Pasaulyje

2019.12.03 10:13

Stoltenbergas: NATO reaguotų į bet kokias atakas prieš Lenkiją ir Baltijos šalis

atnaujinta 18.10
ELTA2019.12.03 10:13

NATO reaguotų į bet kokią ataką prieš Lenkiją ar Baltijos šalis, per antradienį paskelbtą interviu sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, praneša „Reuters“.

„Per NATO pajėgų buvimą Lenkijoje ir Baltijos šalyse mes siunčiame labai aiškų ženklą Rusijai: jei bus surengta ataka prieš Lenkiją ar Baltijos šalis, visas Aljansas reaguos“, – prieš prasidedant NATO viršūnių susitikimui sakė J. Stoltenbergas.

NATO, pasak J. Stoltenbergo, neturi priešų sąrašo, bet, esant būtinybei, Aljansas reaguotų. Tai NATO generalinis sekretorius sakė laikraščiams, tarp kurių Lenkijos dienraštis „Rzeczpospolita“, Vokietijos dienraštis „Suddeutsche Zeitung“ ir Ispanijos laikraštis „El Pais“.

Tuo metu Turkija nesutinka paremti NATO gynybos planų Baltijos šalims ir Lenkijai. Turkija teigia, kad NATO turėtų parodyti daugiau politinės paramos Ankarai jos kovoje su kurdų kovotojais Sirijoje.

NATO turi reaguoti į Kinijos karinę galią

Kinijai iškilus kaip karinei galiai, NATO turi spręsti „pasekmes saugumui“, antradienį sakė NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas. Tačiau jis tvirtino nenorys tapti Pekino priešu.

J. Stoltenbergas sakė, kad augantis Kinijos karinis pajėgumas, taip pat ir raketų, kurios galėtų smogti Europai ir JAV, plėtra, yra ženklas, kad problemą Aljansas turi spręsti vieningai.

Trečiadienį Londone prasideda NATO viršūnių susitikimas. Jo metu 29 šalių vadovai turėtų patvirtinti pranešimą apie tai, kaip Aljansas ateityje šnekėsis su Kinija.

„Pripažįstame, kad Kinijos iškilimas turi saugumo pasekmių visoms narėms“, – sakė NATO vadovas.

„Kinija disponuoja antru pagal dydį pasaulyje gynybos biudžetu ir pastaruoju metu demonstruoja daug naujos modernios infrastruktūros, pavyzdžiui ilgo nuotolio raketas, kurios gali pasiekti bet kurias Europos ir JAV teritorijas“, – teigė J. Stoltenbergas.

Ginčijama Pietų Kinijos jūra tapo dar vienu Pekino ir JAV nesutarimų židiniu, Vašingtonas Kiniją kaltina „bauginimu“.
NATO gynybos kompetencija apsiriboja Europa ir Šiaurės Amerika, tačiau J. Stoltenbergas pareiškė, kad Kinijos įtaka jau pradeda siekti ir šių teritorijų krantus.

„Kalbu ne apie NATO veiklos perkėlimą į Pietų Kinijos jūrą, bet apie tai, kad Kinija artėja prie mūsų Arktyje, Afrikoje, investuoja į mūsų infrastruktūrą Europoje, taip pat kibernetinėje erdvėje“, – sakė J. Stoltenbergas.

Tačiau jis pabrėžė, kad nauja NATO perspektyva reikalinga ne tam, kad „susikurtume naują priešą, bet tam, kad analizuotume, suprastume ir subalansuotai atsakytume į Kinijos keliamus iššūkius“.