Pasaulyje

2019.12.07 13:55

Sočyje susitinka Lukašenka ir Putinas – baltarusiai baiminasi, kad bus susitarta dėl valstybių sujungimo

LRT RADIJAS, LRT.lt2019.12.07 13:55

Šeštadienį Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka susitinka su Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu Sočyje, o Minske vyksta protesto akcija. Baltarusiai baiminasi, kad per šį susitikimą bus pasirašytas susitarimas dėl gilesnės dviejų šalių integracijos. 

Baltarusiai tikina, kad tai reikštų visišką Minsko kapituliaciją prieš Maskvą. Kol Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka kalbasi su V. Putinu, jo tėvynainiai jam taip pat siunčia žinią.

Jie ragina savo šalies vadovą nepasiduoti Maskvos spaudimui ir nepasirašyti naujos sutarties dėl gilesnės Rusijos ir Baltarusijos integracijos.

Tiesa, surengti protestą Baltarusijoje nėra paprasta, tad iš anksto nebuvo tikėtasi, kad į gatves pasiryš išeiti šimtai tūkstančių žmonių. Protestą organizuojantis visuomeninio judėjimo „Naujasis vėjas“ lyderis Vladimiras Mackevičius LRT RADIJUI teigia, kad kol kas Baltarusijos visuomenė nėra pasiruošusi visuotiniam mitingui.

„Baltarusijoje sąlygos surengti protestą labai sudėtingos. Todėl reikia suvokti ką ir kaip galima daryti. Tiesą pasakius, manome, kad laikas eiti į gatves dar nepribrendo. Dabar bandome apjuosti maždaug dviejų kilometrų atkarpą centriniame miesto prospekte.

Labai daug žmonų palaiko iniciatyvą, tačiau mūsų judėjimas „Naujas vėjas“ gyvuoja tik tris mėnesius ir negalime tikėtis mobilizuoti dešimtis ar šimtus tūkstančių žmonių. Neturime tiek potencialo. Todėl keliame sau užduotį surinkti tiek žmonių, kad būtų galima apjuosti du prospekto kilometrus“, – sako V. Mackevičius.

Aktyvistas teigia, kad Baltarusijoje protestai dažnai būna išvaikomi, pareigūnai nesibodi panaudoti jėgos. Todėl jis visuomet ragina žmones įvertinti galimą riziką ir saugoti save.

„Pas mus protestai dažnai taip pat blogai baigiasi. Be to, Baltarusijoje šiurkščiai vaikyti mitingus pradėta dar anksčiau nei Maskvoje. Be abejo, žmonės bijo. Tačiau visus, kuriuos kviečiame, perspėjame apie galimas pasekmes. Raginame žmones objektyviai įvertinti savo galimybes ir rizikas. Nenorime nei aukų, nei perdėto heroizmo. Ir be įkalinimo ar sumušimų yra daug darbo. Tokie atvejai tik silpnina galimybes priešintis“, – teigia V. Mackevičius.

Kokį susitarimą Sočyje gali pasirašyti A. Lukašenka, baltarusiai tikina nežinantys. Pasak jų, valdžia nesuteikia piliečiams jokios informacijos. V. Mackevičius netgi kreipėsi į teismą bandydamas ką nors išgauti, tačiau jo pastangos nuėjo veltui.

„Režimas paskelbė, kad visi dokumentai skirti tik jų vidiniam naudojimui, jie slapti. Visi bandymai kreiptis į valdžios institucijas, į Ekonomikos ministeriją, į prezidento administraciją, į parlamentą nedavė jokių rezultatų. Mėginome kreiptis į teismą ir gauti atsakymus, ką gi planuoja daryti mūsų valdžia. Juk tai prieštarauja Konstitucijai – dokumentai, kuriuos ruošiasi pasirašyti prezidentas paskelbiami valstybine paslaptimi, slepiami nuo žmonių. Tai tiesioginis Konstitucijos pažeidimas. Todėl iki šiol niekas nieko nežino“, – teigia V. Mackevičius.

Baltarusijos ambasadorius Rusijoje Vladimiras Semaško dar prieš savaitę pareiškė, kad Maskva ir Minskas siekia gilesnės šalių integracijos. Esą planuojama sukurti bendrą parlamentą, ministrų kabinetą, bendrą mokestinę sistemą.

Tačiau dalis baltarusių tokiems valdžios tikslams priešinasi ir teigia, kad taip jų šalis visiškai praras autonomiją ir taps tiesiog Rusijos dalimi. V. Mackevičius mano, kad nauja sutartis dėl gilesnės integracijos galbūt ir nebus pasirašyta jo šaliai žalingomis sąlygomis, tačiau vis dar galiojantis 1999 m. Baltarusijos ir Rusijos susitarimas dėl sąjunginės valstybės įkūrimo kelia ne mažesnę grėsmę prarasti autonomiją.

„Pagal visus požymius, kas turėjo būti pasirašyta ir ką vadiname tiesiogine grėsme Baltarusijos suverenitetui, greičiausiai pasirašyta nebus. Tačiau tai dar nieko nereiškia, nes egzistuoja 1999-tų metų susitarimas tarp Rusijos ir Baltarusijos. Jame visi tie labai pavojingi ir žalingi šaliai dalykai yra įrašyti. Tiesiog 20 metų visa tai nebuvo daroma. Dabar gi Putinas ir jo režimas nusprendė pagreitinti šį procesą ir užbaigti tai, ką numato minėtas susitarimas. Su tuo mes ir kovojame“, – LRT RADIJUI sako V. Mackevičius.