Pasaulyje

2019.11.28 14:56

Macronas pareiškė, kad ES turėtų dalyvauti JAV ir Rusijos branduolinėse sutartyse

atnaujinta 15.22
LRT.lt2019.11.28 14:56

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė, kad Europos Sąjunga turėtų tapti naujo JAV ir Rusijos branduolinių ginklų ir vidutinio nuotolio raketų susitarimo dalimi, praneša AFP.

Prancūzijos vadovas ketvirtadienį pasakė, kad Europos valstybės turėtų dalyvauti visose naujose JAV ir Rusijos derybose dėl branduolinių ginklų ir vidutinio nuotolio balistinių raketų sutarčių.

„Negalime apsiriboti dvišalėmis sutartimis“, – po susitikimo su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu sakė E. Macronas.

Jo nuomone, ES turėtų dalyvauti derybose dėl naujos JAV ir Rusijos sutarties, kai šį rugpjūtį buvo nutraukta vidutinio nuotolio balistinių raketų INF sutartis po to, kai JAV pranešė, kad Rusija ją pažeidinėjo.

Kremlius ketvirtadienį pranešė, kad E. Macronas sakė Maskvai esantis pasiruošęs diskutuoti apie Rusijos siūlymą pritaikyti moratoriumą raketų dislokavimui Europoje. Remdamasi „Interfax“ tai praneša agentūra „Reuters“.

Rusija moratoriumą raketų dislokavimui pasiūlė po to, kai buvo nutraukta INF sutartis. E. Macronas paragino NATO bendrauti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu svarbiais klausimais, pavyzdžiui, dėl naujų balistinių raketų sutarčių.

Surengtoje spaudos konferencijoje po susitikimo su J. Stoltenbergu, E. Macronas gynė savo anksčiau išsakytą teiginį apie NATO ištikusią smegenų mirtį. Esą jis buvo naudingas kaip žadintuvas Aljanso nariams, rašo „Deutsche Welle“.

Prancūzijos vadovas taip pat pabrėžė, kad sąjungininkams reikia daugiau vienybės, o europiečiai esą turi prisiimti daugiau saugumo atsakomybių.

„Paskutiniai du (NATO) viršūnių susitikimai buvo skirti išimtinai tam, kaip mes galėtume palengvinti JAV tenkančią finansinę naštą“, – Prancūzijos vadovo žodžius cituoja „Deutsche Welle“.