Pasaulyje

2019.12.09 15:47

Normandijos susitikimas dėl Ukrainos: Rusija visus bandys įtikinti, kad tai Putino pergalė

lyderiai atvyko į Paryžių
Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.12.09 15:47

Spręsti Ukrainos klausimus šiandien Paryžiuje po trejų metų pertraukos susitinka Normandijos ketvertas – Ukrainos, Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos atstovai – bus mėginama spręsti karo Ukrainoje problemas. „Zelenskis sakė, kad kels Krymo klausimą, tačiau ar jo pastangos bus sėkmingos, kol kas sunku pasakyti“, – LRT RADIJUI sako Ukrainos politologas Jevgenas Magda.

Šalių vadovai jau atvyko į Prancūzijos prezidento Eliziejaus rūmus, kur juos pasitiko Emmanuelis Macronas.

Tai pirmasis po 3 metų Normandijos ketverto susitikimas. Jame daugiausia dėmesio bus skiriama Donbaso regionui ir jo ateičiai. Šį susitikimą kaip savo diplomatinių įgūdžių pergalę labai sieks parodyti organizatorius Prancūzijos prezidentas. Susitikimo išvakarėse Kijevo centre surengtas didelis protestas, kuriame ukrainiečiai prašo prezidento Volodymyro Zelenskio neperžengti raudonųjų linijų ir nenuolaidžiauti Rusijai.

LRT RADIJO žurnalistė Ana Daukševič, besidominti karo Ukrainoje reikalais, sako, kad kiekvienos šalies atstovas šios dienos susitikime tikisi skirtingų dalykų. „Angela Merkel ir Emanuelis Makronas tiksi, kad pagaliau bus išspręstas šis konfliktas Donbase ir įsivyraus taika. Tačiau tai prognozuoti būtų labai jau naivu, – tvirtina A. Daukševič. – Rusijos ir Ukrainos tikslai čia labai skiriasi“.

Pasak jos, Ukraina siekia, kad būtų išvestos Rusijos pajėgos iš okupuotų teritorijų. „Tuo tarpu Rusija tvirtina, kad jokių karių ten apskritai nėra, – sako žurnalistė. – Rusija taip pat siekia, kad būtų išsaugotas specialusis Donbaso regiono statusas“.

Ukrainos politologas J. Magda sako, kad daugiausiai naudos iš šio susitikimo turės Rusijos propaganda, kuri tikrai pasinaudos šiuo susitikimu ir pabandys parodyti, kad pergalė yra Putino rankose. „Pirmiausia tikiuosi, kad po šio susitikimo Rusija užkurs propagandos mašiną. Nė neabejoju, ji jau pasiruošusi, – įsitikinęs J. Magda. – Iš karto po susitikimo Rusijos propaganda bombarduos savo, Ukrainos ir viso pasaulio informacinį lauką įvairiausiais pranešimais“.

Pasak politologo, Rusija visus bandys įtikinti, kad Putino pergalė yra neabejotina. „Dėl to abejonių nekyla. Tai pasitvirtino šių metų spalio 1-ąją, kai buvo suderėta dėl Steinmaerio formulės. Rusijos propaganda tada gerai atidirbo. Dabar, jei Zelenskis akis į akį susitiks su Putinu po keturių lyderių susitikimo, bus dar didesnis informacinis spaudimas“, – neabejoja Ukrainos politologas.

Po šio susitikimo, J. Magdos teigimu, didelio proveržio tikėtis nereikia. „Manau visi supranta, kad šiame susitikime jokių teisiškai įpareigojančių sprendimų priimta nebus, – tvirtina politologas. – Sprendimai, kurie bus priimti, turės būti patvirtinti Ukrainos Aukščiausiosios Rados balsavimu. Rusija tiesiog bandys atsiriboti konflikto dalyvės Donbase statuso ir kurti įvaizdį, kad ji yra taiki“.

Politologai sutaria, kad Ukrainos prezidentui trūksta ne tik derybinės patirties, bet ir tvirtų kortų rankose. Baiminamasi, kad jis vis tik padarys tam tikrų nuolaidų. Nenuolaidžiauti Rusijai patarė ir mūsų prezidentas Gitanas Nausėda, kuomet Zelenskis lankėsi Vilniuje. Kyla daug klausimų, ar pavyks Zelenskiui atsilaikyti prieš Putino spaudimą.

Stiprios derybinės Zelenskio pozicijos nemato ir J. Magda. „Galbūt jis tikisi sužavėti Putiną ir padaryti ką nors tokio, kad Putinas pasijaustų įspraustas į kampą. Tai turėtų būti iš anksto atlikti namų darbai. Bet čia juk ne humoro šou, ne konkursas, tai reiktų suprasti, – prezidentą Zelenskį įspėja Ukrainos politologas. – Zelenskis sakė, kad kels Krymo klausimą, tačiau ar jo pastangos bus sėkmingos, kol kas sunku pasakyti“.

Pasak jo, jei abiejų šalių vadovų susitikime bus keliamas dujų klausimas, tai Ukraina tiesiog privalo kelti ir Krymo klausimą, nes nuo 2014-ųjų Rusija tikina, jog Normandijos formatas yra išskirtinai tik dėl Donbaso. „Esą, joks Krymas negali būti aptarinėjamas. Zelenskio komanda dabar kalba apie būtinybę koreguoti Minsko susitarimus. Tai yra gerai, tačiau kol kas nežinau, kaip šias kalbas paversti realybe, – optimizmu netrykšta J. Magda. – Štai kur problema“.

Ukrainos visuomenė labai audringai reaguoja į Normandijos susitikimą. Vakar Kijeve surengta opozicijos akcija, kurioje dalyvavo ir buvęs prezidentas Petro Porošenka. „Akcijos metu prezidentui Zelenskiui buvo priminta, kad jis nepadarytų jokių nuolaidų Putinui ir neperžengtų taip vadinamųjų raudonųjų linijų, – sako LRT RADIJO žurnalistė A. Daukševič. – Žmonės pasiliko prie prezidento rūmų per naktį ir iki šiol dar nesiskirsto, laukia rezultatų“.

J. Magda tvirtina, kad Ukrainos valdžia nesugeba deramai nušviesti įvykių iš Normandijos ketverto. „Ji (Ukrainos valdžia – LRT.lt) nesugeba įtikinti žmonių, viešojoje erdvėje pasigirsta kalbos apie išdavystę. Visi skambina pavojaus varpais ir perspėja, kad gali kas nors blogo įvykti, – situaciją Ukrainos medijoje komentuoja politologas. – Zelenskis neįrodė, kad yra stiprus prezidentas, gebantis išspręsti užsienio politikos klausimus. Jo pasiūlymas susitarti maždaug per vidurį yra, mano manymu, naivokas – nustoti šaudyti yra taip pat naivu“.

Lietuvos politikos apžvalgininkai sako, kad Prancūzijos prezidentas šiuo susitikimu nori parodyti, kad Europos Sąjunga drauge su Rusija gali išspręsti žemyno problemas tuo metu, kai kyla abejonių dėl NATO vaidmens. Tačiau Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius teigia, jog nesitiki, kad bus pasiektas išsamus taikos susitarimas

Pasak M. Laurinavičiaus, norint pasiekti pažangos Rytų Ukrainos konflikte reikalingi Rusijos veiksmai, tačiau jų nėra. „Jokie pastarųjų metų veiksmai nerodo, kad būtų galima tikėtis bent jau simbolinių nuolaidų iš Rusijos. Visai įmanoma, kad Vakarų partneriai Zelenskį spaus, tačiau ar tai kažkas išsirutulios į konkrečius apčiuopiamus rezultatus – sunku pasakyti“, – spėja politikos apžvalgininkas.

Jo teigimu, Zelenskiui yra suteiktas taikos paieškos mandatas, tačiau tai nereiškia, kad ta taika turi būti pasiekta bet kokia kaina. „Taikos bet kokia kaina prieš kažkiek laiko norėjo 22 proc. Ukrainos gyventojų, vėliau šis skaičius tirpo iki 20 proc., o dabar tebesiekia vos 14 proc., – sako analitikas. – Šie skaičiai ir vakarykštė protesto akcija Zelenskiui turi reikšti, kad nuolaidų daryti Rusijai jis negali“.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Taip pat skaitykite