Pasaulyje

2019.11.21 19:57

Liudytoja JAV Kongrese: respublikonai patikėjo Rusijos išgalvota „fikcija“ apie Ukrainą

atnaujinta 22.35
BNS2019.11.21 19:57

Buvusi aukšto rango Baltųjų rūmų ekspertė Rusijos klausimais ketvirtadienį, duodama parodymus Kongresui, pareiškė, kad prezidentą Donaldą Trumpą apkaltos proceso metu ginantys respublikonai patikėjo viena sąmokslo teorija apie Ukrainą, esą sukurta Rusijos.

Buvusi Nacionalinio saugumo tarybos pareigūnė Fiona Hill per penktą dieną vykstančius Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto apkaltos tyrimo viešus posėdžius tvirtino, jog dalies respublikonų ir paties D. Trumpo priimta teorija, kad į 2016 metų JAV prezidento rinkimus kišosi ne Rusija, o Ukraina, yra „fikcija“, išgalvota Maskvos siekiant sukelti sumaištį Amerikos politikoje.

„Atrodo, jog kai kurie iš jūsų šiame komitete tiki, kad Rusija ir jos saugumo tarnybos nevykdė kampanijos prieš mūsų šalį – ir kad galbūt tą kažkokiu būdu darė Ukraina“, – pažymėjo F. Hill, duodama parodymus.

„Tai yra fiktyvus naratyvas, kurį sukūrė ir skleidė pačios rusų saugumo tarnybos“, – pridūrė ji.

D. Trumpas ir keli prieš Kongresą stoję liudytojai išsakė nuomonę, kad į 2016 metų rinkimus kišosi būtent Kijevas, o ne Maskva.

Jie taip pat teigė, kad amerikiečių prezidento oponentai demokratai paslėpė slaptą kompiuterinį serverį, kurį Ukrainoje valdo kibernetinio saugumo įmonė „Crowdstrike“, ir kad jame saugomi duomenys esą įrodytų šią teoriją.

Šiuo metu nėra jokių įrodymų, patvirtinančių kurį nors iš šių teiginių, tačiau D. Trumpas ir jo asmeninis advokatas Rudy Giuliani šių metų pradžioje spaudė Ukrainą inicijuoti tyrimą šiais klausimais.

Liepos 25 dieną bendraudamas telefonu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu Baltųjų rūmų šeimininkas paprašė jo „paslaugos“, sakydamas: „Norėčiau, kad išsiaiškintumėte, kas nutiko kalbant apie visą šią situaciją Ukrainoje“. Per tą pokalbį jis paminėjo ir „Crowdstrike“.

„Kalbama, kad Ukraina turi šį serverį“, – sakė D. Trumpas.

Demokratai kaltina JAV prezidentą piktnaudžiavimu savo įgaliojimais spaudžiant Ukrainą pradėti tyrimus, kurie potencialiai būtų jam parankūs, nes pakenktų jo varžovams iš Demokratų partijos.

F. Hill pareiškė komitetui, kad istorija apie Ukrainą atspindi Rusijos pastangas „susilpninti mūsų šalį“.

„Turime nedaug laiko, kad juos sustabdytume“, – teigė buvusi Baltųjų rūmų pareigūnė.

„Vykdant šį tyrimą norėčiau paprašytų jūsų nepateisinti politinių motyvų paskatintų melagysčių, kurios akivaizdžiai naudingos Rusijos interesams, – sakė ji. – Ši fikcija žalinga, net jei pasitelkiama vien tik vidaus politikos tikslams.“

„Neturime leisti, kad vidaus politika trukdytų mums gintis nuo užsienio valstybių, kurios tikrai nori mums pakenkti“, – pabrėžė F. Hill.

Nepalankus liudijimas

F. Hill savo parodymus davė kitą dieną po to, kai JAV ambasadorius prie Europos Sąjungos trečiadienį paliudijo per apkaltos proceso posėdį Kongrese, kad vykdė D. Trumpo nurodymus spausti Kijevą suteikti paslaugą už paslaugą (quid pro quo).

Diplomatas Gordonas Sondlandas patvirtino, kad Baltieji rūmai iš tiesų buvo nustatę minėtus tyrimus kaip išankstinę sąlygą, kad įvyktų D. Trumpo ir V. Zelenskio susitikimas.

Jis taip pat sakė, kad D. Trumpas liepė jam ir kitiems diplomatams vadovautis R. Giuliani nurodymais dėl politikos Ukrainos atžvilgiu.

G. Sondlando teigimu, R. Giuliani reikalavimai, kad Ukraina pradėtų prieš JAV demokratus nukreiptus tyrimus „buvo quid pro quo, kad prezidentui Zelenskiui būtų surengtas vizitas Baltuosiuose Rūmuose“.

Jis taip pat teigė padaręs išvadą, kad liepos 18-ąją priimtas sprendimas įšaldyti 391 mln. dolerių karinės pagalbos Ukrainai buvo spaudimas Kijevui pradėti minėtus tyrimus.

F. Hill dalyvavo paskutinę dieną vykstančiuose suplanuotuose apkaltos tyrimo posėdžiuose Žvalgybos komitete.

Komiteto atstovai nekomentuoja, ar bus kviečiama daugiau liudytojų, ir netrukus Atstovų Rūmų tyrimas turėtų priartėti prie pabaigos.

Po to surinkta medžiaga turėtų būti perduota Atstovų Rūmų teismų komitetui, kad šis suformuluotų apkaltos straipsnius.

Teismų komitetas gali nuspręsti surengti daugiau posėdžių ir siekti, kad parodymus duotų pats D. Trumpas ar jo atstovai.