Pasaulyje

2019.11.21 08:15

Thunberg skirta Tarptautinė vaikų taikos premija

Darius Mikutavičius, ELTA2019.11.21 08:15

Švedijos klimato aktyvistei Gretai Thunberg už jos veiklą kovojant su klimato kaita, kuri įkvėpė daugybę jaunuolių visame pasaulyje, skirta Tarptautinė vaikų taikos premija.

Premija taip pat įteikta 15-metei Kamerūno taikos aktyvistei Divinai Maloum. Premiją nuo 2005-ųjų skiria Nyderlandų labdaros organizacija „KidsRight“.

Pati G. Thunberg negalėjo atsiimti apdovanojimo iškilmingoje ceremonijoje Hagoje, nes ji šiuo metu plaukia per Atlanto vandenyną į tarptautinę klimato kaitos konferenciją Madride.

Vis dėlto aktyvistė perdavė žinią, kurioje tvirtino esanti „nepaprastai dėkinga ir pagerbta šios premijos“.
16-os metų amžiaus klimato aktyvistė lapkričio viduryje katamaranu išplaukė iš Jungtinių Valstijų į Jungtinių Tautų (JT) klimato konferenciją Madride, kuri vyks gruodžio pradžioje.

G. Thunberg tapo žinoma pernai, kai pradėjo „Mokyklų streikų už klimatą“ judėjimą. Nuo tada prie judėjimo prisidėjo dešimtys tūkstančių vaikų.

„Klimato krizė yra mūsų laikų taikos klausimas“, – sakė už G. Thunberg apdovanojimą atsiėmusi Vokietijos klimato aktyvistė Luisa-Marie Neubauer.

„Mes išėjome į gatves veikti ir tiesa yra tokia, kad dabar, po vienerių metų protestų, kiekvieno vaiko gyvybei šioje planetoje yra iškilusi grėsmė“, – pridūrė ji, kritikuodama pasaulio galingųjų nenorą imtis veiksmų šiuo klausimu.
D. Maloum premija skirta už jos taikų pasipriešinimą „Boko Haram“ džihadistų grupuotei.

„Kamerūne ir visoje Afrikoje, kalbant apie taikos kūrimą, sprendimus priimantys žmonės dažnai pamiršta vaikus. Kviečiu vaikus visame pasaulyje pakelti balsą“, – atsiimdama premiją sakė D. Maloum.

Premijas įteikė Indijos vaiko teisių aktyvistė ir 2014 m. Nobelio taikos premijos laureatas Kailash Satyarthi.
Vaikų taikos premija yra susieta su 100 tūkst. eurų piniginiu prizu, kuris yra investuojamas į projektus, susijusius su laureatų veikla.

Anksčiau ši premija buvo skirta Pakistano moksleivei Malalai Yousafzai, kuri pradėjo judėjimą už mergaičių teisę į išsilavinimą.