas Surkovas, užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Keturi lyderiai papozavo kameroms, bet nieko nekalbėjo, o paskui transliacija iš Eliziejaus rūmų buvo nutraukta.

Lyderiams susitikus Paryžiuje, Kijevo gyventojai Ukrainos prezidentui primena nenuolaidžiauti Maskvai.

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis, kuris pirmą kartą asmeniškai susitiks su V. Putinu, pagrindine savo prezidentavimo užduotimi laiko karinio konflikto Donbase užbaigimą. Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, per 5,5 metų trunkantį konfliktą žuvo 13 tūkst. žmonių, maždaug du mln. ukrainiečių buvo priversti persikelti. Konfliktas tarp prorusiškų separatistų ir Ukrainos karių kilo 2014 metais.

Taip pat skaitykite

Derybos Normandijos formatu prasidėjo 2014 metais, jomis buvo siekiama rasti konflikto Rytų Ukrainoje sprendimą, tačiau vėliau derybos nutrūko ir nebuvo rengiamos daugiau nei trejus metus. Šių metų gegužę Ukrainos prezidentu tapęs V. Zelenskis išreiškė norą atnaujinti derybas Normandijos formatu.

Ankstesnės politinės patirties neturėjęs V. Zelenskis teigė, kad taikos derybos su Rusija – svarbiausia jo užduotis ir liepą pakvietė V. Putiną į tiesiogines derybas dėl konflikto.

„Aptarkime, kam priklauso Krymas, ir ko nėra Donbaso regione“, – tuo metu sakė V. Zelenskis, kreipdamasis į Rusijos prezidentą.

Kiek vėliau po to buvo imtasi veiksmų, padėjusių sumažinti dvišalę įtampą ir atvedusių iki „Normandijos ketverto“ susitikimo. Rugsėjį Rusija ir Ukraina apsikeitė belaisviais, o praėjusį mėnesį Rusija grąžino Ukrainai tris prieš metus užgrobtus jos laivus.

Rusija Krymą aneksavo 2014 metais. Netrukus po Rusijos įvykdytos aneksijos Rytų Ukrainoje kilo karinis konfliktas. Ukrainos vyriausybės pajėgos nuo 2014 metų balandžio kovoja su Rusijos remiamais separatistais. NATO ir Vakarų šalių žvalgybos ekspertai kaltina Rusiją padedant separatistams Rytų Ukrainoje ir siunčiant jiems sunkiąją ginkluotę ir karius.

Pirmadienį susitikę Vokietijos, Prancūzijos, Rusijos ir Ukrainos lyderiai bandys rasti užsitęsusio konflikto Rytų Ukrainoje sprendimą. Pirmiausiai rengiami atskiri dvišaliai V. Zelenskio ir V. Putino susitikimai su A. Merkel ir E. Macronu. Po to įvyks bendras visų keturių lyderių susitikimas, po jo bus surengta spaudos konferencija, o galiausiai įvyks pirmasis akis į akį V. Zelenskio ir V. Putino susitikimas. Vokietija ir Prancūzija laikomos šalimis tarpininkėmis.