Pasaulyje

2019.12.09 10:06

Jauniausia pasaulyje premjerė – Suomijai vadovaus socialdemokratė Marin

ELTA2019.12.09 10:06

Atsistatydinus Suomijos ministrui pirmininkui Antti Rinnei, socialdemokratai surado jo įpėdinę. Vadovavimą koalicinei vyriausybei perims 34 metų ligšiolinė partijos vicepirmininkė bei transporto ir ryšių ministrė Sanna Marin, nusprendė socialdemokratai.

Kadangi likę koalicijos partneriai signalizavo, jog nori laikytis ligšiolinės vyriausybės programos ir pačios vyriausybės, S. Marin kandidatūrai kliūčių veikiausiai nebus. Ir pati politikė prieš jos partijos balsavimą dėl A. Rinnės įpėdinio pareiškė, jog premjero poste tęstų darbus su ta pačia penkių partijų koalicija. Ji nenori keisti ir dabartinės vyriausybės programos.

„Mūsų laukia daug darbų, kad atgautume pasitikėjimą“, - kalbėjo S. Marin sekmadienio vakarą. Atsakydama į klausimus dėl savo amžiaus, ji teigė: „Aš niekada negalvojau apie savo amžių ar savo lytį. Aš galvoju apie priežastis, kurios mane atvedė į politiką“.

S. Marin kandidatūrai dar turės pritarti parlamentas. Balsavimo tikimasi dar šią savaitę. Jei būtų patvirtinta poste, S. Marin taptų jauniausia visų laikų Suomijos premjere. Suomija šiuo metu pirmininkauja ES.

Praėjus tik šešiems mėnesiams nuo savo kadencijos pradžios, A. Rinnė antradienį dėl ginčo su svarbiausia savo koalicijos partnere įteikė vyriausybės atsistatydinimo pareiškimą. Nuo tada kabinetas pareigas eina laikinai, kol bus suformuota nauja vyriausybė.

Valdančiajai koalicijai Suomijoje priklauso socialdemokratai, Centro partija, žalieji, Kairės aljansas ir Švedų liaudies partija. Vyriausybės krizė pirmadienio vakarą paaštrėjo. Centro partija, kuri be socialdemokratų yra didžiausia partija koalicijoje, pareiškė, jog prarado pasitikėjimą kai kuriais vyriausybės atstovais. Nors ji asmeniškai neįvardijo A. Rinnės, buvo aišku, kad omenyje turi premjerą.