Pasaulyje

2019.11.29 19:44

Tuskas perduoda vadovavimą įpėdiniui – ar jam pavyks suvienyti Europą dėl sankcijų Rusijai?

Ana Daukševič, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.11.29 19:44

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas šiandien perduoda įgaliojimus savo įpėdiniui Charlesui Micheliui. Politologas Linas Kojala sako, kad D. Tuskui pavyko susitvarkyti su šiomis pareigomis, o naujajam pirmininkui teks iš naujo suvienyti Europą dėl sankcijų Rusijai klausimo.

Naujasis Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Ch. Michelis sako jaučiantis didelę atsakomybę dėl naujų pareigų. Pagrindinis jo tikslas – vieninga Europa.

„Europa susiduria su iššūkiais, tačiau juos vertinu kaip galimybes. Man bus labai svarbu glaudžiai bendradarbiauti su kitomis institucijomis: Europos Komisija, Europos Parlamentu. Ateinantys penkeri metai bus labai reikšmingi Europos projekto ateičiai. Esu įsitikinęs, kad itin svarbu apsaugoti ir remti mūsų vienybę, skirtumus, o ypač mūsų solidarumą“, – pabrėžia Ch. Michelis.

Paliekantis postą D. Tuskas džiaugiasi, jog jam pavyko išlaikyti šalių solidarumą ir vienybę. Penkerių metų vadovavimą Europos Vadovų Tarybai jis prilygina bėgimui ir tikina, kad atėjo laikas atsisveikinti. D. Tuskas dabar vadovaus Europos Liaudies partijai, tačiau teigia neatmetantis galimybės dalyvauti ir Lenkijos politikoje.

„Kai manęs klausia, kokie buvo penkeri vadovavimo metai Europos Vadovų Tarybai, atsakau – svarbiausia buvo vienybė. Turėjau viešai kitiems kone kiekvieną savaitę priminti, kad Rusija nėra mūsų strateginis partneris, o strateginė problema.

Antras išbandymas man buvo išlaikyti euro zonos vienybę, todėl stengiausi visais būdais išvengti Graikijos išstojimo iš Europos Sąjungos (ES). Svarbu, kad mūsų nesuskaldė „Brexitas“. Visuomet pabrėžiau, kad Europos politikoje būtini kompromisai. Tai buvo nemenkas iššūkis“, – kalba D. Tuskas.

Politologas Linas Kojala pabrėžia, kad D. Tuskui pavyko susitvarkyti su jam paskirtomis užduotimis ir užsitarnauti kitų šalių lyderių pagarbą.

„Aš manau, kad jam pavyko gana sėkmingai vadovauti Europos Vadovų Taryboje tada, kuomet tikrai nebuvo lengva. Tai yra ir „Brexito“ laikotarpis, kuris surijo daug dėmesio, ir santykių su Rusija laikotarpis, kuriame D. Tuskui teko balansuoti tarp skirtingų interesų ir palaikyti sankcijų Rusijai mechanizmą, ir migracijos krizės laikotarpis, kėlęs be galo daug aistrų. Visa tai sudarė prielaidų manyti, kad net ES politinė vienybė gali galutinai subyrėti.

Aš manau, kad jo moderavimas pačiai svarbiausiai ES institucijai, ypač pastaraisiais metais, buvo sėkmingas ir gana efektyvus, nes juo pasitikėjo kolegos, kas yra svarbiausias atributas kalbant apie Vadovų tarybos pirmininką. Dėl to klaidų turbūt negalėtume per daug išskirti, nes tai nėra savaiminis sprendimų priėmėjas. Tai asmuo, galintis moderuoti tik kitų sprendimo priėmėjų darbą. Aišku, ko gero, „Brexitas“ bus ta tema, kurios baigtis tam tikra prasme lems, kaip bus prisimintas D. Tusko laikotarpis, ar kaip nesėkmingas, kuris paskatino labai prastus ES ir britų santykius bei ekonominį bendradarbiavimą ateityje, arba tas, kuris buvo vis tik išmanevruotas ir abiem pusėms pavyko pasiekti konsensusą“, – svarsto L. Kojala.

Politologas pastebi, kad vienas iš pagrindinių klausimų, su kuriais teks susidurti Ch. Micheliui, bus „Brexitas“. Kadangi šis procesas vis dar vyksta, o jo baigtis nežinoma, pasak L. Kojalos, akivaizdu, kad tai bus sudėtinga užduotis, juolab, kad šis klausimas skaldo ES šalis.

„Aš manau, kad tai yra pakankamai patyręs politikas, daugeliu atveju būsiantis namuose, Belgijoje. Šis žmogus yra įgijęs didelį kitų Tarybos narių pasitikėjimą. Aš manau, kad jis nebus pernelyg ryškus, kuris skambiais komentarais sužibės arba patrauks didelį dėmesį tarptautinėje erdvėje, bet kartu leis tikėti, kad tai bus pakankamai efektyviai dirbantis lyderis, kuriam nuo pat pradžių teks spręsti tas pačias bėdas, kaip ir D. Tuskui – pirmiausia „Brexito“ klausimą“, – kalba L. Kojala.

Pasak politologo, kyla klausimas, kaip, išrinkus naująjį pirmininką, ES šalys ims vertinti sankcijas Rusijai. L. Kojalos aiškinimu, D. Tusko pozicija šiuo klausimu buvo gana vieninga, o dabar iš kai kurių šalių pasigirsta kalbų, jog reikėtų šias pozicijas svarstyti iš naujo, todėl Ch. Micheliui teks suvienyti valstybes bendrai pozicijai.

„Manau, kad tai yra ypač aktualu ir Lietuvai, kaip naujasis Vadovų Tarybos pirmininkas žvelgs į Rusiją. Iki šiol sankcijų klausimas prie D. Tusko buvo paverstas labiau techniniu, o ne politiniu. Vadovams nereikėjo kas pusmetį diskutuoti, ar sankcijos turi būti pratęstos, ar ne, nes buvo sutarimas, kad Minsko susitarimai nėra vykdomi, todėl sankcijos turi būti automatiškai pratęsiamos. Galbūt atsiras tokių lyderių, kurie norės sugrįžti prie šių svarstymų ir priminti, kad sankcijas reikėtų švelninti. Vadovų Tarybos pirmininkui reikės laviruoti“, – teigia politologas.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.