Pasaulyje

2019.12.02 18:14

Išpuolį Londone surengė už teroro planavimą jau teistas asmuo: ar sistema tikrai veikia?

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.12.02 18:14

Gruodis – didžiųjų metų švenčių, o kartu ir masinių susibūrimų mėnuo. Neatmestina, kad šiuo laikotarpiu ankstesniais metais rengti teroro išpuoliai gali pasikartoti, sako terorizmo studijų ekspertė. Aptardama pastarąjį išpuolį Londone, kuomet išpuolį surengė už teroro organizavimą jau teistas asmuo, ji pabrėžia, kad tokie atvejai yra išskirtiniai, retai pasikartojantys.

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas pažadėjo peržiūrėti bausmių taikymo tvarką paaiškėjus, kad penktadienio išpuolį surengė 2012 m. teistas ir anksčiau numatyto termino paleistas Usmanas Khanas.

Tąkart jis buvo nuteistas 16 metų kalėjimo nes su 8 bendrais planavo detonuoti sprogmenis Londone, taip pat ir vertybinių popierių biržoje bei siekė dalyvauti teroristų apmokymuose Pakistane. Jis buvo paleistas iš kalėjimo anksčiau laiko 2018 m. gruodį atlikęs mažiau nei pusę bausmės. Penktadienį U. Khanas mirtinai subadė du žmones ir dar tris sužeidė. Jei ne jam pasipriešinę drąsūs civiliai, aukų galėjo būti daugiau.

Britai ieško atsakymų, kaip į laisvę pateko asmuo, neatsisakęs planų rengti teroro atakas.

„Šiuo atveju labiau ne sistema kalta, bet galbūt toje sistemoje tiesiog buvo padaryta klaida. Kadangi šis žmogus buvo paleistas anksčiau laiko, jis turėjo būti anksčiau sekamas. Kadangi šis žmogus buvo paleistas anksčiau laiko, jis turėjo būti sekamas. Kadangi jis dalyvavo ruošiant pasikėsinimą būtent Londono centre, jam turėjo būti apribojama galimybė patekti į šią teritoriją. Kaip jis į ją pateko ir kodėl jis pateko be policijos priežiūros yra labai rimtas klausimas, kurį dabar atsakingos institucijos, žinoma, rimtai sprendžia“, – LRT televizijos laidai „Laba diena, Lietuva“ sakė dr. Asta Maskaliūnaitė, Baltijos gynybos koledžo tyrėja.

A.. Maskaliūnaitė teigia, kad asmenys, teisti dėl su terorizmu susijusių nusikaltimų, polinkiu kartoti juos „per daug nesiskiria“ nuo nusikaltėlių, teistų už kitokio pobūdžio smurtinius išpuolius.

„ Kai kurie tyrimai rodo, kad jie netgi rečiau yra linkę nusikalsti išėję iš kalėjimo negu tie žmonės, kurie buvo nuteisti už smurtinius nusikaltimus, nesusijusius su terorizmu. Tad čia įrodymai nevienareikšmiški – sakyti, kad kas nors, nuteistas už terorizmą, turėtų sėdėti iki gyvenimo galo, nes jie tik ir ruošiasi tokius išpuolius daryti, irgi nėra tikslu“, – sakė Tartu universiteto mokslininkė.

Kaip rašė ELTA, penktadienį išpuolį surengusį U. Khaną sutramdyti bandė ir įvykio vietoje buvę kaliniai, ir vienai dienai dalyvauti į renginį išleistas nuteistas žudikas. Mat kėsintis į žmones teroristas pradėjo kriminologijos instituto renginyje, skirtame kalinių socialinei reabilitacijai.

Į renginį atėjęs U. Khanas turėjo du peilius ir sprogmenų imitacijas. Internete daugiausiai dėmesio sulaukė su 28 metų U. Khanu susigrūmęs lenkas virėjas, pasinaudojęs 1,5 metro ilgio narvalo iltimi, kurią pagriebė iš „Fishmonger‘s Hall“ istorinio pastato, bei jam gesintuvu talkinęs kitas vyras.