Pasaulyje

2019.11.26 14:17

Čekija pastebi rusų ir kinų žvalgybos suaktyvėjimą: domina valdžia, pramonė ir mokslininkai

atnaujinta 15.00
ELTA, BNS2019.11.26 14:17

Čekijos saugumo informacijos tarnyba (BIS) pareiškė, kad 2018 metais šalyje savo veiklą suaktyvino Rusijos ir Kinijos specialiosios tarnybos. Tai sakoma BIS praėjusių metų ataskaitoje, kurios atviroji dalis buvo paskelbta antradienį.

„2018 metais Čekijos teritorijoje žvalgybinį aktyvumą padidino visų Rusijos specialiųjų tarnybų – Užsienio žvalgybos tarnybos (SVR), Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) ir Federalinės saugumo tarnybos (FSB) – darbuotojai ir neetatiniai agentai“, – pažymima dokumente.

Priduriama, kad jų „veiklos tikslas – daryti poveikį sprendimų priėmimui įvairiais administracinio valdymo lygmenimis“.

Pasak dokumento autorių, Rusijos specialiosios tarnybos mėgina daryti įtaką Čekijos politikams, o problema nacionaliniam saugumui yra ir didelis Rusijos ambasados šalyje darbuotojų skaičius.

Spalio mėnesį BIS direktorius Michalas Koudelka per konferenciją saugumo klausimais šalies Deputatų Rūmuose (parlamento žemuosiuose rūmuose) pranešė, kad jo žinyba susekė Čekijos teritorijoje veikusį Rusijos specialiosioms tarnyboms dirbusių agentų tinklą.

Rusija tikriausiai buvo atsakinga už ataką prieš Čekijos užsienio reikalų ministerijos kompiuterių tinklą, kuriame laikoma neįslaptinta informacija, nurodoma BIS ataskaitoje.

„Užpuolikai stengėsi užsitikrinti nuolatinę prieigą prie paveiktos sistemos“, – rašoma dokumente.

Tuo metu viena Kinijos kibernetinio šnipinėjimo grupė tikriausiai užkrėtė minėtą URM tinklą kenksminga programine įranga, pridūrė BIS.

Institucija nurodė, kad trečią ataką – čekų karių privačių elektroninio pašto paskyrų užkrėtimą kenkėjiškomis programomis – įvykdė grupė APT28, kurią JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) sieja su Rusijos vyriausybe.

„Rusijos Federacijos ir Kinijos Liaudies Respublikos žvalgybos tarnybos veikia itin aktyviai ir agresyviai“, – rašo ataskaitos autoriai.

2018 metais „Rusijos ir Kinijos žvalgybos veikla paveikė politikos, diplomatijos, šnipinėjimo, ekonomikos ir informacinės kovos sritis“, priduria jie.

Analizuodama Kinijos specialiųjų tarnybų veiklą Čekijoje, BIS pažymi, kad šios šalies atstovai mėgina gauti prieigą prie slaptos informacijos laikmenų, daugiausia – pramonės ir naujų technologijų srityje. Gerokai padidėjo Kinijos agentų susidomėjimas čekų mokslininkais.