Pasaulyje

2015.08.25 01:30

Prancūzijos traukinio herojams – aukščiausi Prancūzijos apdovanojimai

ELTA2015.08.25 01:30

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande‘as apdovanojo tris amerikiečius ir britą, kurie užkirto kelią teroro aktui traukinyje, skelbia BBC.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande‘as apdovanojo tris amerikiečius ir britą, kurie užkirto kelią teroro aktui traukinyje, skelbia BBC.

Prancūzijos vadovas Spenceriui Stone‘ui, Alekui Skarlatosui, Anthony Sadleriui ir britui Chrisui Normanui Eliziejaus rūmuose įteikė aukščiausią Prancūzijos apdovanojimą – Garbės legiono ordiną. Kiti du neįvardyti keleiviai šį apdovanojimą gaus vėliau.

Penktadienį šie keleiviai sutramdė įtariamą radikalų islamistą greitajame traukinyje, vykusiame iš Amsterdamo į Paryžių. Prancūzijos pareigūnai šiuo metu apklausia 25-erių įtariamąjį, marokietį Ayoubą El-Khazzani.

F. Hollande‘as pirmadienio rytą keturiems keleiviams per ceremoniją Paryžiuje prie krūtinės prisegė medalius. Prieš šią ceremoniją šalies vadovas dėkojo vyrams už jų drąsą.

„Prancūzijos vardu norėčiau jums padėkoti. Visas pasaulis gerbia jūsų drąsą. Rizikavote savo gyvybėmis, kad apgintumėte laisvę“, – kalbėjo F. Hollande‘as, pridūręs, kad šis keleivių poelgis visiems turėtų tapti pavyzdžiu.

„Teroristas nusprendė įvykdyti išpuolį. Jis turėjo pakankamai ginklų ir amunicijos, kad surengtų skerdynes. Tą jis būtų padaręs, jei jūs nebūtumėte jo sutramdę, rizikuodami savo gyvybėmis“, – teigė Prancūzijos prezidentas.

Ceremonijoje pirmadienį dalyvavo Belgijos premjeras Charles Michelis, JAV ambasadorė Prancūzijoje Jane Hartley ir Prancūzijos geležinkelių bendrovės SNCF vadovas.

Garbės legiono ordiną 1802 metais įkūrė Napoleonas Bonapartas. Apdovanojimas iš viso turi penkias kategorijas. Keleiviams buvo įteiktas Garbės legiono kavalieriaus titulas – bene dažniausias apdovanojimas Prancūzijoje.

Per išpuolį traukinyje sužeistas Prancūzijos ir JAV pilietybes turintis keleivis ir Prancūzijos pilietis, kuris pirmasis susidūrė su užpuoliku ir bandė jį sutramdyti, apdovanojimus gaus vėliau. F. Hollande‘as sakė, kad dvigubą pilietybę turintis 51-erių Markas Moogalianas vis dar guli ligoninėje. Kitas vyriškis reikalavo, kad jo tapatybė liktų neatskleista.

Amerikiečiai sekmadienį pasidalijo penktadienį vykusio incidento detalėmis. JAV oro pajėgose tarnaujantis S. Stone‘as pasakojo pabudęs iš gilaus miego, kai pamatė ginkluotą vyrą ir iš karto bėgo jo sulaikyti. Kariškiui buvo sužalotas kaklas, nykštys ir prakirstas antakis. S. Stone‘as taip pat bėgo gelbėti sužeisto Prancūzijos ir JAV pilietybes turinčio keleivio, kuriam buvo šauta į kaklą. Vaikinas pasakojo įbedęs du pirštus sužeistajam į kaklą, suradęs arteriją ir sustabdęs kraujavimą.

Įtariamojo advokatė Sophie David pasakojo, esą įtariamasis buvo priblokštas sužinojęs, kad jo veiksmai siejami su terorizmu. Marokietis teigė, kad ginklus jis rado viename Belgijos parke ir tiesiog norėjo apvogti keleivius. Tuo metu A. El-Khazzani tėvas Mohamedas El-Khazzani tvirtino „Daily Telegraph“, kad jo sūnus buvo „geras berniukas“, domėjosi futbolu ir žvejyba.

„Neįsivaizduoju, ką jis sau galvojo. Nekalbėjau su juo daugiau nei metus“, – tikino M. El-Khazzani.

Pranešama, kad įtariamasis gyveno Prancūzijoje, Ispanijoje, Belgijoje ir buvo išvykęs į Siriją. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt