Pasaulyje

2019.11.25 08:33

Popiežius per kelionę Japonijoje paragino padėti nukentėjusiesiems Fukušimoje

BNS2019.11.25 08:33

Popiežius Pranciškus pirmadienį paragino dėti daugiau pastangų padedant 2011 metais Japonijoje nuo „trigubos nelaimės“ – žemės drebėjimo, cunamio ir Fukušimos branduolinės avarijos – nukentėjusiems žmonėms, atkreipdamas dėmesį į šalyje pastebimą „susirūpinimą“ dėl tolesnio atominės energijos naudojimo.

Priešpaskutinę savo ilgai lauktos kelionės dieną Pranciškus dalyvavo emocingame susitikime su žmonėmis, išlikusiais gyvais po tos lemtingos dienos – 2011 metų kovo 11-osios, kai 9,1 balo žemės drebėjimas ir jo sukelta 17 m aukščio cunamio banga nuniokojo daugumą Japonijos šiaurės rytinių rajonų. Tąsyk žuvo beveik 16 tūkst. žmonių.

Jis apkabino 17-metį Matuski Kamoshitą, kuris pontifikui sakė, kad po evakuacijos jis patyrė tokias patyčias, kad „norėjo mirti“ ir kad jo tėvas po stichinės nelaimės susirgo fiziškai ir psichiškai.

82 metų pontifikas pagerbė žmones, kurie skubėjo padėti nukentėjusiesiems „maldomis bei materialine ir finansine pagalba“.

„Mes neturėtume leisti, kad bėgant laikui prarastumėte tokius veiksmus, ar kad jie išnyktų po pradinio šoko; verčiau turėtume juos tęsti ir palaikyti“, – sakė Pranciškus.

Cunamio banga nušlavė viską savo kelyje – žmones, pastatus ir ūkius, taip pat apgadino Fukušimos atominės elektrinės aušinimo sistemas ir sukėlė rimčiausią branduolinę katastrofą nuo Černobylio avarijos laikų.

Per pirmąsias dienas po žemės drebėjimo savo namus paliko beveik pusė milijono žmonių, ir net šiandien maždaug 50 tūkst. žmonių tebegyvena laikinuose būstuose.

Popiežius išgirdo šiurpius pasakojimus iš tą dieną išgyvenusių žmonių, tokių kaip Toshiko Kato, kuri vadovavo katalikiškam darželiui ir neteko savo namų smogus cunamiui.

„Prisimenu, kad stovėdama savo namų griuvėsiuose buvau dėkinga už suteiktą gyvybę, už tai, kad esu gyva ir galiu tuo džiaugtis“, – pasakojo ji popiežiui.

1,3 milijardo pasaulio katalikų lyderis pažymėjo, kad dalis gyvų išlikusių žmonių jaučiasi „pamiršti“ ir susiduria su besitęsiančiomis užterštos žemės bei ilgalaikio radiacijos poveikio problemomis.

Vis tik jis nesprendė nesikišti į diskusijas dėl branduolinės energijos Japonijoje, tik atkreipdamas dėmesį, jog šalies vyskupai paragino uždaryti atomines jėgaines.

„Tai savo ruožtu apima, kaip pabrėžė mano broliai vyskupai Japonijoje, susirūpinimą dėl tolesnio branduolinės energijos naudojimo; dėl šios priežasties jie paragino panaikinti atomines elektrines“, – teigė Pranciškus.

2016 metais Japonijos vyskupų konferencija paskelbė pareiškimą, kuriame raginama nebenaudoti tokių jėgainių.

Po susitikimo M. Kamoshita sakė žurnalistams, kad anksčiau šiemet jis buvo pakviestas apsilankyti Vatikane ir kad popiežius jį prisimena.

„Esu labai sujaudintas“, – sakė berniukas.