Pasaulyje

2019.12.02 11:41

Naujasis ES diplomatijos vadovas pareiškė, kad Rusijos klausimas skaldo Bendriją

LRT.lt2019.12.02 11:41

Rusijos klausimas yra „itin skaldantis“ Bendrijos nares, interviu Ispanijos dienraščiui „El Pais“ sakė pareigas pradėjęs eiti naujasis Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borellis.

Vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai, faktiškai užimantis ES užsienio reikalų ministro poziciją“, sakė, kad „kai kurios šalys itin nenori leistis į santykių su Rusija normalizaciją, o kitos norėtų tai padaryti.“

Šie žodžiai pasakyti po to, kai Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė, kad NATO yra ištikusi smegenų mirtis, o Rusija ir Kinija nėra Aljanso priešės.

Kai 2014 metais ES įvedė sankcijas Rusijai dėl Krymo pusiasalio aneksijos ir karo Rytų Ukrainoje, dalis Italijos, Graikijos, Prancūzijos ir kai kurių kitų šalių politikų viešai pasisako, kad jas reikėtų atšaukti ir normalizuoti santykius su Maskva.

„Sankcijos (Rusijai) yra, bet jos neužima politikos vietos“, – interviu sako J. Borellis.

Jis taip pat išreiškė griežtą poziciją, kad NATO turi reaguoti į saugumo grėsmes, „kurių neapima 5-asis (kolektyvinės gynybos) straipsnis“.

Neįvardindamas Rusijos, J. Borellis sakė, kad ES dabar „susiduria su tokiu fenomenu, kaip kibernetinės atakos, kurios neatitinka karinės atakos klasikine šios sąvokos prasme“.

„Yra daug problemų, susijusių su gynyba ir saugumu, kurias europiečiai turėtų gebėti spręsti vieni“, – sakė diplomatas.