Pasaulyje

2019.12.05 16:15

LRT iš Prancūzijos: dėl pensijų surengtas streikas paralyžiavo šalies transportą

streikas tęsis iki pirmadienio
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS, ELTA2019.12.05 16:15

Prancūzijoje ketvirtadienį prasidėjo transporto srities, mokytojų ir kitų viešojo sektoriaus darbuotojų streikas. Dėl jo sutriko susisiekimas, uždarytos mokyklos, todėl dirbantys tėvai savo vaikus yra priversti vestis į darbą arba likti kartu su jais namuose.

Streikas surengtas dėl prezidento Emmanuelio Macrono siūlomos pensijų reformos, kuri veikiausiai priverstų dalį šalies gyventojų dirbti ilgiau bei sumažins jų pensines privilegijas.

Prancūzijoje gyvenanti Goda Klimavičiūtė LRT RADIJUI pasakoja, jog ketvirtadienį savo dukrą atsivedė į darbą kartu su savimi, nes jos vadovas tai leidžia.

„Jos mokytoja streikuoja, bet kai paklausiau kodėl, ji nepasakė. Būtų įdomu, ką mokytoja pasakytų vaikams, juk jiems irgi būtų įdomu sužinoti, kodėl mokykla uždaryta. (...) Kiti žmonės, žinau, nėjo į darbą ir liko namuose su vaikais“, – teigia moteris.

Anot jos, Prancūzijoje taip pat streikuoja ugniagesiai, metro sistemos darbuotojai ir advokatai, kurie turi pensinių lengvatų ir gali anksčiau baigti karjerą.

„Įsivaizduoju, kad bandoma daryti būtent taip, kad būtų užtikrinta geresnė ateitis kažkokia ir pensijos. O žmonės nenori ilgai dirbti“, – sako G. Klimavičiūtė.

Dėl sutrikusio transporto sistemos darbo, žmonėms sunku pasiekti savo darbovietes. G. Klimavičiūtė teigia į darbą važiavusi taksi, nes jokios kitos transporto priemonės ketvirtadienį neveikia. Dauguma žmonių, anot LRT RADIJO pašnekovės, iš anksto rengėsi šiai dienai, esant galimybei liko dirbti namuose.

„Žmonės pirmiausiai galvoja iš savo bokšto apie savo gyvenimą. Apie streiką buvo pranešta jau prieš gerą mėnesį. Protestams ruošiasi protestuotojai, o tie, kurie neprotestuoja, žiūri, kaip jiems praeiti pro tą protestą“, – sako G. Klimavičiūtė.

Anot BNS, Prancūzijoje atšaukta maždaug 90 proc. greitųjų ir regioninių traukinių, nacionalinė oro vežėja „Air France“ atšaukė 30 proc. savo vidaus skrydžių ir 15 proc. trumpojo nuotolio tarptautinių maršrutų.

Tuo tarpu Paryžiuje uždarytos 11 iš 16 Paryžiaus metro linijų, o turistai neįleidžiami į Eifelio bokštą.

„Nepakanka darbuotojų šiomis sąlygomis atidaryti bokštą“, – sakoma Eifelio bokšto operatorės pranešime.

Viešojo transporto darbuotojai Paryžiuje streikuos iki pirmadienio, pranešė profesinės sąjungos ketvirtadienį, pirmąją nacionalinio protesto prieš pensijų reformą dieną.

Beveik visi streikuojantys darbuotojai balsavo už tai, kad nedirbtų iki pirmadienio, sakė profsąjungos UNSA atstovas Thierry Babecas. Jis pridūrė, kad transporto tinklas bus beveik paralyžiuotas, jeigu vyriausybė neatsisakys savo reformų.

Ketvirtadienį rytinio piko metu sostinėje įprastu režimu dirbo tik dvi metropoliteno linijos.

Profsąjungos nepritaria

Visoje Prancūzijoje darbuotojai ketvirtadienį priversti dirbti iš namų arba ieškoti kitų būdų pasiekti darbo vietą, o tėvai turėjo pasirūpinti likusių namuose vaikų priežiūra.

Prancūzijos profsąjungos nepritaria E. Macrono siūlomai pensijų reformai.

Profsąjungų lyderiai pažadėjo tęsti protestą, kol prezidentas E. Macronas neatsisakys pensijų reformos.

Prezidentas E. Macronas planuoja keisti šalies pensijų sistemą, dabartinę vadindamas nesąžininga ir atnešančia daug išlaidų.

Jis siūlo priimti visiems bendrą, taškais paremtą sistemą, kuri garantuotų lygias teises visiems pensininkams.
E. Macronas taip pat siekia įvesti „universalią“ išėjimo į pensiją sistemą – tai buvo vienas iš didžiųjų jo kampanijos pažadų. Tačiau profesinių sąjungų atstovai teigia, kad, įvedus siūlomas reformas, milijonai privataus sektoriaus darbuotojų, norėdami gauti visą pensiją, privalės dirbti ilgiau nei iki 62 m. – teisiškai įtvirtinto pensinio amžiaus.

„Socialinio susivienijimo idėja, kuri, pasak E. Macrono, yra tokia svarbi, iš tikrųjų neegzistuoja“, – BFM televizijai ketvirtadienį pareiškė profsąjungos CGT vadovas Philippe'as Martinezas.

Pagrindinis išbandymas

Profesinės sąjungos tuomet laimėjo mūšį, o dabar jas plačiai palaiko ir viešojo, ir privataus sektoriaus darbuotojai, nepatenkinti E. Macrono reforma.

Vyriausybė dar nepaskelbė reformos detalių, tačiau pareigūnai pripažino, kad žmonės bus priversti į pensiją išeiti vėliau, siekiant užtikrinti, kad sistema išliktų finansiškai perspektyvi.

Manoma, kad streikas gali tapti pagrindiniu išbandymu, ar E. Macronas, atėjęs į valdžią su pažadais pertvarkyti Prancūziją ir siekiantis įtakos tarptautinėje arenoje, turi politinės valios įgyvendinti savo viziją.

Jam jau pavyko įgyvendinti prieštaringai vertinamas darbo ir mokesčių reformas, kuriomis siekiama paskatinti samdymo apimtis, taip pat pertvarkyti valstybinę geležinkelių operatorę SNCF, ilgai laikytą neliečiamu profsąjungų bastionu.

Taip pat E. Macronui teko susidurti su „geltonųjų liemenių“ protestais prieš smunkantį gyvenimo lygį, kurie kilo prieš metus.

„Tiesos akimirka E. Macronui, – ketvirtadienį parašė dienraštis „Le Monde“. – Artimiausios dienos valstybės vadovui taps lemiamu išbandymu.“

Stiprina saugumą

G. Klimavičiūtė teigia mačiusi užkaltus bankomatus, kuriuos tokiu būdu tikimasi apsaugoti nuo galimo smurto protrūkių.

„Buvo kai kurios gatvės uždarytos ir buvo policijos, kuri stipriau apsiginklavusi. Bet taip yra visada. Jiems tai ne pirmas streikas, jie žino, kaip pasiruošti ir ką daryti. Kai mokaisi prancūzų kalbos, vienas pirmųjų žodžių, kurį išmoksti, yra streikas. Nes jie turi tą teisę ir ja naudojasi“, – sako moteris.

Vidaus reikalų ministras Christophe'as Castaneras trečiadienį pranešė, kad visoje šalyje tikimasi maždaug 250 demonstracijų ir įspėjo nesiimti radikalių priemonių.

Paryžiaus policijos viršininkas Didier Lallement'as teigė, kad vien sostinėje bus dislokuota apie 6 tūkst. saugumo pajėgų karių.

Paryžiuje planuojama surengti dvi dideles demonstracijas, kurios susijungs Tautos aikštėje. Pareigūnai nurodė eitynių gatvėse įsikūrusioms įmonėms ketvirtadienį nedirbti.

G. Klimavičiūtė LRT RADIJUI sako, jog ketvirtadienio streike veikiausiai bus smurto protrūkių, nes į tokias akcijas įsilieja žmonės norintys kelti nuostolius, bet jų yra mažuma: „Žmonės, kurie išeina į gatves, nėra patenkinti. Bet jie ir nėra tie, kurie dėl savo nepasitenkinimo ima kažką daužyti.“