Pasaulyje

2019.12.03 14:51

Nausėda ketina susitikti su Turkijos prezidentu dėl Baltijos šalių gynybos plano

atnaujinta 15.38
BNS, LRT.lt2019.12.03 14:51

Į NATO viršūnių susitikimą atvykęs prezidentas Gitanas Nausėda sako ketinantis susitikti su Turkijos vadovu Recepu Tayyipu Erdoganu, siekdamas jį įtikinti neblokuoti atnaujinto Baltijos šalių ir Lenkijos gynybos plano.

„Šiuo metu yra derinamos galimybės susitikimą surengti šiandien arba rytoj. Jeigu jis įvyks (...) vienas iš klausimų bus būtent gynybos plano patvirtinimas, pritarimas, nes mums tai yra labai svarbu“, – BNS antradienį sakė prezidentas.

Londone susirinkę 29 NATO valstybių lyderiai trečiadienį ir ketvirtadienį paminės Aljanso veikimo 70-ąsias metines ir aptars saugumo klausimus – prieš derybas, kuriose šįkart bus sprendžiami ir Baltijos regionui aktualūs klausimai, prezidentas G. Nausėda surengė spaudos konferenciją.

LRT.lt primena, kad praėjusią savaitę agentūra „Reuters“ remdamasi šaltiniais atskleidė, jog Turkija blokuoja atnaujintų NATO gynybos planų Baltijos šalims ir Lenkijai pasirašymą, mainais reikalaudama, kad Aljansas paremtų šalies veiksmus Šiaurės Sirijoje ir pripažintų Kurdų liaudies apsaugos dalinius (YPG) teroristine organizacija. Baltijos šalių ministrai viešuose komentaruose ramino, jog NATO turi reikiamus gynybos planus, o Aljanso viduje vyksta derybos.

Jau anksčiau antradienį R. T. Erdoganas patvirtino, kad nepritars NATO planams, kalbės apie tai su Lenkijos ir Baltijos šalių vadovais. Su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda Turkijos vadovas kalbėjosi telefonu pirmadienį.

„Su malonumu galime susitikti ir ten aptarti taip pat ir šiuos klausimus, – Ankaroje teigė R. T. Erdoganas. – Bet jei mūsų draugai NATO nepripažins teroristinėmis organizacijomis tų, kuriuos mes laikome teroristinėmis organizacijomis (...) tada mes prieštarausime bet kokiems veiksmams, kurie ten (NATO viršūnių susitikime) bus priimami.“

Savo ruožtu A. Duda Londone išreiškė lūkestį, kad susitarti pavyks. „NATO – beveik 30 šalių Aljansas. Yra daug įvairių interesų. Diskusijų ir derybų laukas yra didžiulis“, – teigė Lenkijos prezidentas.

Nuomonės išsiskiria ir dėl Rusijos

Dėmesys kryps į Turkiją ir dėl griežtos retorikos, kuria pastarosiomis savaitėmis Recepas Tayiipas Erdoganas apsimainė su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu.

Garsiai nuskambėjo E. Macrono leidiniui „The Economist“ pasakyti žodžiai, kad NATO yra ištikusi smegenų mirtis. Penktadienį Turkijos prezidentas pareiškė, kad smegenų mirtis yra ištikusi patį E. Macroną ir kritikavo Prancūzijos negebėjimą kovoti su terorizmu.

Vieningumo pastaruoju metu stinga ir svarstant santykių su Rusiją perspektyvas.

„Ar Rusija yra mūsų priešas? Nemanau“, – praėjusią savaitę kalbėjo E. Macronas.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas taip pat pasisakė, kad NATO reikia siekti geresnių santykių su Rusija bei išsakė viltį, kad susitikime Londone Aljanso valstybių lyderiai „patvirtins stiprų savo įsipareigojimą mūsų bendrai gynybai“.

Antradienį Londone G. Nausėda žurnalistams kalbėjo, kad Rusiją įvardyti grėsme išlieka svarbu.

„Labai svarbu Rusiją įvardyti kaip grėsmę. Jei mes to nepadarome, mes gerokai pakeičiame visą NATO struktūros kampą“, – sakė prezidentas.

„Šiuo metu, aš manau, kad didžiausia grėsmė pasaulinei tvarkai, taisyklėms, kurios yra nusistovėjusios dešimtmečiais, kyla būtent dėl Rusijos veiksmų“, – pridūrė G. Nausėda.