Pasaulyje

2019.11.25 17:13

Atskleidė šnipą, perdavusį Sovietų Sąjungai amerikiečių atominės bombos paslaptis

LRT.lt2019.11.25 17:13

JAV istorikai nustatė ketvirtą asmenį, kuris perdavinėjo Sovietų Sąjungai informaciją, susijusią su itin slaptu JAV „Manheteno projektu“, kuriuo buvo kuriamas branduolinis ginklas. Oscaras Seboreris, slapyvardžiu Dievo dovana (Godsend), sovietams slaptą informaciją perdavinėjo 1944–1946 metais, rašo „The New York Times“.

O. Seboreris „Manheteno projekto“ būstinėje Naujosios Meksikos valstijoje dirbo inžinieriumi. Kartu su dar dviem broliais jis buvo šnipų grupės, vadintos „Artimųjų grupe“, nariais. Apie šį atradimą CŽA žurnale paskelbė istorikai Harvey Klehras ir Johnas Earlas Haynes.

„Jis jiems perdavė „A“ bombos formulę“, – apie O. Seborerio darbą sakė kitas „Artimųjų grupės“ narys informatoriui, rašoma tyrime, kurį cituoja „The New York Times“.

Iki šiol buvo žinoma apie 3 šnipus, kurie Stalino vadovaujamai Sovietų Sąjungai perdavė kuriamo JAV branduolinio ginklo paslaptis. Sovietų Sąjunga sėkmingai išbandė savo sukurtą bombą praėjus vos 49 mėnesiams po to, kai JAV detonavo pirmąjį branduolinį ginklą 1945 metais dykumoje Naujojoje Meksikoje.

Istorikai teigia, kad vis dar laukia galimybės susipažinti su įslaptinta informacija, kuri jiems leistų geriau suprasti O. Seborerio darbą projekte.

O. Seboreris 1921 m. gimė Niujorke lenkų emigrantų šeimoje, čia baigė studijas ir dalyvavo seisminės veiklos matavimuose išbandant branduolinį ginklą. Jis pabėgo į Sovietų Sąjungą 1951-aisiais ir mirė Maskvoje 2015 metais. FTB žinojo apie jo šnipinėjimą, tačiau šią informaciją laikė paslaptyje.

Šaltojo varo studijų vadovas Harvardo universitete Markas Krameris leidiniui „The New York Times“ nurodė, kad ši naujiena atskleidžia, jog „sovietų ginklų specialistai gaudavo itin daug vertingos informacijos. Šnipinėjimas, parodantis jiems teisingą kryptį ir leidžiantis išvengti klystkelių, jiems padėjo kur kas labiau, nei jie yra linkę pripažinti.“