Pasaulyje

2019.11.22 18:25

JAV įvedė sankcijas Irano ryšių ministrui dėl interneto blokavimo

atnaujinta 19.45
Darius Mikutavičius, ELTA2019.11.22 18:25

JAV Iždo departamentas įvedė baudžiamąsias sankcijas Irano ryšių ministrui Mohammadui Javadui Azari Jahromi po to, kai, dėl padidintų benzino kainų šalyje kilus protestams, Teheranas užblokavo interneto ryšį.

„Įvedame sankcijas Irano informacijos ir ryšių technologijų ministrui už interneto prieigos apribojimą, įskaitant ir prieigą prie populiarių susirašinėjimo programėlių, kurios padeda dešimtims milijonų iraniečių bendrauti vieniems su kitais ir su išoriniu pasauliu“, – pranešime teigė iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas.

„Irano lyderiai žino, kad laisva ir atvira interneto prieiga atveria jų neteisėtumą, taigi, jie bando cenzūruoti internetą ir taip numalšinti protestus prieš režimą“, – tvirtino S. Mnuchinas.

Protestai Irane prasidėjo praeitą penktadienį, kai benzino kaina šalyje buvo padidinta 200 proc.

Nors oficialiais duomenimis protestų metu žuvo 5 žmonės, žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ teigia, kad yra daugiau nei 100 aukų, nes saugumo pareigūnai protestams malšinti naudoja kovines kulkas.
Iždo departamento teigimu, M. J. Azari Jahromi yra buvęs Žvalgybos ministerijos pareigūnas, kuris užsiėmė interneto cenzūra prieš du metus, kai tapo ryšių ministru.

Jis taip pat „buvo susijęs su opozicijos aktyvistų sekimu“, tvirtina JAV iždo departamentas.

Penktadienį internetas Irane vis dar yra blokuojamas, nors valdžios pareigūnai ir valstybinės naujienų agentūros tvirtina, kad blokavimas yra palaipsniui atšaukiamas.

Sankcijos reiškia, kad M. J. Azari Jahromi turtas Jungtinėse Valstijose yra įšaldomas, o amerikiečiams draudžiama su juo turėti verslo reikalų.

Ketvirtadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas apkaltino Iraną interneto blokavimu bandant nuslėpti dėl protestų kylančias „mirtį ir tragediją“.

„Iranas tapo toks nestabilus, kad režimas turėjo atjungti visą interneto sistemą, kad didūs iraniečiai negalėtų kalbėti apie baisų šalyje vykstantį smurtą“, – tviteryje rašė D. Trumpas.

„Jie nenori JOKIO skaidrumo, manydami, kad pasaulis nesužinos apie mirtį ir tragediją, kurią sėja Irano režimas!“ – pridūrė jis.