Pasaulyje

2019.12.09 11:48

Kinija teigia, kad stovyklose laikyti musulmonai yra paleisti, bet artimieji tai neigia

LRT.lt2019.12.09 11:48

Pekinas teigia, kad Xinjiango regione perauklėjimo stovyklose laikyti visi žmonės „pabaigė“ mokymąsi ir gyvena laimingai. Tačiau uigūrų ir kitų daugiausiai musulmoniškų regiono gyventojų grupių nariai sako, kad jų artimieji vis dar laikomi stovyklose ir kalėjimuose, rašo AP.

Praėjusią savaitę JAV kongresas patvirtino Uigūrų žmogaus teisių politikos aktą. Reaguodamas į tai pirmadienį Xinjiango regiono gubernatorius Shohratas Zakiras surengė spaudos konferencijoje, kurioje pateikė savą įvykių versiją.

„Kai visų Xinjiango etninių grupių gyventojams rimtą grėsmę kėlė terorizmas, JAV pasirinko to negirdėti. Priešingai, dabar, kai Xinjiango visuomenė nuosekliai vystosi ir visų tautų žmonės dirba ir gyvena taikiai, JAV jaučiasi neramiai, puola ir juodina Xinjiangą“, – pareigūno žodžius cituoja AP.

Manoma, jog Xinjiango stovyklose, kurias Pekinas vadina „perauklėjimo centrais“, per prievartą laikoma virš 1 mln. uigūrų, kazachų ir kitų tautybių asmenų, kurių dauguma yra musulmonai.

Sh. Zakiras atsisakė nurodyti, kiek žmonių laikoma stovyklose, bet esą skaičius yra „dinamiškas“.

Buvę sulaikytieji AP pasakojo, jog stovyklos iš esmės yra kalėjimai, kur žmonės turi atsisakyti savo tikėjimo, šlovinti Kinijos valdančiąją komunistų partiją. Vakarų žiniasklaidoje taip pat buvo pasirodę pranešimai apie priverstinį kalinių maitinimą kiauliena, girdymą vynu, nors tai prieštarauja islamo papročiams. Taip pat kai kurios suimtos moterys joms nežinant buvo sterilizuojamos, o dalis suimtųjų naudoti prekybai organais.

Taip pat skaitykite

Anot Sh. Zakiro, stovyklose žmonės buvo mokomi mandarinių kalbos, teisės, profesinių įgūdžių ir deradikalizuojami. Dabar visi esą „baigė“ savo studijas ir rado stabilius darbus. Tuo tarpu kiti „kaimų pareigūnai, ūkininkai ir bedarbiai mokyklų absolventai“ esą tebedalyvauja programose savo noru ir gali bet kada išvykti.

Neseniai nutekinti dokumentai rodo koordinuotą Kinijos valdžios strategiją įkalinti etninių mažumų žmones, nors jie ir nepažeidė įstatymų, rašo AP.

Pirmadienį surengta spaudos konferencija yra tik naujausias Kinijos valdžios reagavimas į JAV priimtą aktą, kurį Pekinas vadina tarptautinės teisės pažeidimu.

Taip pat skaitykite