Pasaulyje

2019.11.29 10:04

Brazilijos teisininkai kaltina Bolsonaro genocido prieš indėnus kurstymu

ELTA2019.11.29 10:04

Brazilijos teisininkų ir buvusių ministrų grupė prezidentą Jairą Bolsonarą apkaltino tenykščių indėnų genocido kurstymu. Aktyvistai pareikalavo, kad Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) pradėtų tyrimą dėl J. Bolsonaro veiklos, pranešė „Deutsche Welle“.

Ketvirtadienį Arnso žmogaus teisių apsaugos komisija TBT prokurorei Fatou Bensouda įteikė skundą. Juo pasmerkė „plačiai paplitusius ir sisteminius“ išpuolius prieš indėnų grupes. Dabar prokurorė turės ištirti kaltinimus, o vėliau priimti sprendimą, ar pradėti preliminarų tyrimą.

Ieškinį pateikę advokatai tvirtina, kad prezidentas „nusprendė sunaikinti Amazonę, prisidengdamas regiono plėtros idėja“, rašo Brazilijos laikraštis „Estadao“. J. Bolsonaro administraciją jie taip pat kaltina priimant smurtą bei konfliktus kaimiškose vietovėse skatinančius politinius sprendimus, kurie tiesiogiai kenkia indėnų grupėms.

Teisininkas Belisario dos Santosas atkreipė dėmesį, kad lapkričio 1 d. įvykdytas indėnų lyderio Paulino Guajajara nužudymas yra puikus pavyzdys, kaip valstybė skatina smurtą prieš tenykščius indėnus.
Vyriausybės išsakoma neapykanta „turi ryškių pasekmių (indėnų) gyvenime", sakė B. dos Santosas.

Aktyvistų grupė taip pat paminėjo Amazonės miškų gaisrus, tai, jų požiūriu, yra dar vienas pavyzdys, atskleidžiantis J. Bolsonaro administracijos nesugebėjimą saugoti aplinką ir indėnų gerovę.

TBT prokurorė F. Bensouda dabar yra įpareigota prašyti daugiau informacijos iš valstybių, Jungtinių Tautų (JT) darinių, taip pat tarpvyriausybinių ir nevyriausybinių organizacijų ir kitų šaltinių. Vėliau ji gali teikti prašymą preliminariam tyrimui pradėti.

Hagoje įsikūręs TBT kasmet sulaukia daugybės skundų, tačiau dėl daugelio jų tyrimai nėra pradedami.
Jei J. Bolsonaro būtų nuteistas, jam galėtų grėsti 30 metų laisvės atėmimo bausmė, baudos ir nuosavybės konfiskavimas.

Pats J. Bolsonaro kaltinimus atmetė.

Arnso komisiją sudaro šeši buvę ministrai, kurie šiuo metu yra šalies opozicijos atstovai, taip pat teisininkai, žurnalistai, tyrėjai ir aplinkosaugininkai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt