Pasaulyje

2019.12.09 06:47

Išsiveržusio Naujosios Zelandijos ugnikalnio saloje nebėra gyvybės ženklų, turistai dingę

atnaujinta 15.17
BNS, LRT.lt2019.12.09 06:47

Naujojoje Zelandijoje įvykęs Baltosios salos ugnikalnio išsiveržimas pirmadienį pareikalavo 5 žmonių gyvybių, dar 23 buvo išgelbėti, rašo BBC. Manoma, kad išsiveržimo metu saloje buvo apie 50 žmonių.

Šalies policija teigia, jog per žvalgomuosius skrydžius virš salos nepavyko pastebėti jokių gyvybės ženklų.

Anot BBC, iki išsiveržimo momento turistai vaikščiojo po vidinę kraterio dalį. Ypač būgštaujama dėl lankytojų grupės, kuri buvo pastebėta vaikščiojanti po kraterio dugną prieš pat išsiveržimą.

Žinios. Tarptautinė antidopingo agentūra ketveriems metams diskvalifikavo Rusiją iš visų sporto renginių

„Tai buvo penki iš tų [žmonių], kurie buvo išgelbėti iš salos anksčiau šiandien“, – žurnalistams policijos sakė komisaro pavaduotojas Johnas Timsas. Pasak jo, dar 18 žmonių gydomi dėl sužalojimų, keli asmenys patyrė sunkių nudegimų.

J. Timsas sakė, kad kol kas nepavyko susisiekti su dar mažiausiai 10 žmonių, likusių saloje po ugnikalnio išsiveržimo, ir nurodė, kad „nesame tikri dėl jų gerovės“.

Baltojoje saloje išsiveržė ugnikalnis: prieš pat nelaimę salą palikęs turistas užfiksavo gigantiškus pelenų debesis

Policijos pirminiais duomenimis, išsiveržimo metu saloje buvo 100 žmonių, vėliau šis skaičius sumažintas iki 50.

„Dabar pernelyg pavojinga policijai ir pagalbos tarnyboms vykti į salą“, – sakė J. Timsas.

Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern patvirtino, kad kai kurie iš nukentėjusiųjų yra užsieniečiai.

„Žinome, kad saloje ar šalia jos tuo metu buvo kažkiek turistų: tiek Naujosios Zelandijos gyventojų, tiek lankytojų iš užsienio“, – teigė ji.

Pasak Naujosios Zelandijos premjerės, išsiveržimo metu prie ugnikalnio, esančio vulkaninėje saloje prie šalies šiaurinių krantų, buvo dešimtys turistų.

„Situacija nuolat kinta ir, žinoma, mūsų mintys yra su paveiktais [žmonėmis]", – sakė ministrė pirmininkė Velingtone netrukus po ugnikalnio išsiveržimo. Ji pridūrė, kad nežinomas skaičius žmonių yra laikomi dingusiais.

Policija pranešė, kad išsiveržimas įvyko apie 14 val. 11 min. vietos (3 val. 11 min. Lietuvos) laiku, kai šalia ugnikalnio buvo apie 50 žmonių. Anksčiau pareigūnai skelbė, kad ten buvo apie 100 žmonių.

„Kai kurie iš tų žmonių buvo nugabenti į krantą, bet kažkiek saloje veikiausiai esančių [žmonių] šiuo metu laikomi dingusiais be žinios“, – sakoma policijos pranešime.

„Iš nugabentųjų į krantą mažiausiai vienas buvo kritiškai sužeistas“, – priduriama jame.

Šv. Jono greitosios pagalbos tarnyba nurodė, kad galėjo būti sužeisti iki 20 asmenų, bet pabrėžė, kad medikai dar negrįžo iš įvykio vietos.

„Pagalbos tarnybos šiuo metu kuo skubiausiai bando pargabenti tuos žmones iš salos į ligoninę gydymui“, – naujienų agentūrai AFP sakė Fakatanės merė Judy Turner.

Ugnikalnį filmuojančios kameros užfiksavo, kad keli žmonės vaikščiojo palei kraterį, tada jų transliuojamas vaizdas užtemo, o keliomis minutėmis vėliau ugnikalnis išsiveržė.

Perspėjimai apie išsiveržimą

Nacionalinė nelaimių valdymo agentūra skelbė, kad išsiveržimas buvo „nestiprus“, bet ugnikalnio išmestas baltų pelenų stulpas buvo matyti iš toli.

Įvykio vietoje matyti keli sraigtasparniai ir lėktuvai, žmonės iš Baltosios salos, apie 50 km nutolusios nuo vaizdingos Gausos įlankos, buvo plukdomi turistiniais laivais.

Vyriausybinė agentūra „GeoNet“ skelbia, kad šis ugnikalnis yra aktyviausias šalyje, o 70 proc. jo yra po vandeniu.

Dar gruodžio 3 d. „GeoNet“ perspėjo, kad ugnikalnis „galimai pereina į periodą, kai išsiveržimo veikla yra labiau tikėtina, (nors) dabartiniai aktyvumo lygiai nekelia tiesioginės grėsmės lankytojams“, rašo BBC.

Oklando universiteto profesorius Janas Lindsey BBC sako, kad ugnikalnyje po molio ar purvo sluoksniu kaupėsi karštos dujos, kurios galėjo staiga prasiveržti. Kol kas nežinoma, ar iš ugnikalnio išsiveržė ir magma.

Baltosios salos ugnikalnį kasmet aplanko apie 10 tūkst. žmonių. Per kelis pastaruosius dešimtmečius jis buvo nekart išsiveržęs, pastarąjį kartą – 2016 metais.

2016-ųjų rugpjūtį Naujosios Zelandijos gynybos pajėgos nuskraidino į salą konteinerį, kur buvo įkurta avarinė slėptuvė.