Pasaulyje

2019.12.05 15:37

Erdoganas kitais metais Stambule žada rengti viršūnių susitikimą

ELTA2019.12.05 15:37

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį pranešė, kad vasarį Stambule priims Vokietijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos lyderius.

Šią savaitę R. T. Erdoganas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir britų premjeras Borisas Johnsonas susitiko Londone, NATO viršūnių susitikimo kuluaruose, kur siekė aptarti konfliktą Sirijoje ir Sirijos pabėgėlių ateitį.

A. Merkel aiškiai pasakė, kad bet kokį pabėgėlių sugrąžinimą į Šiaurės Siriją, net ir jiems savanoriškai apsisprendus, turės prižiūrėti Jungtinės Tautos (JT).

R. T. Erdoganas reporteriams Londone pareiškė, kad visi keturi lyderiai nusprendę susitikti bent kartą per metus, o antrasis viršūnių susitikimas bus rengiamas Turkijoje, pranešė valstybinė Turkijos naujienų agentūra „Anadolu“.
Dauguma Europos šalių ir jų sąjungininkių Turkiją kritikuoja dėl spalį surengtos operacijos Šiaurės rytų Sirijoje, iš regiono patraukus JAV pajėgas.

Turkija ir toliau tvirtina, kad Ankaros puolimas yra nukreiptas prieš Kurdų liaudies apsaugos dalinius (YPG) ir „Islamo valstybės“ (IS) grupuotę, tokiu būdu Turkija esą siekia apsaugoti pasienio su Sirija teritoriją ir sukurti „saugią zoną“ Sirijoje, kur galėtų išsiųsti milijonus šiuo metu Turkijoje gyvenančių Sirijos pabėgėlių.

Kurdų pajėgos suvaidino svarbų vaidmenį kovojant prieš IS ir yra Vakarų sąjungininkai.

„Jei įsiklausai į kalbas, išsakytas NATO viršūnių susitikimo metu, matyti, kad visi kalba, jog yra nusiteikę prieš terorizmą, tačiau, deja, prieš tai nėra kovojama“, – teigė R. T. Erdoganas.

Turkija nesulaukė jokių nuolaidų iš NATO šalių dėl YPG pajėgų įvardyjimo teroristais. Ankara siekia, kad Vakarų šalys pritartų ir kurdų pajėgas taip pat laikytų teroristais. Šalis teigia, kad YPG yra susijusi su Turkijoje uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK), valstybėje vykdžiusia sukilimą.