Pasaulyje

2015.09.08 13:45

A. Cipras neformuos nacionalinės vienybės vyriausybės

BNS2015.09.08 13:45

Atsistatydinęs Graikijos premjeras Aleksis Cipras trečiadienį atmetė galimybę sudaryti nacionalinės vienybės vyriausybę, jeigu jo partija neužsitikrintų absoliučios daugumos parlamente per pirmalaikius rinkimus, paskelbtus po to, kai jis pasitraukė iš posto praeitą savaitę.

Atsistatydinęs Graikijos premjeras Aleksis Cipras trečiadienį atmetė galimybę sudaryti nacionalinės vienybės vyriausybę, jeigu jo partija neužsitikrintų absoliučios daugumos parlamente per pirmalaikius rinkimus, paskelbtus po to, kai jis pasitraukė iš posto praeitą savaitę.

A. Cipras, nurodęs surengti naujus rinkimus, kai susidūrė su dideliu deputatų maištu savo radikalioje kairiojoje partijoje „Syriza“ dėl Graikijai skirto naujo didžiulio finansinės pagalbos paketo sąlygų, atmetė spėliones, kad jis galėtų suvienyti jėgas su konservatyvia opozicine Naujosios demokratijos partija, socialistų „Pasok“ arba centro dešiniąja „Potami“, jeigu per balsavimą neišaiškėtų tvirtų nugalėtojų.

„Netapsiu premjeru, kuris bendradarbiautų su Naująja demokratija, „Pasok“ arba „Potami“, – A. Cipras sakė duodamas interviu televizijai „Alpha TV“, kuris buvo pirmasis nuo jo atsistatydinimo praeitą ketvirtadienį.

„Jeigu neturėsime daugumos, aš nebendradarbiausiu su (partijomis, kurios vadovavo) ankstesnėms vyriausybėms“, – pabrėžė jis.

Rinkimų, kurie Graikijoje bus jau penkti per pastaruosius šešerius metus, oficialią datą prezidentas Prokopis Pavlopulas turėtų paskelbti iki šios savaitės pabaigos, bet labiausiai tikėtina, kad balsavimas vyks rugsėjo 20 dieną.

A. Cipras išlieka populiarus, bet pastaruoju metu nebuvo paskelbta naujų apklausų rezultatų, todėl sunku prognozuoti, ar jis gali tikėtis vėl užsitikrinti absoliučią daugumą.

„Nebendradarbiausime su senąja sistema“, – sakė jis.

„Neketiname grąžinti to, ką žmonės nusprendė išmesti“, – pridūrė atsistatydinęs premjeras, turėdamas omenyje sausį vykusius rinkimus, per kuriuos į valdžią atėjo „Syriza“.

Kai buvo išrinktas, šis charizmatiškas jaunas premjeras daugelio buvo laikomas žyminčiu atotrūkį nuo ankstesnių lyderių, laikytų korumpuotais ir labiausiai paisančiais galingųjų interesų.

„Syriza“ iškovojo triuškinamą pergalę išnaudodama visuomenės pasipiktinimą dėl griežto taupymo priemonių, kurias reikalavo vykdyti Graikijos skolintojai mainais į du ankstesnius finansinės pagalbos paketus.

Tačiau šios partijos narių nuomonė smarkiai išsiskyrė dėl A. Cipro sprendimo sutikti su netgi griežtesnėmis reformomis mainais į naują 86 mlrd. eurų vertės finansinio gelbėjimo programą. Kraštutinių kairiųjų pažiūrų maištininkai kaltino premjerą kapituliavus prieš kreditorių „šantažą“.

Dėl to maišto masto A. Cipras buvo priverstas kliautis opozicijos balsais, kad prastumtų tris teisės aktų paketus, susijusius su ta programa, o tas žingsnis faktiškai reiškė, kad premjeras prarado daugumą parlamente.

Penktadienį 25 „Syriza“ maištininkai paskelbė įkuriantys naują politinę grupę – Liaudies vienybės partija, vadovaujamą Panagiočio Lafazanio , buvusio įtakingo komunistų veikėjo, kuris argumentavo, kad Graikija galėtų puikiausiai apseiti be euro.

A. Cipras sakė, kad jam liūdna dėl jo partijoje kilusio „pilietinio karo“.

Jis dar kartą pabrėžė, kad priimti naujausią finansinės pagalbos programą buvo sunkus, bet būtinas sprendimas, turėjęs užkirsti kelią „pilietiniam konfliktui“ Graikijoje.

„Pasitraukimas iš euro zonos būtų buvęs ekonomikos katastrofa“, – pridūrė A.Cipras.

A. Cipras teisino savo atsistatydinimą ir anksčiau šį mėnesį pasiektą susitarimą dėl finansinio gelbėjimo paketo. „Jaučiuosi patogiai, suteikdamas žmonėms pagrindą įvertinti mane dėl visų dalykų, kuriuos pasiekiau ir kurių nepasiekiau“, – sakė jis.

Atsistatydinęs lyderis teigė dėjęs visas pastangas, kad apgintų Graikijos interesus per derybas su skolintojais – Europos Sąjunga, Europos centriniu banku ir Tarptautiniu valiutos fondu.

„Ne“ blogam susitarimui aš paverčiau „Taip“ susitarimui, kuris turi trūkumų, bet suteikia potencialą“, – aiškino jis, pridūręs, kad rugpjūčio 11 dieną sudaryta finansinės pagalbos sutartis suteikia Graikijai „fiskalinės erdvės grąžinti skolas“.

Trečiadienį atsistatydino 53 iš 201 „Syriza“ centrinio komiteto nario. Daugelis jų prisidėjo prie naujosios Liaudies vienybės partijos.

A. Ciprą taip pat atakavo parlamento pirmininkė Dzoi Konstantopulu, kuri irgi gali įkurti atskirą partiją.

Z. Konstantopulu balsavo prieš susitarimą su skolintojais ir kaltino A. Ciprą, kad jo sprendimas paskelbti pirmalaikius rinkimus yra „klastingas žingsnis“. A. Cipro biuras praeitą savaitę reagavo pareiškęs, parlamento pirmininkė „elgiasi kaip diktatorė“ ir kad jos paskyrimas į tą postą buvo „tiesiog klaidingas“.

Jeigu Z. Konstantopulu įkurtų savo partiją, kuri, anot jos, glaudžiai bendradarbiautų su P. Lafazanio „Liaudies vienybe“, ją galbūt palaikytų įtakingas „Syriza“ veikėjas Manolis Gledzas.

91 metų M. Gledzas savo šalyje yra labai gerbiamas kaip žmogus, kuris nuplėšė nacių vėliavą nuo Akropolio 1941 metais.

Buvęs A. Cipro finansų ministras Janis Varufakis, nors ir neketina kandidatuoti, yra dar vienas kritikuojantis balsas šioje kampanijoje.

J. Varufakis, balsavęs prieš naują finansinio gelbėjimo planą, kaltina A. Ciprą išsižadėjus ankstesnių įsipareigojimų.

„Partija, kuriai tarnavau, nusprendė visiškai pakeisti kursą ir palaikyti ekonomikos politiką, neturinčią absoliučiai jokios prasmės, kuri buvo mums primesta“, – J. Varufakis sakė JAV televizijai ABC.

Buvęs finansų ministras dabar nori sukurti Europos masto tinklą, nusistačiusį prieš griežto taupymo politiką.

Populiariausi

Maskva

Pasaulyje

2021.04.21 20:44

Praha skelbia Maskvai ultimatumą, kad išsiųstiems čekų diplomatams būtų leista grįžti

Čekijoje sulaikyti 5 asmenys, įtariami teroristine veikla Rytų Ukrainoje; atnaujinta 23.00
Protesto akcija palaikyti Aleksejui Navalnui
10

Pasaulyje

2021.04.21 18:27

Protesto akcijose Navalnui palaikyti sulaikyta per 450 žmonių ir opozicionieriaus bendražygiai

JT ekspertai: Navalnas – „rimtame pavojuje“, atnaujinta 20.49
10