Pasaulyje

2019.11.28 07:51

Po Macrono frazės apie „mirusias NATO smegenis“ – jo ir NATO vadovo susitikimas

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.28 07:51

Ketvirtadienį NATO generalinis sekretorius Paryžiuje susitiks su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu. Būtent jis ištarė skambią frazę apie „mirusias NATO smegenis“. Po NATO užsienio reikalų ministrų susitikimo Briusleyje Jensas Stoltenbergas ir E. Macronas turėtų daugiausia dėmesio skirti politinei koordinacijai aljanso viduje.

Po NATO šalių užsienio reikalų ministrų susitikimo Briuselyje paaiškėjo, kad tokios nedžiuginančios nuomonės apie NATO politiką, bent jau viešai, laikosi tik Prancūzijos vadovybė. Greičiausiai tokią nuomonę prancūzai susidarė po netikėtai staigių Jungtinių Valstijų ir NATO narės Turkijos politinių ir karinių viražų Sirijoje.

Po Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano vizito Vašingtone turkų karinė kampanija Sirijos šiaurėje sustojo ir padėtis ten aprimo. Savo ruožtu Briuselyje ir vokiečiai, ir kitos įtakingos NATO šalys priminė Prancūzijai, kad vien Europos Sąjungos valstybės nesugebės užtikrinti veiksmingo karinio atgrasymo, bet tai nereiškia, kad aljanso politika yra be priekaištų.

„Mums reikėtų stiprinti politinį NATO sparną, kad būtų glaudesnė politinė koordinacija tarp parnerių, kad būtų labiau derinami partnerių šiaurės Amerikoje ir Europoje interesai. Reikia diskusijų, kaip papildomos pastangos užtikrinti Europos saugumą turėtų būti koordinuojamos su NATO. Mums reikėtų ekspertų patarimų šiais klausimais“, – teigia Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas.

NATO susitikime Briuselyje paaiškėjo, kad daug dešimtmečių prieš sovietinį bloką, o dabar prieš nedemokratišką Rusijos režimą nukreiptas aljansas dabar jau turi ir rimtesnių oponentų.

„Kinija tampa vis svarbesne globaline galybe. Matome, kad jie nesivadovauja mūsų vertybėmis kai kalbama apie rinkimus, bei žodžio laisvę.Taip kartojasi nuolat. Be abejo, NATO – vertybėmis pagrįsta organizacija. Tvirtai tikime demokratija ir žodžio laisve. Būtent šias vertybes visada ginsime“, – sako NATO generalinis sekretorius.

Už poros savaičių per NATO viršūnių susitikimą Londone visus šiuos nesutarimus ir iškilusius klausimus dar kartą galės aptarti NATO šalių vadovai.

Reportaže nuo 02.39 min.:

Žinios. Protestų savaitėje gaisras neblėsta: įspėjamąjį streiką pradeda ir švietimiečiai