Pasaulyje

2019.11.27 17:12

Paukščiai, anomalija ar dronas – aiškinamasi, dėl ko teko trumpam uždaryti Baltuosius rūmus ir sukelti tarnybas

LRT.lt2019.11.27 17:12

Dėl „lėtai judančios dėmės“, o gal tiesiog pulko paukščių, antradienio rytą buvo uždaryti Baltieji rūmai, o patekimas į Kapitolijų griežtai apribotas. Kol kas lieka neaišku, kas iš tikrųjų tai buvo.

Kaip remdamasis šaltinio teisėsaugoje informacija rašo CNN, aukštas pareigas užimantys įvairių agentūrų pareigūnai koordinavo ir stebėjo situaciją po to, kai Kapitolijaus policijos vadavietės radaras užfiksavo paslaptingą „dėmę“, judančią nuo Nacionalinės alėjos pietų link. Į orą buvo pakelti kariniai lėktuvai.

Pirminiais vertinimais, „dėmė“ galėjo būti neatpažintas orlaivis, įskridęs į ribojamą oro erdvės zoną, dėl kurio ir buvo laikinai blokuotas patekimas į kai kuriuos pastatus.

Anot Federalinės aviacijos administracijos (FAA), oro erdvė aplink Vašingtoną yra griežčiau ribojama nei bet kurioje kitoje šalies vietoje, „nes taisyklės, priimtos po 2001 m. rugsėjo 11 d. atakų, numato, jog šioje vietoje turi būti sukurta „nacionalinės gynybos oro erdvė“, kurioje ribojamas orlaivių eismas, leidžiant skraidyti tik tiems, kas turi FAA ar Transporto saugos administracijos leidimus“, rašo CNN.

„Aukšto rango pareigūnai iš įvairių žinybų konferencinio pokalbio būdu stebi situaciją, susijusią su nacionalinės svarbos įvykiu. Šiaurės Amerikos aerokosminės gynybos vadovybės (NORAD) orlaivis yra įvykio vietoje ir siunčia pranešimus. Šiuo metu oro erdvę pažeidęs lėktuvas nėra laikomas priešišku,“ – vos pasklidus informacijai apie įvykį sakė Pentagono atstovas spaudai papulk. Chrisas Mitchellas.

Tačiau praėjus kelioms valandoms po to, kai pavojus buvo atšauktas, gynybos pareigūnas CNN sakė, kad kol kas nėra tiksliai nustatyta, kas sukėlė sąmyšį.

JAV gynybos pareigūnas CNN patvirtino, kad šiuo metu analizuojamos trys galimos priežastys: paukščiai, atmosferos anomalija ir bepilotė skraidyklė.

Šaltinis JAV Kapitolijaus policijoje patvirtino, kad „kol kas nėra žinoma“, kas atsitiko, išskyrus tai, kad radare buvo matoma didelė lėtai judanti dėmė, sukėlusi įtarimų, jog tai galėtų būti bepilotė skraidyklė.

JAV pakrančių apsaugos sraigtasparniai, atskridę perimti įsibrovėlio, nepamatė jokio pavojų keliančio objekto, kurio atžvilgiu būtų reikėję imtis kokių nors veiksmų, todėl teisėsauga galimos bepilotės skraidyklės paieškas tęsė ant žemės, – paaiškino gynybos pareigūnas.

Baltuosiuose rūmuose dirbantis pareigūnas CNN taip pat teigė, kad pastatas buvo uždarytas, reaguojant į bepilotę skraidyklę, tačiau du šaltiniai Kapitolijaus policijoje CNN aiškino, kad atsižvelgiant į tai, kaip lėtai judėjo nenustatytas skraidantis objektas tuo metu, kai jį užfiksavo radaras, ir kaip staiga jis išsisklaidė, tai galėjo būti ir paprasčiausias paukščių būrys.

Šią teoriją patvirtina ir tai, kad, anot gynybos pareigūno, nedelsiant į orą pakelti kariniai kovos lėktuvai ir sraigtasparniai danguje jokių objektų neaptiko.

JAV pareigūnas CNN taip pat teigė, kad Federalinės aviacijos administracijos radarai jokių orlaivių neužfiksavo.

Visgi CNN perklausytame iš skrydžių valdymo centro gautame garso įraše girdėti, kad karinio naikintuvo pilotas, atsiliepiantis į šaukinį „Blackjack“, pranešė ore matantis būrį paukščių.

„Apmokytas radaro operatorius turėtų gebėti atskirti paukščių būrį nuo orlaivio, tačiau panašios klaidos pasitaiko gana dažnai, – sako oro pajėgų atsargos pulkininkas Cedricas Leightonas. – Paukščių būrio vaizdas radare gali būti labai panašus į tai, kaip jame atrodo nedidelis orlaivis. Taip kartais nutinka, naudojantis senesnėmis radarų sistemomis.“

Antradienio įvykis parodė, kad radare matomus vaizdus turėtų „patikslinti kiti informacijos šaltiniai, kurie galėtų patvirtinti arba suabejoti tuo, kaip radaro operatorius ar oro kontrolės dispečeris interpretuoja jo ar jos ekrane matomus signalus,“ – pridūrė C. Leightonas.

Šaltinis Kapitolijaus policijoje informavo, kad 8.27 val., kai pirmą kartą buvo pastebėtas skraidantis objektas, JAV Kongreso pastate buvo paskelbtas kodas „Aircon yellow“. AIRCON yra įspėjimo sistema, suveikianti tuomet, kai į ribojamą oro erdvę virš Vašingtono įskrenda tam leidimo neturintis orlaivis.

Prireikė 11 minučių, kol objektas buvo radaro fiksavimo zonoje, kad Kapitolijuje būtų paskelbtas pavojaus kodas „Aircon orange“, rodantis, kad objektas juda lėtai.

JAV Kapitolijaus policijos atstovė spaudai Eva Malecki antradienį sakė, kad „patekimas į Kapitolijaus pastatų kompleksą buvo blokuojamas neilgai dėl „perteklinio atsargumo“ ir kad pavojus buvo atšauktas, praėjus 45 minutėms po to, kai neatpažintas orlaivis galimai pažeidė ribojamą oro erdvę.