Pasaulyje

2019.12.03 10:30

Erdoganas patvirtino, kad nepritars NATO planams, kalbės apie tai su Lenkijos ir Baltijos šalių vadovais

Turkijos santykiai su Rusija – ne NATO alternatyva; atnaujinta 11.43
ELTA, LRT.lt2019.12.03 10:30

Turkija netvirtins NATO gynybos planų Baltijos šalims ir Lenkijai, jei Šiaurės Atlanto aljansas nepripažins kurdų Liaudies savigynos būrių (YPG), prieš kuriuos kovoja Turkija, teroristais, prieš išskrisdamas į NATO viršūnių susitikimą Londone pareiškė Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, praneša naujienų agentūra „Reuters“.

Kaip rašo „Reuters“, santykiai tarp Turkijos ir jos sąjungininkių NATO šalių pablogėjo dėl įvairių klausimų, tarp jų – Ankaros sprendimas įsigyti rusiškas S-400 raketų sistemas ir Turkijos politika Sirijoje. Kelios NATO narės pasmerkė Turkijos sprendimą pradėti karinę intervenciją į Sirijos šiaurės rytus prieš kurdų YPG.

Žurnalistams R. T. Erdoganas pareiškė, kad Turkijos santykiai su Rusija nėra alternatyva NATO.

„Rusija išlieka viena pagrindinių Turkijos partnerių. Vis dėlto, mūsų santykiai su Rusija nėra alternatyva santykiams su kitais sąjungininkais, priešingai, jie papildo (vienas kitą)“, – Turkijos prezidento žodžius cituoja Rusijos valstybinė naujienų agentūra „TASS“.

Anksčiau „Reuters“ skelbė, kad Ankara savo ruožtu atsisakė patvirtinti NATO gynybos planus Baltijos šalims ir Lenkijai, kol nesulauks daugiau Aljanso paramos kovoje su YPG, kuriuos Turkija laiko teroristine organizacija.

Prieš pat išvykimą iš Ankaros ir Londoną R. T. Erdoganas patvirtino pirmadienį telefonu kalbėjęsis su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda. Pasak Turkijos prezidento, Londone šį klausimą jis aptars su A. Duda ir Baltijos šalių lyderiais.

„Su malonumu galime susitikti ir ten aptarti taip pat ir šiuos klausimus, – Ankaroje teigė R. T. Erdoganas. – Bet jei mūsų draugai NATO nepripažins teroristinėmis organizacijomis tų, kuriuos mes laikome teroristinėmis organizacijomis (...) tada mes prieštarausime bet kokiems veiksmams, kurie ten (NATO viršūnių susitikime) bus priimami.“

Pirmadienį vienas „Reuters“ šaltinis Turkijos saugumo struktūroje tvirtino, kad Turkija, nesutikdama tvirtins gynybos planų, nešantažuoja NATO. Pasak šaltinio, Turkija turi veto teisę Aljanse.

Atskirą susitikimą NATO viršūnių susitikimo kuluaruose surengs ir Turkijos, Prancūzijos, Vokietijos bei Jungtinės Karalystės lyderiai. R. T. Erdoganas tikino, kad šiame susitikime bus aptarti Turkijos planai sukurti saugumo zoną Sirijos šiaurės rytuose. Iki šiol šiuos Ankaros planus sąjungininkai Europoje kritikavo.

Turkija taip pat nesutaria su Graikija ir Kipru dėl Viduržemio jūros rytuose glūdinčių naudingųjų iškasenų. R. T. Erdoganas Londone taip pat susitiks su Graikijos premjeru Kyriaku Mitsotakiu.