Pasaulyje

2019.11.23 18:42

Nutekinti pokalbiai atskleidžia, kad Kremlius veikia nevieningai, o įvairios grupuotės rungtyniauja

LRT.lt2019.11.23 18:42

Neseniai paviešinti perimti Ukrainos separatistų pokalbiai su Rusijos pareigūnais, prašant patarimų ir praktinės pagalbos, rodo, kad Kremliui sunkiai sekėsi užtikrinti vieningą vadovavimą Donbase, rašo „Voice of America“.

Nyderlandų pareigūnų teigimu, perimti ir olandų vadovaujamos tyrėjų grupės praėjusią savaitę paskelbti telefoniniai pokalbiai, kuriuose girdėti Ukrainos separatistų, likus kelioms savaitėms iki Malaizijos oro linijų MH17 lėktuvo numušimo 2014 m. prašančių Maskvos patarimo ir praktinės pagalbos, balsai, dar aiškiau nubrėžia sąsajas tarp aukščiausių Rusijos pareigūnų Ukrainos Donbaso regione ir promaskvietiškų separatistų, rašo „Voice of America“.

Tačiau buvusių prezidento Vladimiro Putino patarėjų ir kai kurių analitikų nuomone, perimti telefoniniai pokalbiai taip pat atskleidžia, kaip sunkiai Kremliui sekėsi užtikrinti vieningą vadovavimą separatistų užimtame Donbase, kur sukilėlių grupuotės, politiniai oportunistai ir Rusijos saugumo agentūros, pamiršdami taktiką ir strategiją, tarpusavyje varžosi dėl valdžios.

Putinas ne visa matantis

Jų teigimu, tai neturėtų stebinti. Kremlius nėra nepriekaištingai veikiantis mechanizmas, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nėra visa matantis ir visa kontroliuojantis caras, kokiu kai kas vakaruose jį mato.

Nepaisant prezidento pastangų rodyti jėgą ir tikslingumą, jo valdžia kartais yra ribota, o sprendimų priėmimo procesas Kremliuje yra kur kas painesnis nei daugelis įsivaizduoja. Aukščiausieji pareigūnai dažnai priima pusiau autonominius sprendimus, tikėdamiesi, kad jie patiks Rusijos lyderiui. Jei kas pakrypsta ne taip, kaip planuota, jis gali išsiginti davęs tam sutikimą, – teigia buvęs patarėjas Glebas Pavlovskis.

Anot jo, Vakarų įsitikinimas, kad viskam vadovauja ir visus įsakymus duoda Vladimiras Putinas, nėra teisingas. V. Putino „politiniu technologu“ vadintas G. Pavlovskis, kuris 2012 m. atsisveikino su Rusijos lyderiu, šiam nusprendus siekti trečiosios prezidento kadencijos, piešia nesaugaus, dažnai improvizuojančio ir blefuojančio Kremliaus paveikslą, rašo „Voice of America“.

„Valdžios vertikalės idėja, kurią sugalvojau prieš 20 metų, yra gryna propaganda, kuri nebuvo tiesa tada ir nėra tiesa dabar,“ – buvęs patarėjas aiškino „Voice of America“.

Pasak jo, Kremliaus užkulisiuose vyksta labai sudėtingi procesai, nes besikeičiančios frakcijos varžosi dėl palankumo. Putinas gali priimti sprendimus, bet negali kiekvieną kartą užtikrinti, kad jų bus laikomasi. Sprendimų priėmimo procesas yra „visiškai neformalus“, – priduria G. Pavlovskis.

Separatistai kontroliuojami Maskvos

Kai kurių analitikų teigimu, svarbiausia tai, kad parėjusią savaitę paskelbti perimti pokalbiai tarp promaskvietiškų separatistų vadų ir oficialių Kremliaus atstovų, likus kelioms savaitėms iki Malaizijos oro linijų reiso MH 17 orlaivio, kuriuo skrido 298 žmonės, numušimo, įrodo, kad Donbaso separatistų grupuotės buvo kontroliuojamos iš Maskvos.

Vienas iš įrašuose girdimų balsų priklauso svarbiausiam V. Putino patarėjui Vladislavui Surkovui, kurį separatistai vadina „mūsų žmogumi Kremliuje“. Kalbama ir apie kitus aukštus Rusijos saugumo pareigūnus, tokius kaip gynybos ministras Sergejus Šoigu ir Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) direktorius Aleksandras Bortnikovas.

Kalbėdamiesi tarpusavyje separatistų lyderiai aptarė karinę pagalbą, įskaitant naktinio matymo įrangą ir amuniciją, iš Rusijos pareigūnų sužinojo apie Maskvos planus pasiųsti „kovai parengtą“ pastiprinimą, rašo „Voice of America“.

Įrašai pateikia įrodymų, kad Maskva į Donbasą perkėlė priešlėktuvines raketas BUK, kurių viena ir buvo panaudota, numušant Malaizijos orlaivį, padeda suprasti „karinę ir administracinę hierarchiją“, sąlygojusią tai, kad „Rytų Ukrainoje buvo numuštas reiso MH17 orlaivis“, – aiškina olandų vadovaujamos tyrėjų grupės atstovai.

Tačiau Didžiosios Britanijos karališkojo jungtinių paslaugų instituto analitiko Marko Galeotti nuomone, nepaisant įrašuose aiškiai juntamų tvirtų ryšių tarp Maskvos ir Donbaso sukilėlių, akivaizdu, kad Rusijos kontrolę silpnino lygiagrečios vadovavimo grandys ir tarpusavyje besivaržančios frakcijos, rašo „Voice of America“.

„Iš įrašų matyti, kad situacija buvo paini ir kontraversiška, atskiros frakcijos ir lyderiai tarpusavyje varžėsi, siekdami užsitikrinti Maskvos palankumą ir iškeldami savo interesus,“ – teigia analitikas komentare „The Moscow Times“.

M. Galeotti taip pat atkreipia dėmesį į drausmės ir vadovavimo problemas, akivaizdžiai matomas viename separatistų telefoniniame pokalbyje, jiems suvokus, kad nurodymai ateina iš kelių tarpusavyje besivaržančių agentūrų – FSB ir Rusijos karinės žvalgybos valdybos GRU.

Pavaldumas neaiškus

G. Pavlovskio teigimu, sprendimų priėmimo procesas tiek Maskvoje, tiek Donbase dažnai yra persipynęs, pavaldumo tvarka visiškai neaiški. Anot buvusio prezidento patarėjo, akivaizdžiausias pavyzdys galėtų būti besikeičianti taktika, kaip reaguoti į liepos mėnesį vykusius prieš Kremlių nukreiptus protestus, kilusius dėl rinkimų į Maskvos miesto tarybą rezultatų klastojimo.

Iš pradžių reaguota ramiai, bet vėliau „buvo pajungtos saugumo tarnybos, – aiškina G. Pavlovskis. – Putinas jų neužsakė, – priduria. – Maskviečius mušė nacionalinė gvardija, žmonės buvo sulaikomi. Iš pažiūros gali atrodyti, kad viską planuoja generalinis štabas, tačiau taip tikrai nėra.“

„Mūsų valstybė silpna, – sako G. Pavlovskis. – Mes turime tai aiškiai suprasti. Ji stipri, kai vyksta konfrontacija su kokia nors mažuma ar kai kur nors vykdoma kokia speciali operacija, bet kaip valstybė, kaip vykdomosios valdžios sistema ji labai silpna, kur kas silpnesnė už Sovietinę valdžią.“