Pasaulyje

2019.12.04 18:52

Tylioji dauguma, tironų iškilimas ir noras pakeisti sistemą – kaip demokratija užleidžia vietą tironijai

Emilija Tautkevičiūtė, LRT.lt2019.12.04 18:52

Nesaugomą demokratiją gali netikėtai pakeisti tironija. Grėsmę tam JAV įžvelgia garsus istorikas Timothy Snideris, kurio knyga, skirta aptarti tironijos įsigalėjimo priežastis ir demokratijos išsaugojimą, buvo pristatyta Lietuvoje. Šiai temai skirtoje diskusijoje Lietuvos intelektualai pateikė savo patarimus, kaip puoselėti demokratiją Lietuvoje.

T. Snyderis savo knygoje knygoje plėtoja patarimus kaip išsaugoti demokratiją: nepakluskite iš anksto; saugokitės sukarintų organizacijų; jei nešiojate ginklą – protaukite; būkite patriotai ir panašiai. Trečiadienio vakarą Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko knygos pristatymas – diskusija „Kiek reali tironijos grėsmė?“.

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusios diskusijos moderatorius Vilniaus politikos analizės instituto Gero valdymo programos ekspertas Algirdas Davidavičius klausė, ar ši knyga aktuali mums.

„Snyderis bando atliepti Amerikoje populiarų nerimą, kad Amerika slysta į tokią situaciją, kurioje buvo Vokietija konkrečiai, ir Europa, plačiąja prasme, 1920–1930 metais. Kad yra tam tikras nacionalistinio sentimento pakilimas, didelis atotrūkis tarp žmonių, kurie gyvena ypatingai nepasiturinčiai ir tų, kuriems kaip ir viskas tvarkoje. Tad manau, kad Snyderis rašo žvelgdamas į šitas pamokas ir skambina visais varpais ar tik taip nenutiks Amerikoje. Yra vengiama pasigilinti į aidus tų problemų, kurios kelia tokius sunerimus“, – argumentavo Merilando universiteto mokslininkė E. Murauskaitė.

Tylioji dauguma

Seimo narys Mantas Adomėnas jai antrino siūlydamas atkreipti dėmesį į terpę, kurioje tironas gali iškliti: „Kai atsiranda tikroji tironija, ji iškyla labai staigiai, bet sąlygos tam susidaro labai lėtai. Ir tas sąlygas aš matau besiformuojančias Lietuvoje.“

Politikas išskyrė juodai balto diskurso sąlygas ir taisykles: viešojoje erdvėje yra pasidalinta į labai ryškias priešininkų stovyklas, kiekvienas ginantis savo nuomonę ir įsitikinimus nėra suinteresuotas priimti oponento pozicijos ir su juo užmegzti dialogą.

„Ir tokie diskursai, kurie nepriima visiškai jokių bendrybių su kitu ir neieško bendrų taškų tik tai atpažinimo: savas arba svetimas. Tai sudaro tokias pilietinio karo sąlygas, kurios sudaro labai greitą kelią žmogui, kuris perima vieną iš tų diskursų, jį įvaldo ir tampa herojumi ir gali greitai iškilti“, – sakė M. Adomėnas.

T. Snyderis knygoje ragina stebėti tam tikrus žodžius, pavyzdžiui, ekstremizmas, terorizmas ir pan., o Lietuvos politikos kontekste, anot M. Adomėno, tai galėtų būti plačiai vartojamas išsireiškimas „tylioji dauguma“.

„Tylioji dauguma atsiranda, kai apeliuojama, kad tu išreiški tautos valią, bet ne tos tautos, kuri kalba ir išreiškia savo valią balsavimu, bet ta hipotetinė, metafizinė tylioji dauguma, kurios, politinis lyderis, sako, kad išreiškia jų valią, nes jie nepasako, nedrįsta (...). Ir yra labai lengva susirasti tokią tyliąją daugumą, nes ji nekalba“, – sakė politikas.

Jis pridėjo, kad tokiu atveju viešasis diskursas tampa nebesvarbus ir atsiranda galimybė kurti naujas mąstymo struktūras, jas pristatyti kaip išskirtinį vieno ar kito lyderio gebėjimą atstovauti „tyliosios daugumos“ interesus, o tai artima tironiškoms tendencijoms.

Sudėtingas procesas

Apžvalgininkas Paulius Gritėnas atkreipė dėmesį į problemą, kad Lietuvos piliečiai vis dar nėra linkę prisiimti atsakomybės už valstybės valdymą kaip kiekvienam privalomą demokratinę praktiką.

„Pas mus demokratija atėjo labai lauktai, bet labai netikėtai. (...) Ir mes ją įsivaizduojame kaip kokį debesį, kuris virš mūsų galvų kybo ir staiga virš Lietuvos pasikabino (...), ir tai štai čia mūsų demokratija. Kuo svarbi šita Snyderio knyga ir kuo svarbus visas šitas nerimas, juntamas vakaruose ir pas mus yra tas, kad pradedama suvokti, kad demokratija nėra kažkoks virš mūsų kybantis debesis, o demokratija yra (...) praktikos“ – aiškino P. Gritėnas.

Jis lygino šiandieninę ir Antikos lopšyje susiformavusią demokratijas. Esą senovės Romos imperijoje demokratija veikė paprastu principu – daugumos tironija, kuri paaiškėdavo vykdant paprastą balsavimą.

„Dabartinė demokratija yra siaubingai painus mechanizmas, kuriame yra ir gali atsirasti nedemokratiškumo. Dėl to daugybė žmonių jo pradeda nebesuprasti ir jie pradeda nebegerbti tų taisyklių ir pradeda sakyti, kad gal supaprastinam tas taisykles“ – P. Gritėnas pridėjo, kad ten, kur įsivyrauja antidemokratiškumas, gali iškilti tironija.

Raginimai pakeisti sistemą

E. Murauskaitė išskyrė socialinės erdvės diskusijų nešamą problemą: „Šiandien individualiomis medijomis paremta informacijos apykaita skatina visus imti vadžias į savo rankas, imtis iniciatyvos, daryti pačiam, čia ta sistema yra supuvus – imkim pakeiskim.“

O dabar egzistuojančią diskusijų kultūrą P. Gritėnas pavadino replikų kultūra: „Didžioji grėsmė yra kintantis bendravimo ir komunikavimo būdai. Gyvas bendravimas tampa retenybe. Politinė diskusija, kai tai daro atsisėdę kelių skirtingų pasaulėžiūrų atstovai yra labai retas dalykas. Net parlamente pasisakymai trunka minutę, tai yra replikos. Gyvename replikų kultūroje, socialiniuose tinkluose replikuojam ir reaguojam vienas kitam greitai ir sutrumpintai.“

Dar viena problema, kurią iškėlė M. Adomėnas – demokratijos suvokimas kaip nekvestionuojamo ir nepajudinamo dalyko, kurio apsaugai ir priežiūrai net nereikia pastangų, nes jis vis tiek ten bus. Dėl to, nusivylę tam tikrais demokratiniais procesais piliečiai patys nesistengia pagerinti demokratijos formos, tačiau nusikelia į socialines erdves ir užsidaro savo nuomonės burbule. Taip sukuriant gerą terpę antidemokratinėms apraiškoms, anot M. Adomėno, „tironija gali ateiti nematomais pavidalais.“

Visi diskusijos dalyviai pritarė, kad norint turėti tvarią ir užtikrintą demokratiją, svarbu palaikyti gyvą verbalinį pokalbį tiek su taip pat manančiais, tiek su nepatogiais oponentais. Tokiu būdu galima išlaikyti mažiau susiskaldžiusią visuomenę, o seime niekam nereikės atstovauti „tylios daugumos“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt