Pasaulyje

2019.12.03 10:11

Dėl danų darbininkų nepasitenkinimo kliuvo ir lietuviams – užvertė pastolius, apvertė automobilį

atnaujinta 12.00
LRT.lt, BNS2019.12.03 10:11

Danijos darbininkai savaitgalį sukėlė neramumus Kopenhagos priemiestyje, kurių epicentre atsidūrė ir lietuviai. Buvo suniokoti keli automobiliai, ant vieno iš jų, kuriame tuo metu slėpėsi lietuviai darbininkai, užversti pastoliai.

Norrebro rajone danų darbininkai protestavo prieš socialinį dempingą – reiškė nepasitenkinimą tuo, kad viršvalandžius dirbantys imigrantai iš užsienio sutinka dirbti už mažiau, taip iš darbo rinkos stumdami danus. Be to, taip esą pažeidžiami susitarimai su profsąjunga.

Kaip rašo Danijos naujienų portalas ekstrabladet.dk, nepasitenkinimo pareikšti susirinko iki 300 darbininkų, bet incidentų seka prasidėjo dar praėjusią savaitę.

Statybvietėje pastoliai buvo apversti penktadienį, o sekmadienį pranešta apie įvykusias muštynes, per kurias keli asmenys, priklausantys profsąjungai, nukentėjo. Pastarieji atvyko fiksuoti pažeidimų statybvietėje.

Liudininkas Danielis Dyhrbergas teigė, kad keturi lietuviškai kalbantys vyrai apsupo vieną iš atstovų, o vėliau lietuviškai kalbantis vyras trenkė šiam į veidą. Įvykį matęs D. Dyhrbergas paskambino į policiją.

Pirmadienį Norrebro esančioje statybvietėje susirinkę darbininkai protestavo prieš socialinį dempingą ir išreiškė palaikymą nukentėjusiems profsąjungininkams, tačiau netrukus pratrūko smurtas. Dalis riaušėmis virtusio protesto užfiksuota vaizdo įraše.

Darbininkus vienijančios profsąjungos 3F, kurios narys sekmadienį užpultas, pirmininkas Clausas von Ellingas pasmerkė smurtą kaip nepateisinamą ir nepriimtiną.

Sąjungos sekretorius Rasmusas Kreutzmannas sakė, kad protestu buvo liejamas nepasitenkinimas statybų rangovais.

„Čia dirba lietuviai, kuriems mokama mažiau nei galima, kartais – juodais pinigais. Be to, jie dirba ilgiau nei leidžiama“, – tvirtino jis.

Ekstrabladet.dk nepranešama, kad per neramumus būta sunkiau nukentėjusių darbininkų.

Kaip LRT.lt informavo Lietuvos užsienio reikalų ministerija, šalies „ambasadai Danijoje žinoma apie incidentą, kurio metu galėjo būti užpulti lietuvių statybininkai Kopenhagoje. Lietuvos diplomatai aiškinasi įvykio aplinkybes kontaktuodami tiek su statybininkais, tiek ir su Danijos institucijomis, kreipimųsi dėl konsulinės pagalbos kol kas nesulaukta.“

Lietuvos ambasados Danijoje ministras patarėjas Vaidotas Karvelis BNS sakė, kad informaciją kol kas žino tik iš žiniasklaidos.

„Niekas į ambasadą dėl to nesikreipė, nei patys lietuviai, nei Danijos policija ar kitos institucijos“, – teigė diplomatas. „Turime kanalų profsąjungose, tai ieškome daugiau žinių. Daryti išvadas ne iš pirminių šaltinių ne visada yra paprasta“, – pridūrė jis.

V. Karvelis paragino galbūt nukentėjusius lietuvius kreiptis į ambasadą. „Tokių atvejų nepraleidžiame pro akis, mums tautiečių situacija rūpi, bet jie kartais ne visada žino, kur kreiptis, arba turi kažkokių kitų motyvų“, – kalbėjo ambasados atstovas.

Rekordinis darbininkų imigrantų skaičius

Socialinis dempingas Danijos profsąjungų įvardijamas kaip rimta problema jau daugiau kaip keletą metų. Be darbininkų iš rytų Europos, Danijoje pastaruoju metu daugėja ir ekonominių migrantų iš pietų. Darbininkų iš Portugalijos, Italijos ir Graikijos skaičius per penkmetį beveik padvigubėjo, anot Danijos darbo rinkos ir įdarbinimo agentūros.

Praėjusiais metais Danijoje dirbo 384 tūkst. užsieniečių, iki šiol tai yra didžiausias užfiksuotas skaičius.

Žemės ūkyje, valymo ir maitinimo paslaugų sektoriuje šis skaičius didžiausias, apytikriai kas trečias, dirbantis miškininkystės, žuvininkystės ir žemės ūkio srityje yra užsienietis, skelbė Danijos transliuotojas TV2, kurį cituoja thelocal.dk.

Prognozuojama, kad darbo ieškančių užsieniečių skaičius šalyje tik didės. Lietuvos ambasados duomenimis, Danijoje gyvena apie 20 tūkst. lietuvių.