Pasaulyje

2019.11.21 18:45

Izraelio premjerui Netanyahu pareikšti kaltinimai dėl korupcijos, jis sako – tai „politiškai motyvuota“

atnaujinta 21.18
BNS, LRT.lt2019.11.21 18:45

Izraelio teisingumo ministerija ketvirtadienį pranešė, kad premjerui Benjaminui Netanyahu pareikšti kaltinimai dėl sukčiavimo, piktnaudžiavimo pasitikėjimu ir kyšininkavimo.

Generalinis prokuroras Avichai Mandelblitas „nusprendė pareikšti kaltinimus premjerui Benjaminui Netanyahu dėl kyšio paėmimo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo pasitikėjimu“, sakoma ministerijos pareiškime.

Jame priduriama, kad pranešimas apie sprendimą ir dokumento, kuriame išdėstyti kaltinimai, kopija buvo pateikta premjero teisininkams.

Kaip skelbiama kaltinamajame akte, B. Netanyahu priėmė šimtų tūkstančių dolerių vertės šampano ir cigarų iš savo draugų milijardierių, siūlė keistis paslaugomis su vienu laikraščių leidėju ir pasinaudojo savo įtaka, kad padėtų vienam turtingam telekomunikacjų magnatui mainais į sau palankius pranešimus viename populiariame naujienų portale.

Premjeras kaltinimus griežtai neigia

B. Netanyahu atmetė tai, ką pavadino „neteisingais kaltinimais“. Jis sako, kad kaltinimai dėl sukčiavimo, piktnaudžiavimo pasitikėjimu ir kyšininkavimo yra „politiškai motyvuoti“.

B. Netanyahu, kuris griežtai neigia visus kaltinimus, tapo pirmuoju Izraelio ministru pirmininku, kuriam pareikšti kaltinimai einant pareigas.

A. Mandelblitas vėliau ketvirtadienį žada paskelbti viešą pareiškimą, o B. Netanyahu turėtų į jį atsakyti.

Anksčiau premjeras vadino kaltinimus raganų medžiokle, kritikavo žiniasklaidą, policiją, prokurorus ir teisingumo sistemą.

B. Netanyahu neprivalo atsistatydinti iš pareigų, nebent būtų pripažinta jo kaltė, o jis būtų išnaudojęs visas apeliacijų galimybes. Vis dėlto politinis spaudimas premjerui veikiausiai bus didelis.

Dabar ministras pirmininkas gali kreiptis į Knesetą prašydamas suteikti jam teisinę neliečiamybę.

Rimčiausi kaltinimai susiję su vadinamąja „Byla 4000“, kurioje B. Netanyahu kaltinamas priėmęs teisės aktų, dėl kurių jo draugo telekomunikacijų magnato Shaulio Elovitchiaus vadovaujama įmonė „Bezeq“ gavo naudos už daugiau kaip 250 mln. dolerių. Mainais „Bezeq“ valdomas naujienų portalas „Walla“ paskelbė B. Netanyahu ir jo šeimai palankių straipsnių.

Kaltinamajame akte sakoma, kad jųdviejų santykiai buvo „pagrįsti abipusiu supratimu, kad kiekvienas jų turėjo svarbių interesų, kuriuos kita pusė turi galimybę paremti“. B. Netanyahu taip pat kaltinamas slėpęs šiuos santykius pateikdamas „dalinę ir klaidinančią informaciją“ apie savo ryšius su Sh. Elovitchiumi.

Du artimi B. Netanyahu patarėjai liudijo prieš jį šioje byloje.

Kaltinamajame akte taip pat nurodoma, kad B. Netanyahu iš milijardierių Arnono Milchano ir Jameso Packerio dovanų gaunamas šampanas „virto tam tikra tiekimo linija“. Skelbiama, kad šių dovanų vertė yra apie 200 tūkst. dolerių.

Be to, kaltinamajame akte teigiama, kad B. Netanyahu padėjo Izraelio piliečiui A. Milchanui, kuris yra Holivudo magnatas, pratęsti jo JAV vizą. Kol kas neaišku, ar australas J. Packeris ką nors gavo mainais iš Izraelio premjero.

Dešiniojo sparno atstovas B. Netanyahu valdžioje yra nuo 2009 metų. Jis yra ilgiausiai dirbantis Izraelio premjeras, dominuojantis politinėje šalies scenoje.

Minėtas sprendimas priimtas B. Netanyahu, artimam JAV prezidento Donaldo Trumpo sąjungininkui, kovojant dėl savo politinės ateities.

Izraelio prezidentas prašo parlamento surasti naują kandidatą į premjerus

Izraelio prezidentas Reuvenas Rivlinas ketvirtadienį paprašė parlamento surasti naują kandidatą į premjerus, siekdamas išvengti dar vienų rinkimų, dabartiniam ministrui pirmininkui Benjaminui Netanyahu ir jo politiniam varžovui Benny Gantzui nepavykus suformuoti vyriausybės.

„Nuo šiandien 21 dieną sprendimas, kam paskirti formuoti vyriausybę, bus Kneseto (parlamento) narių rankose“, – pareiškė prezidentas, išvakarėse B. Gantzui pripažinus, kad jam nepavyko suburti valdančiosios koalicijos.

Dabar 120 narių parlamentas turės iki gruodžio 11-osios surasti kandidatą, pajėgų suformuoti vyriausybę, antraip 2020 metų pradžioje teks šaukti naujus visuotinius rinkimus.

Tai būtų jau trečias toks balsavimas per 12 mėnesių.

R. Rivlinas, iki šiol raginęs siekti kompromiso ieškant išėjimo iš politinės aklavietės, ketvirtadienį susitiko su parlamento pirmininku Yuli Edelsteinu ir oficialiai perdavė jam įgaliojimus surasti naują kandidatą į premjerus.

Tai buvo pirmas kartas šalies istorijoje, kai prezidentas buvo priverstas prašyti parlamento surasti kandidatą formuoti vyriausybę.

„Trikdanti politika privalo liautis“, – kreipdamasis į parlamentarus iš visų partijų sakė R. Rivlinas.

Jis parlamento nariams priminė, kad jie yra atsakingi už šalies valdymą.

„Jūsų politinis likimas nėra svarbesnis už senolės ligoninėje likimą“, – kalbėjo prezidentas.

„Niekas nenori dar vienų rinkimų“

Per rugsėjį vykusius rinkimus B. Netanyahu dešiniojo sparno partija „Likud“ ir centristinis B. Gantzo aljansas „Balta ir mėlyna“ surinko apylygiai balsų.

Iš pradžių keturių savaičių terminas suformuoti valdančiąją koaliciją buvo skirtas B. Netanyahu, bet to padaryti jam nepavyko. Trečiadienio vakarą beveik pasibaigus panašios trukmės terminui B. Gantzas informavo prezidentą, kad ir jam nepavyko suformuoti valdančiosios koalicijos.

„Niekas nenori dar vienų rinkimų“, – pareiškė Y. Edelsteinas.

„Padarysiu viską, kad per artimiausias tris savaites mums pavyktų suformuoti plačią koaliciją ir stiprią vyriausybę, kuri grįžtų dirbti Izraelio piliečiams“, – kalbėjo parlamento pirmininkas.

Nors B. Netanyahu ir B. Gantzui anksčiau nepavyko suformuoti valdančiosios koalicijos, per artimiausias tris savaites ši užduotis vėl gali būti jiems pavesta.

Visos politinės jėgos tvirtina, kad nenori naujų rinkimų, bet dėl stringančių derybų kaltina vienos kitas. Naujų rinkimų idėja taip pat nepopuliari Izraelio visuomenėje.

Laikinuoju vyriausybės vadovu lieka nuo 2009-ųjų premjero poste dirbantis B. Netanyahu, kuriam trijose atskirose bylose gresia kaltinimai dėl kyšininkavimo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo pasitikėjimu.

„Jokių išankstinių sąlygų“

Jei pavyks išvengti naujų rinkimų, buvęs kariuomenės generolas B. Gantzas ir B. Netanyahu tebėra labiausiai tikėtini kandidatai į premjero postą.

Jiedu svarstė galimybę formuoti vienybės vyriausybę drauge su buvusio gynybos ministro Avigdoro Liebermano vadovaujama nacionalistine partija „Yisrael Beitenu“.

Derybos nutrūko antradienio vakarą, B. Gantzui ir B. Netanyahu nesutarus, kas pirmas taptų premjeru, jei šiuo postu būtų keičiamasi rotaciniu principu.

Jie abu sakė, kad neprieštarautų tęsti dialogą šiuo klausimu per artimiausias tris savaites.

Ketvirtadienio rytą į B. Gantzą kreipęsis B. Netanyahu paragino oponentą pradėti „asmenines, skubias derybas [...] be jokių išankstinių sąlygų“.

„Galime įveikti skirtumus. Valstybė svarbi mums visiems“, – tvirtino B. Netanyahu.

Trečiadienio vakarą B. Gantzas sakė, jog artimiausias tris savaites bus pasirengęs „tiesioginėms, reikšmingoms ir greitoms deryboms, kad būtų suformuota vyriausybė, išvaduosianti Izraelį iš paralyžiaus“.

Vis dėlto Izraelio žiniasklaida skelbia, kad tos derybos yra patekusios į aklavietę, o partijos jau ruošia naujų rinkimų kampanijas.

„21 diena, skirta pamėginti išvaduoti šalį nuo rinkimų, veikiausiai bus kupina iškraipymų, kurių tikslas – kiekvienai partijai – bus išlaikyti savo paramos pagrindą arba sutriuškinti (kitas partijas)", – teigė laikraščio „Yediot Ahronoth“ skiltininkas Shimonas Shifferis.

Vis dėlto svarbiausiu žaidėju artimiausiomis savaitėmis gali tapti ne politikas, o Izraelio generalinis prokuroras.

Ketvirtadienio vakarą jis žada paskelbti, ar B. Netanyahu bus pareikšti kaltinimai dėl korupcijos, informavo Teisingumo ministerija.

B. Netanyahu, kuris visus įtarimus neigia, gresia kaltinimai dėl veiksmų turtingų šalininkų ir verslininkų naudai mainais į tūkstančių dolerių vertės dovanas ar palankius naujienų pranešimus.