Pasaulyje

2019.12.08 13:09

Pusmečio sukaktį Honkongo protestuotojai paminėjo didžiuliu mitingu

BNS2019.12.08 13:09

Didžiulė minia demokratijos reikalaujančių protestuotojų sekmadienį išėjo į Honkongo gatves, taip išreikšdama tvirtą palaikymą pusmečio sukaktį mininčiam demokratiniam judėjimui.

Organizatoriai Pekiną palaikančius miesto lyderius perspėjo, jog tai yra „paskutinė galimybė“ nutraukti politinę krizę.

Dešimtys tūkstančių žmonių finansų centro pagrindinėje saloje sekmadienį susirinko į mitingą, kuris, kaip manoma, bus didžiausias per keletą mėnesių.

Mitingas, kuriam buvo gautas policijos retai išduodamas leidimas, rengiamas praėjus dviem savaitėms po vietos rinkimų, kuriuose įsitvirtinusiai valdžiai atstovaujančios partijos patyrė skaudų smūgį ir tai paneigė valdžios kalbas apie „tylią daugumą“, kuri nepritaria protestams.

Daugelis dalyvaujančiųjų mitinge reiškė savo pasipiktinimą dėl Honkongo vadovės Carrie Lam ir Pekino pareiškimų, kad šie nebedarys daugiau nuolaidų, nepaisant pralaimėjimo per praėjusius rinkimus.

„Nesvarbu tai, kokiu būdu reiškiame savo nuomone – taikiai žygiuodami, balsuodami civilizuotose rinkimuose, valdžia vis tiek neklauso, – sakė tik pavarde Wongas prisistatęs 50 metų protestuotojas – Ji tik klauso Kinijos komunistų partijos įsakymų.“

Pusiau autonominiame Honkonge jau pusmetį vyksta smurtingos demonstracijos prieš valdžią, kokių Pekinas nėra matęs nuo 1997 metų, kai perėmė Honkongo valdymą iš Didžiosios Britanijos. Protestuose, kuriuos paskatino nerimas dėl augančio Kinijos autoritarizmo ir laisvių ribojimo mieste, jau dalyvavo milijonai žmonių.

Honkongo policija žengė neįprastą žingsnį ir išdavė leidimą Pilietinių žmogaus teisių frontui (CHRF) sekmadienį surengti eitynes. Tai buvo pirmas kartas nuo rugpjūčio vidurio, kai buvo duotas toks leidimas. Tačiau policija perspėjo, jog netoleruos radikalų smurto.

CHRF, be kita ko, reikalauja nepriklausomo tyrimo dėl policijos veiksmų malšinant protestus, amnestijos suimtiesiems bei visiškai laisvų rinkimų.

„Tai yra paskutinė galimybė, kurią liaudis suteikia Carrie Lam“, – sakė CHRF lyderis Jimmu Shamas.

Protestai Honkongo neturi aiškių lyderių ir yra organizuojami internete.

Pirmadienį sukanka lygiai šeši mėnesiai nuo protestų, per kuriuos buvo suimta apie 6 tūkst. žmonių ir šimtai buvo sužeisti, pradžios. Internetiniuose forumuose jau organizuojami veiksmai trikdyti pirmadienio piko eismą, jeigu iš C. Lam nebus sulaukta veiksmų.